Dünyanın En İlginç Sınırlarından Biri: İspanya


Dünya’da çok ilginç sınırlara sahip ülkeler var. Özellikle Avrupa birliğinin içinde birbirleriyle iç içe olan şehirler bile mevcut. Hollanda ile Belçika arasında olan sınır yanda ki fotoğrafta olan gibi.

 

Maalesef her ülke böylesine mükemmel bir şekilde sınırlarını ayırmayı başaramayabiliyor. Güney Çin Denizi en sorunlu bölgelerden biri.

Gördüğünüz üzere aynı alanı 6 farklı ülke himaye altına almaya çalıştığı bile oluyor.

 

Benim dikkatimi çeken İspanya’nın sınırları. Haritadan baktığınız zaman çok basit görünebilir fakat aslında göründüğünden daha karmaşık bir sınıra sahip. İspanya hangi kıtada diye sorduğum zaman çoğunluk Avrupa diyecektir fakat Afrika’da toprağıda mevcut. Kuzey Afrika’da İspanya’ya ait birçok küçük toprak mevcut.

Peki Bu Duruma Nasıl Geldi?

1955 yılına kadar İspanya Afrika’nın özellikle Kuzey kısmına hakimdi fakat sonradan Fas’a geri verildi. Geri verilmesine rağmen şuanda Afrika’nın kuzeyinde bir miktar toprağa sahip. Bu yeni bir durum değil, yaklaşık 500 yıldır İspanyolların elinde. Bu yerlerin çoğu adalardan oluşmasına rağmen 3 tanesi Afrika kıtasının üzerinde.

Afrika’nın İspanyası

Penon de Velez de la Gomera bunlar arasında birinci. Sınırı dünyanın en dar uluslarası sınırı unvanına sahip. Sadece 80 metre genişliğinde.

Melilla ise ikinci. Tamamen Fas ile çevrili olan bu şehrin etrafını tamamen örecek şekilde 6 metre yüksekliğinde bir duvar var. Melilla İspanya’ya ait olduğu için vede İspanya Avrupa Birliğinde olduğu için bu Afrika kıtasında bulunan küçük şehir Avrupa Birliğinde sayılıyor. Üçüncü ise Ceuta. Karşılaştıracak olursak, bu üç bölgenin toplam alanı yaklaşık 31 Kilometrekare. Istanbul’da bulunan Avcılar ilçesinin yüz ölçümü ise 39 kilometrekare.

Cebeli Tarık Boğazına hangi ülkelerin sınırları var sorusuna genellikle Fas(Morocco) ve İspanya gelir fakat fotoğrafta da gördüğünüz gibi İngiltere’de mevcut.

Ceuta’da hava limanı yok vede İspanya’nın diğer kısımlarına gitmenin tek yolu deniz araçları ile. Fas ve Ceuta arasında çok dar bir yol var ve bunun dışında tamamen ayrılmış bir durumda.

Bahsettiğimiz adalardan biri Isla Perejil. 2002 yılında 12 Fas’lı asker adaya ayak basıp kendi bayraklarını dikti ve bu Uluslarası bir krize dönüştü. Arap Ligi Fas’ın arkasında dururken Avrupa Birliği ve Nato İspanya’nın arkasında durdu. Birçok savaş gemisi adayı çevreledi vede ani bir baskınla İspanyol Komandolar adayı ele geçirdi ve 12 askeri tutukladı. Bunların hepsi ufacık bir ada için oldu ve bu olay gerçekleştiğinden beri adanın kimseye ait olmadığı kararlaştırıldı.

Böyle garip bir olayın bir başka örneği ise Gibraltar. 1704’te İspanyollar tarafından işgal edilmesine rağmen 1713 yılında resmi bir şekilde Britanya’ya ait olduğu kararı alınmıştı. İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkma kararı ise bu durumu dahada garipleştirdi. Bu Gibraltar’da yaşayanlar için çok büyük bir sorun demek oluyor çünkü geçişler dahada zorlaşacak.

Son bir garip durum

Bu nehrin tam ortasında Pheasant Adası bulunuyor. Yılın dönemine göre kime ait olduğu değişiyor vede ne olursa olsun ziyaret yapılması yasak. 6 ay boyunca İspanya’ya ait vede geri kalan 6 ay için Fransa’ya ait oluyor bu ada. Bu değişim için her 6 ayda bir düzenlenen tören bile var. Bu garip olay 1659 yılında başladı. Bu demek oluyor ki 1659 yılından bu yana bu ada 700 defadan fazla sahip değiştirdi.

3 YORUMLAR

Yorum Yap. Sesini Herkese Duyur!