Farkında Ol, Farkını Yarat


Hızla gelişen ilerleyen bir dünyada yaşıyoruz. Bu yeni Dünya’yı anlamamız ve farkında olmamız hakkında anlatmak istediğim şeyler var. Teknolojinin çok hızlı bir gelişme gösterdiği bu gelişmeden kaynaklı hayatımızın kolaylaşması aklımıza gelebilecek her şeye çok çabuk ulaşabilmemizi sağladı nitekim. Bununla birlikte hayatımızı kolaylaştıran dünya beraberinde yeniliğe açık ve sürekli gelişim içerisinde olan bireylere ihtiyaç duyuyor. Bilgiye ulaşmamızın verdiği kolaylık gelişme için kullanılırsa değişim ve gelişim kaçınılmaz olacaktır.

Yeni Dünya da hiçbir şey yapmamak ya da yapacaklarımızı ertelemek geride kalmamız demektir. Çünkü Dünya sürekli ilerlemeye devam ediyor. Bütün bu anlattıklarım ne demek oluyor bunları zaten biliyoruz der gibisiniz. İşte bu noktada sizlere farkında olmaktan bahsetmek istiyorum. Ne demek farkında olmak? Farkında olmak bu yeni Dünya’yı en iyi şekilde anlayabilmemiz fırsat ve sorunları tespit edip ona göre hayatımızı şekillendirmektir.

Yeni Dünya üzerine en doğru tespiti yapmak en önemli konu aslında. Dünya da işler nasıl yürüyor hiç durmadan dönmeye devam eden ilerleyen dünya bize ne getirdi hayatımızdan ne gibi alışkanlıklar götürdü. Yenilikler ve eskiyen yapmayı bıraktığımız şeyler neler? Her insanın kendi içinde çözmeye çalıştığı çözüm aradığı soruları var. Dünyayı bir bütün olarak anladığımızda gerçek anlamda hem fırsatlar hem de devasa sorunların farkına varacağız.

Sizlere sorunlardan değil de fırsatlardan bahsetmek istiyorum. Zaten yeterince sorunla karşı karşıya kalıyoruz. Biraz hümanist düşünmek her zaman en iyisini düşünüp en kötüsüne hazır olmak bizlerin hayatını daha kaliteli hale getirecek. Zamanın önemini kavramak ve bilinçli bir birey olarak yaptıklarımızın, yapmadıklarımızın yapamadıklarımızın ve yapabileceklerimizin üzerine düşünmek ilk adım. Dünyanın en eski sporu düşünmekmiş bu sporu yıllardır ta ilk insandan beri gerçekleştiriyoruz birkaç dakika duralım ve düşünelim…

Teknoloji bize çok fazla zaman kazandırıyor burası tartışmasız bir gerçek. Buna rağmen yeterli zamanı bulamayışımız biraz garip kaçıyor. Zaman neden bu kadar önemli? Durdurulamaz geri dönülemez depolanamaz ve satın alınamaz! Zamanımızı öldürmekle mi uğraşıyoruz yoksa gerçek anlamda kaliteli mi geçiriyoruz. En çok ne için harcıyoruz zamanımızı? Kişiden kişiye yaşanılan hayatların farklılığına göre çok fazla cevabı var bu sorunun. Senin cevabın ne burada bir durup düşün bakalım senin için zaman ne demek ne yaparak tüketiyorsun zamanını. Zamanın öneminin farkına varmalıyız. Biz insanlar çok düşünürüz doğamız gereği. Hayal kurar o hayaller için çabalarız. Ya da birçoğumuz gibi hayat bizi nereye sürüklerse bize ne getirirse bizden ne götürürse kabul eder bir ömür geçiririz. Farkında olmak yine üstünde ısrarla duracağım. Hayat anlamadığımız kadar hızlı akıyor gelişiyor, zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz. Daha bilinçli yaşayabilmeyi keşkelerin olmadığı bir yaşa mı kim istemez.

Gelişime o kadar açık bir varlıkken kendimizi gelişmeye kapatmamalıyız. Çağımızın bize getirdiği kolaylıkların bizlere getirdiği başlıca sorun hareketsizlik. Her şeye bir tuşla ulaşabilmek bizleri tembelleştirdi. Harekete geçmek her zaman olduğundan daha zor geliyor. Düşünerek hayal ederek ürettiğimizi gerçekleştirmek için harekete geçmediğimiz takdir de hiçbir anlam ifade etmiyor. Düzenli bir hayat planlı bir hayat ayakları yere basan kendine güvenen ne yaptığını nasıl yaptığını bilen çokta ütopik olmayacak şekilde hayaller kuran ve bu hayaller için düşünen emek veren bu doğrultuda hareket eden insanlar başarılı oluyorlar. Ne iş yaparsan yap her zaman en iyisi için çabalamak bizi mutlu farkında bir birey gelişime açık insan yapar. Farkındalığımızı arttırabilmek adına öğrenmeyi bir hayat tarzı haline getirmeli bilginin gücüne inanmalıyız. Durma harekete geç düşün, üret daha güzel bir dünya seninle mümkün.

PAYLAŞ

Yorum Yap. Sesini Herkese Duyur!