Türkiye’deki Festivaller


Latince ‘festa’ kelimesinden dilimize gelmiş olan festivale genellikle yerel bir topluluk tarafından belirlenmiş ve geleneksel olmuş gün ve tarihlerde kutlanan, yapıldığı yörenin imgesi hâline gelmiş etkinlikler bütünü diyebiliriz. Tüm dünyada festivaller genelde doyasıya yemeklerin yendiği, çevrenin en güzel şekilde süslenip, temizlendiği olgular olarak hayata girmiş ve  şehirlerin, ilçelerin kültürel yaşamına canlılık kattığı kadar yöreler hatta ülkeler arasında da iletişimin artmasını sağlamıştır.

Ülkemizin çeşitli yerlerinde düzenlenen festivaller, yerel kültürlere dair önemli bilgiler veriyor. Yöreye ait tarımsal üretime bağlı olarak ya da kültürel ve sanatsal faaliyetlerin gerçekleştirildiği etkinlikler kültürel canlılığı da temsil ediyor. Bu durum da beraberinde yörenin gelişmesini ve kalkınmasını hızlandırabiliyor. Ülkenin birçok yerinden festivaller için gelen insanlarla yöre halkı arasındaki iletişimin artması ortaya çoğu zaman  hem eğlenceli hem de unutulmaz anılar koyabiliyor.

Ülkemizin her yerinde her sene geleneksel olarak düzenlenen ve katılmanızı bekleyen festivalleri bir araya toplayacak olursak…

Tatilinizi Akdeniz’in en güzel kentlerinde geçirecekseniz;

290914

1964 yılından beri her yıl Ekim ayında düzenlenen Antalya Uluslararası Altın Portakal Film Festivali uluslararası alanda saygın bir film festivalidir ve ulusal yarışma kategorisinde verilen Altın Portakal ödülü Türkiye’deki en önemli film ödülü olarak kabul edilmektedir. Akdeniz Bölgesi’nin bir diğer önemli festivali ise her yılın Haziran ayında düzenlenen Adana Altın Koza Film Festivali’dir. Bu festival de birçok sanatçıyı ve sanatseveri Çukurova’nın hem doğal güzellikleri hem de tatmaya değer yemekleri ile buluştururken yöre halkına da her yıl oldukça eğlenceli bir aktivite sunmakta.

İstanbul’dayım diyorsanız;

Türkiye’nin en büyük festivallerinin başında İstanbul Uluslararası Film Festivali gelmektedir. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından her yıl Nisan ayında düzenlenen festival, İstanbul’un büyük sinema salonlarında ve farklı dillerde alt yazıyla gösterime sunulmaktadır. Sinemaseverler için büyük bir şölen olan festivalde farklı kategorilerde yüzlerce film gösterilmekte ve uluslararası yarışma bölümü de dünyadaki önemli ödüllerden biri olarak tanınmaktadır. Eğer İstanbul’a ilkbahar aylarında değil, sonbahar aylarında gelirseniz yine her yıl Ekim ayında düzenlenen Filmekimi festivaline katılmalısınız. “Sonbahar Film Haftası” olarak da bilinen festival her yıl sinemaseverler tarafından merakla beklenmektedir ve ayrıca gösterime yeni girecek bazı filmlerin galaları da bu festival sırasında yapılmaktadır.

festival-1

İstanbul’un diğer festivalleri arasında yer alan, klasik müzik ağırlıklı İstanbul Müzik Festivali; caz, blues ve rock türlerinin yer aldığı İstanbul Caz Festivali; İstanbul Opera Festivali ve İstanbul Dans Festivali, bahar ve yaz aylarının tam bir şölen içinde geçmesini sağlamaktadır. Ayrıca gençlere hitap eden Rock’n Coke Festivali ve Fanta Gençlik Festivali, alışveriş meraklıları için Haziran aylarında düzenlenen İstanbul Shopping Fest, ve modern sanat akımlarını takip edenler için iki yılda bir düzenlenen İstanbul Bienali de turistler için dolu dolu eğlenceli zaman geçirmek için olanaklar sunmaktadır.

Doğal güzellikleri ile eğlenceyi birleştiren Karadeniz’de;

Muhteşem doğası , içten insanları ve lezzetli yemekleri ile her zaman yerli ve yabancı turizmin dikkatini çeken

Çamlıhemşin Ayder Kültür Sanat ve Doğa Festivali
Çamlıhemşin Ayder Kültür Sanat ve Doğa Festivali

Karadeniz’e bir de festivaller eklenince her adımda her yörede karşınıza başka başka aktiviteler çıkabiliyor.Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane, Giresun ve Bayburt’ta gerek şehir merkezlerinde gerekse yaylalarda 200’e yakına Haziran-Ekim döneminde geleneksel yayla şenlikleri ve festivaller düzenleniyor.Doğal zenginliklerinin tanıtımında önemli paya sahip yayla şenlikleri kapsamında, uzun burun, atma türkü, tahta biçme, çay ve fındık toplama, yüzme, en uzun horon halkası, kuşdili kullanarak haberleşme, balık tutma, ses yarışması, yayla güzeli, fındık güzeli, çeşitli spor yarışmaları, boğa güreşi, güzel atmaca, cins köpek ve buzağı, çorap örme, bal, yöresel yemek ve yöresel giysi yarışmaları da yapılıyor.

