2017’de Yeni Açılan Üniversite, Fakülte, Yüksekokullar ve Bölümler


LYS oturumlarının sona ermesi ile birlikte adaylar, üniversitelerin taban puanlarını araştırıyor. 2017 yılında yeni bölümler ve üniversiteler hangileri oldu? ÖSYS Tercih Kılavuzunda yer alacak Yeni Üniversite, Fakülte, Yüksekokul ve Bölümleri Kamu Saati olarak sizler için derledik.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen Lisans Yerleştirme Sınavı sonrasında adaylar, tercih işlemlerini gerçekleştirecek. İyi bir üniversite ve bölümlerde okumak isteyen adaylar, fakultelerin ve bölümlerin taban puanlarını merak ediyor. Diğer yandan ise 2017 yılı içerisinde açılan üniversiteler, yüksekokullar, fakülteler ve bölümlerin ne olduğu araştırılıyor.  Adaylar ÖSYS Tercih Kılavuzunun açıklanması ile birlikte tercih telaşına girecek. İyi bir üniversite ve bölümde okumak isteyen adaylar, 2017 yılında açılan üniversite ve bölümleri merak ediyor. Kamu Saati olarak, 2017 yılında açılan Üniversite ve Bölümleri sizler için derledik.

2017 yılında açılan üniversite bölümleri şu şekilde; – Batman Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu – Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma Sivil Havacılık Yüksekokulu – Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu – Gazi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi – Giresun Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi – Kastamonu Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu – Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi – Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Enstitüsü

OHAL’in ilanı sonrasında yayımlanan KHK’lar ile birlikte bazı üniversite yüksekokulları ve fakülteler kapatıldı. Kapatılan bölümlerin yerine ise yeni fakülteler ve yüksekokullar açıldı. İşte 2017 Yılı Yeni Açılan Fakülte ve Yüksekokulların İsimleri Şu Şekilde;

– Kocaeli Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu’u kapatılarak yerine Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi kuruldu. – Kırıkkale Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’u kapatılarak yerine Spor Bilimleri Fakültesi kuruldu. – Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’u kapatılarak yerine Spor Bilimleri Fakültesi kuruldu. – Kastamonu Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’u kapatılarak yerine Turizm Fakültesi kuruldu.

Adı değişen bölümler – Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki Hemodiyaliz-Transplantasyon Enstitüsü’nün adı İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü olarak değiştirildi. – Erzincan Üniversitesi Kemaliye Hacı Ali Akın Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu’nun adı Kemaliye Hacı Ali Akın Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu olarak değiştirildi.

2017 Yılında Açılan Yeni Üniversiteler

AK Parti Ankara milletvekili Emrullah İşler başkanlığında toplanan komisyonda, iktidar ve muhalefetin 3 üniversite kurulmasına ilişkin benzer mahiyetteki kanun teklifleri, 2743 Sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi esas alınarak birleştirildi.

Bandırma 17 Eylül Üniversitesi

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Denizcilik Fakültesi ile Sağlık Bilimleri Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi ve Ziraat Fakültesi; Bandırma Meslek Yüksekokulu, Gönen Meslek Yüksekokulu, Erdek Meslek Yüksekokulu, Manyas Meslek Yüksekokulu ve Yabancı Diller Yüksekokulu; Gönen Jeotermal Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nden oluşacak.

İskenderun Teknik Üniversitesi

İnşaat Fakültesi, Makina Fakültesi, Elektrik-Elektronik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İşletme Fakültesi, Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sivil Havacılık Yüksekokulu, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Sarıseki Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Dörtyol Meslek Yüksekokulu, Erzin Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Denizcilik Meslek Yüksekokulu, İskenderun Meslek Yüksekokulu, Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı, Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Bilişim Enstitüsü, Enerji Enstitüsü, Demir-Çelik Enstitüsü ile Taşımacılık ve Lojistik Enstitüsü’nden oluşacak.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi

İşletme, mühendislik, tıp fakülteleri; Akseki Meslek Yüksekokulu, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Meslek Yüksekokulu, Gazipaşa Mustafa Rahmi Büyükballı Meslek Yüksekokulu ile sosyal bilimler enstitüsü, sağlık bilimleri enstitüsü ve fen bilimleri enstitüsünden oluşacak.

Kaynak: Kamu Saati

PAYLAŞ
Amfiweb, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı web sitesidir.

Yorum Yap. Sesini Herkese Duyur!