TSKB Kariyer Atölyesi Başvuruları Başladı!


Türkiye’nin ilk özel yatırım ve kalkınma bankası TSKB, bu yıl sekizincisini düzenlediği ödüllü ‘TSKB Kariyer Atölyesi’ işe alım programı 4.sınıf öğrenci başvurularına açıldı.

Bağımsız denetim şirketlerinin yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye’de üniversite öğrencilerinin gözünde bankacılık sektörüne ilgi artmakta. İşletme ve ekonomi öğrencilerinin tercih listesinde ikinci sırada olan bankacılık sektörü, hızlı tüketim sektörünü takip ediyor. Bankacılık sektöründe, ‘Kalkınma ve Yatırım Bankacılığı’ alanındaki tek işe alım atölyesi olma özelliğine sahip TSKB Kariyer Atölyesi ile üniversite öğrencilerine kariyerlerini bu alanda deneyimleme fırsatı sunuyor. Sektörün ilklerini gerçekleştirip yatırım bankacılığının öncü gücü olan TSKB’yi tanımak, bankacılığı işin uzmanlarından öğrenmek ve kendinizi geliştirip deneyim kazanmak için 16 Ocak – 10 Şubat tarihleri arasında TSKB Kariyer Atölyesine www.kariyer.net ve www.tskb.com.tr adreslerinden başvuru yapabilirsiniz.

TSKB Kariyer Atölyesi katılımcılarını seçim sürecinde TSKB’nin temel yetkinliklerine uygun adaylarla mülakatlar gerçekleştiriyor. Mülakat süreci olumlu geçen adayları Kariyer Atölyesi’ne davet ediyor. Katılımcılar, İstanbul’a yakın bir otelde; eğitim programları, seminerler ve workshopların yapıldığı üç gün geçiriyor. TSKB Kariyer Atölyesi’nin ilk gününde, TSKB’nin tarihi ve kalkınma ve yatırım bankacılığının diğer bankalardan ayrışan özellikleri anlatılıyor. Her aşamasında bankacılık sektörünü yakından tanıtırken, kişisel motivasyondan iletişim becerilerine, takım çalışmasından liderliğe farklı konularda kendini eğitme, eğlenme ve yeni dostluklar kurma fırsatı yakalıyorsunuz. Kariyer Atölyesi’ne katılan ve başarılı bir atölye dönemi geçiren öğrenciler, farklı becerilerine göre işe girme ve gelecekte yönetici olma imkanı da yakalıyor.

TSKB Hakkında

1950 yılında Dünya Bankası’nın desteği ve TC. Merkez Bankası işbirliğiyle kurulmuş ilk özel yatırım ve kalkınma bankasıdır. Türkiye’de başta sanayi olmak üzere bütün ekonomik yatırımları desteklemek, sermaye piyasasının gelişmesine yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Danışmanlık, teknik yardım ve finansal aracılık hizmetleri sağlayarak ekonomik sektörlerdeki yatırıma ve kalkınmaya yardımcı olmuştur.

Bankalar ve Bankacılık Hakkında

Bankaları genel olarak mevduat bankaları, kalkınma ve yatırım bankaları olarak iki ayırabiliriz. Mevduat bankalarını dörde ayırabiliriz.

  • Kamu sermayeli
  • Özel sermayeli
  • Yabancı sermayeli
  • Şube açan yabancı sermayeli

Kalkınma ve yatırım bankalarını da üçe ayırabiliriz.

  • Kamu sermayeli
  • Özel sermayeli
  • Yabancı sermayeli

Ülkemizde 3 tane kamu bankası var ve bu 3 kamu bankasının yurtiçinde 3670 yurtdışında ise 36 şubesi var. 9 tane özel sermayeli bankamız var. Bu bankalarımızın da yurt içinde 4102, yurtdışında ise 29 şubsei bulunmakta. Yabancı sermayeli banka sayımız ise 15 tane ve bu bankaların yurtiçindeki şube sayısı 2873, yurtdışındaki şube sayısı ise 15. Ülkemizde 6 yabancı sermayeli banka 8 şubeye sahip.

3 kamu sermayeli kalkınma ve yatırım bankalarının 23, özel sermayeli kalkınma ve yatırım bankalarının 15, yabancı sermayeli yatırım ve kalkınma bankalarının ise 4 şubesi bulunmakta ülkemizde.

Tüm bu rakamları topladığımızda ülkemizde 10696 tane banka şubesi var. Bu çok ciddi bir rakam. Bu rakama şöyle de bakabilirsiniz; ülkemizde 10696 tane banka şube müdürü var. Bankalarda 200 binden fazla insan çalışmakta.

2 YORUMLAR

Yorum Yap. Sesini Herkese Duyur!