Ege’ye yolunuz düştüyse;

Tatilinizi İzmir çevresinde geçirmeyi planlıyorsanız, festival açısından oldukça zengin bir yelpazeden seçim yapma imkânınız bulunmaktadır. Tatilinizi Bodrum’da geçirecekseniz, yaz boyunca gerçekleşen yoğun festival programları21466 arasında dans ve müzik dolu Sunsplash Festivali, Uluslararası Bale Festivali, Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali gibi alternatifler arasından tercih yapabilirsiniz. Marmaris’te ise Uluslararası Kısa Film Festivali, Fotoğraf Festivali ve Denizcilik ve Bahar Festivali gibi seçenekler bulunmaktadır. Nerdeyse yılın her ayı başka bir köşesinde festivallerle zenginleşen Ege Bölgesi’nde ; Ocak ayında Efes’te deve güreşlerini, Nisan ayında Torbalı Uçurtma Şenlikleri’ni yada Mayıs ayında Karşıyaka Çiçek Festivali’ni ziyaret edebilir, hem eğlenebilir hem buranın tarihi ve turistik güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

 

Ege Bölgesi’nde kuşkusuz en önemli festivallerden biri Manisa Uluslararası Mesir Macunu Festivali. Bu festival tam 475 kez düzenlenmiş! 1522 yılında sarayda bir hastalığa çare olması ile ünlenen mesir macunu, halk arasında ısrarla tercih edilmeye başlanmış. Zamanla halka dağıtılmaya başlanmış ve talep iyice büyük boyutlara ulaşınca Sultan Camii’nden halka saçılmaya başlanmış. Hatta halk arasında bir inanca göre, Nevruz günü bu macundan yiyen 1 yıl boyunca ağrı sızı çekmez, yılan ve çiyan sokmalarından da korunurmuş. Bu sebeple her yıl Manisa’da 21 Mart’ta kutlanıyor. Özellikle macun saçma töreni, yurt dışından gelen turistlerin ilgisini çekmekte.

Türkiye’nin en şirin yörelerinden Bozcaada’da;

Her yıl düzenlenen Bağbozumu Festivali, bir gidenin bir sonraki yıl tekrar gitmek istediği festivallerden. Bu da tabi, her yıl biraz daha kalabalıklaşmasına sebep oluyor. Adalı şarap üreticilerinin kendi bağlarında düzenledikleri sembolik bağ bozumları ile başlayan festival, 2 gün boyunca konserler ve yarışmalarla sürüyor. Festivale katılanlar bağ işçileriyle birlikte traktörlere binip bağlara üzüm toplamaya gidiyor. Üzümler eskiden olduğu gibi eşek sırtında, at arabasıyla ve traktör ya da pırpır eşliğinde tören alanına getiriliyor ve festival eğlencesi başlıyor.

Yüzyıllardır severek izlenen güreşleri unutmamak gerekirse;

Geleneksel Türk yağlı güreş turnuvası her yılın Haziran sonunda Edirne’nin Kırkpınar ilçesinde gerçekleşiyor , birçok il ve ilçeden ziyaretçi akınına uğramaya devam ediyor. Güreş müsabakaları devam ederken yöre festival havasına bürünüyor ve herkes için eğlenme imkanı sunuyor.

Tüm bu yörelerin yanı sıra ülkemizin dört bir yanında neredeyse her mevsimde gerçekleşen okadar çok festival var ki… Örneğin; Sivas Akıncılar Kavun Festivali , Kayseri Erciyes Kış Festivalleri, Diyarbakır Karpuz Festivali ve daha birçoğu.

Özellikle Mevlana’nın Vuslat Yıl dönümü Uluslararası Etkinlikleri’nin ön planda tutulduğu Konya’da başta Mistik Müzik Festivali, Nasrettin Hoca Festivalleri başta olmak üzere her yıl 30 dan fazla festival düzenleniyor.

Sadece bir önemli bir kısmını sığdırabildiğim ve tatil rotanızı beliremenize yardımcı olmayı umduğum festivaller ülkenin dört bir yanında her mevsiminde ve her döneminde.Mükemmel doğası , hayran olunacak tarihi , lezzetli yemekleri ve misafirperver insanları ile festival havasının güzel birleşimi ülkemizi bu anlamda ilgi çekici bir konumda tutabiliyor. Doğal güzelliklerin yok olmaması , saygıdeğer tarihi güzelliklerin bozulmaması, lezzetli yemeklerin hep kocaman tencerelerde çok insana pişmesi ve elbette insanların aç kalmaması ,insanların hep misafirperver ve saygılı kalabilmesi dileğiyle..

 

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkiye%27deki_festivaller_listesi

http://www.festivaldunyasi.net/

http://www.tanitma.gov.tr/TR,22918/ulkemizde-duzenlenen-festivaller.html

Yorum Yap. Sesini Herkese Duyur!