Efsane Süper Kahramanların Yaratıcısı: Stan Lee


Stan Lee, ya da doğum adıyla Stanley Martin Lieber, 28 Aralık 1922’de, New York, Amerika’da doğmuştur. DeWitt Clinton Lisesi’nde okuyan Lee, bir yandan da yerel iş yerlerinde çalışıyordu ve gazete dağıtımı yapıyordu. Yaşıtlarına kıyasla erken sayılabilecek bir yaşta, 1939’da liseden mezun olur olmaz iş hayatına atıldı.

Amcası Robbie Solomon’un yardımıyla, ileride Marvel Comics’in temelini oluşturacak olan ve Martin Goodman editörlüğünde çalışan Timely Comics’in pulp eserler çıkartan kısmında çalışmaya başladı. İlk kez 1941 yılında Captain America eseriyle okuyucunun karşısına çıktı. Çizgiromanın üçüncü sayısında kendisine yer edinen Stanley, ismini ikiye bölerek Stan Lee olarak, ileride resmi adı olacak lakabını, bu eserde ilk defa kullandı. Aynı yılın sonlarında, tamamen kendisine ait ilk süper kahraman karakterini yarattı; Destroyer.

1942 yılında Amerikan Ordusu’na katıldı. Eğitim amaçlı filmler, sloganlar ve ordu eğitim kitapçıkları hazırladığı askerlik görevinden 1945 yılında, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesi üzerine ayrıldı. 1947 yılında, Joan Clayton Boocock ile evlendi.

1950’li yılların başlarında western, bilimkurgu, korku gibi farklı alanlarda çizgiroman senaryoları yazan Lee, 50’lerin sonlarında DC editörü Julius Schwartz’ın Flash ve Justice League of America (Amerika Adalet Divanı) gibi süperkahraman temelli eserleri diriltmesi üzerine, Martin Goodman tarafından DC’ye rakip olacak süper kahraman serileri yaratmakla görevlendirildi.
Kendinden önceki mükemmel fiziksel ve zihinsel kapasiteleriyle mutlak iyi adamı sembolize eden süper kahraman karakterlerini, günlük yaşamın sorunları ile boğuşan insani kişiliklere sahip olan kahramanlarla değiştirerek okuyucu profilinin yaş ortalamasını yükseltmeyi başardı.

Lee ve arkadaşı Jack Kirby tarafından yaratılan ilk eser, Fantastic Four oldu. Fantastic Four’u Hulk, Thor, Iron Man, X-Man, Daredevil, Spider Man gibi klasikleşmiş bir dizi çizgiroman izledi. Çizgiromanların kapağına yazılan yazar ve çizer isimleri dışında, çinileyen, renklendiren ve konuşma balonlarını yazan sektörün çalışanlarının da isimlerini ekleyerek sahne arkasındaki kahramanları okurla buluşturan yazar, ayrıca ileriki tarihlerde çıkacak olan çizgiromanların yazarlarının, okuyuculara olan mesajlarının bulunduğu bir sayfa oluşturdu ve yazarın okuyucuyla arasında bir bağ oluşturmasını sağladı.

1971 yılında, Amerika Sağlık ve Eğitim Enstütüsü, Lee’den uyuşturucunun zararları ile ilgili bir yapım hazırlamasını istedi. Bunun üzerine, Spider-Man’in üç fasikülünü bu konuya ayırdı. İlk fasikülün yayınlanmasının ardından, Comics Code adlı kuruluş, çizgiromanda uyuşturucu madde gösterilemeyeceği nedeniyle, Amerika’da yayınlanan her çizgiromanda bulunan Comics Code Authority (CCA) damgasının kullanılmasına izin vermedi. Lee bunun üzerine serinin devamını CCA etiketi olmadan piyasaya sürdü. Satışların yüksekliği nedeniyle korkuya kapılan CCA ise politikasını gevşetmek zorunda kaldı.

1980’lerden sonra, Stan Lee artık popüler kültürün kahramanlarından birisiydi ve Marvel’ın halka dönük yüzü haline geldi. Kaliforniya’ya taşınan Lee, Marvel’ın TV şovları ve sinema uyarlamalarının sorumlusu olarak görev almaya başladı. Bir yandan da editörlük ve çizgi roman senaryoları yazma görevlerine devam etti.

Marvel, 2006 yılında, Lee’nin firmayla çalışmasının 65. yılı şerefine bir dizi yeni çizgiromanı piyasaya çıkarttı. Lee’nin yarattığı Spider-Man, Silver Surfer (Gümüş Sörfçü), D.R. Doom gibi klasik karakterleri, yazarın kendisinin çizgi-karakteriyle birleştiren bu seri büyük ilgi gördü.

 

Lee, 1995 yılında Jack Kirby Hall of Fame’e kabul edildi.2008 yılında ise sinema dünyasının efsanevi isimlerinin yer aldığı Hollywood Walk of Fame’e (Hollywood Şöhretler Yolu) adını kazıyarak ölümsüzleşti. National Medal of Arts ve Scream Awards’ın da içinde bulunduğu pek çok ödülün sahibi olan Lee’nin adına, 2 Ekim 2009 tarihinde, Los Angeles ve Long Beach şehirlerinde Stan Lee Günleri düzenlendi.

Yazdığı pek çok çizgiromanda kendisini de hikayenin içine, genellikle arka plan karakterlerinden birisi olarak yerleştiren yazar, Marvel’in pek çok film projesinde de figüran olarak oynayarak beyaz perdenin izleyicilerine sürprizler hazırlamıştır.

2007 yılında gerçekleşen Comic-Con International etkinliğinde, Marvel Legends yazarın aksiyon figürünü piyasaya sunarak koleksiyonerlere en sevilen yazarlardan birisini koleksiyonlarına katma şansını sundu.

Stan Lee günümüzde 95 yaşındadır ve yeni projelere imza atmaya devam etmektedir.

Seçme Eserleri;

 • Spider Man
 • The Avengers
 • Captain America
 • Daredevil
 • The Fantastic Four (Fantastik Dörtlü)
 • Journey into Mystery (Gizemli Yolculuk)
 • Ravage 2099
 • The Silver Surfer (Gümüş Sörfçü)
 • Solarman
 • Strange Tales (Garip Masallar)
 • The Mighty Thor (Kudretli Thor)
 • The X-Man

Stan Lee’nin Yer Aldığı Filmler;

 1. Daredevil (2003)
 2. Fantastic Four: Rise Of The Silver Surfer 2007)
 3. Hulk (2003)
 4. Fantastic Four (2005)
 5. The Trial Of The Hulk (1989)
 6. Spider Man 3 (2007)
 7. X-man 3: The Last Stand (2006)
 8. Captain America The First Avenger (2011)
 9. The Amazing Spiderman (2014)
 10. The Incredible Hulk (2008) 
 11. Iron Man 2 (2010)
 12. Thor (2012) 
 13. The Amazing  Spiderman (2012)
 14. Thor: The Dark World (2013)
 15. Spider Man (2002)
 16. Spider Man 2 (2004)
 17. Iron Man 3 (2013) 
 18. X-Men (2000)
 19. Agents Of SHİELD 
 20. Captain America: The Winter Soldier (2014) 
 21. The Avengers: Age Of Ultron (2015) 
 22. Iron Man (2008) 
 23. Big Hero 6 (2015) 
 24. The Avengers (2012) 
 25. Guardians Of The Galaxy (2014) 
 26. Agent Carter (2014) 

 

Umarım Yazım Hoşunuza Gitmiştir. Yorumlarınız Benim İçin Çok Önemli.😊 Yorumlamayı Unutmayın😉

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here