Yurt Dışında Üniversiteler Neden Bu Kadar Pahalı?


Pasaport masrafları, vize, barınma gibi faktörleri çıkardığımızda bile yurt dışında üniversite okumak baya masraflı bir iş. Özellikle Amerika’da.

Ufak Bir Tarih

Her zaman böyle değildi. 1980’ler de 4 yıllık özel bir üniversitede eğitim toplamda $14,000 gibi bir fiyattı. Yıllık $3,500 yapıyor. Enflasyona göre hesapladığımız zaman $10,200 yapar yıllık. Fakat 2016 yılında aynı üniversite yıllık fiyatını $32,000 olarak belirledi. 36 yıl öncesinin neredeyse 3 katı.

Peki Bunun Sebebi Nedir?

Bu hem karışık hemde tartışılabilir bir soru. Üniversite fiyatlarının neden arttığını anlamak için ilk önce neden şu ana kadar her zaman yüksek olduğunu anlamamız lazım.

Tüm kıyaslamalar için Amerika’yı baz alacağız. Öğrenci : Görevli oranı 18:1 yani her 18 öğrenci için bir eğitim görevlisi var. Ortalama bir eğitim görevlisi yıllık $126,981 kazanıyor. 18’e bölersek yıllık sadece $7,054 yapar. Fakat eğitim görevlilerinden daha fazla olduğunu unutmamak gerekiyor. Kampüs güvenliği, bakımı, temizliği, yemekhane gibi masrafları da eklememiz lazım.

Yıllık baza geri dönersek. 32,000 Doların neredeyse 24,000 Doları bu giderlerde harcanıyor. Özel üniversitelerde maaşlar yüksek çünkü birçok özel sektör gibi Arz-Talep ilişkisine dayanıyor. Bölüm popülerliğini hesaba katmamız da gerekiyor. Profesörler yaklaşık 20 yıl eğitim aldıktan sonra bulundukları pozisyona gelebiliyor ve o süre zarfı içinde başladığı zaman popüler olan bir bölüm önemini kaybetmiş olabilir. Bu nedenle bir bölüm popüler olduğu zaman üniversiteler hoca bulmak zorunda ve bulurken en önemli unsurlardan biri para.

Sermaye Profesör getiriyor.

Profesör öğrenci getiriyor.

Öğrenci sermaye getiriyor.

Tenure

Amerika’da Tenure denilen bir olay var. Akademik özgürlüğü sağlamak amacıyla uzun süre alanında görev yapmış olan profesörlerin işleri garanti altına alınmalıdır emekli olana kadar. Hukuken işten çıkarmanın mümkün olmadığı profesörler olduğu için daha az popüler olan bölümlerde gereğinden çok daha fazla profesör olabilir.

Peki ya geriye kalan 8,000 Dolar? Öğretim verilmesi için kampüs, bina ve sınıflar gerekiyor. Fakat bu mekanlar günde ortalama 8 saat iş görüyor vede haftada sadece 5 gün çalışıyor. Tatilleri de hesaplarsak bu sınıflar ve binalar yılın sadece %23’ünde kullanılıyor. Fakat üniversite geriye kalan %77 lik zaman zarfında da kira gibi masrafları ödemek zorunda.

Başka Nasıl Masraflar Var?

Üniversiteler daha fazla öğrenci çekmek için güzel tasarlanmış bina yapmayı severler. Amerika’da bir bina inşaatı için metrekare başına ortalama $1,700 ödenmektedir. Fakat bu bahsettiğimiz üniversite yapımına metrekare başına $3,540 ödemiştir. Umass Boston ise metrekare başına yaklaşık $5,940 ödemişti.

Tabiki de üniversite fiyatlarını etkileyen birçok faktör var fakat çalışan giderleri ve binalar bunlar arasında ilk ikiye sahip.

Peki neden bu fiyat 3 katına çıktı?

Popülerüte büyük bir rol oynuyor. Son 20 yılda üniversite kayıtları %60 derecesinde yükseldi. Federal Devletten alınan bütçe rekor düzeyinde yüksek olmasına rağmen öğrenci sayısı hiç beklenmedik bir şekilde arttığı için öğrenci başına düşen bütçe rekor seviyelerinde düşük.

1990’da Ohio State University masraflarının %25 ini devletin verdiği bütçe ile ödemişti. 2012’de bu oran %7’ye gerilemiştir. Bu nedenle öğrencilere daha fazla yük biniyor. 1982-2004 arasında doğan jenerasyon yapılarından dolayı kendilerine ‘’En İyi Uyan’’ yeri seçmek istiyorlar ve bunu sağlayabilmek için üniversiteler değişim yoluna gidiyor. Bunu başarmak için farklı alanlarda öğrencilere dahada fazla kolaylık sağlamak istediler. Bu sebeple işletmeci alımları 15 yıl kadar kısa bir süre içerisinde %70 oranında arttı.

Gördüğünüz üzere ücretlerin bu kadar yüksek olmasının sebebi aslında giderlerin çok fazla olması. Fakat Üniversiteye gitmenin geleceğiniz için yapabileceğiniz en büyük yatırım olduğunu düşürseniz, o kadar da pahalı değil aslında. Üniversite mezunları ortalama olarak %98 daha fazla kazanıyor eğitim sahibi olmayanlardan. 35 yıl önce ise bu rakam sadece %40’ dı.

Peki üniversitenin gerçek maliyeti nedir?

Hayatınızın tamamına baktığınız zaman üniversiteye gitmek yıllık $32,000 değil veya 4 yılda $128,000 değil. Üniversite diploması almadan çalıştığınız zaman alacağınız maaş ile üniversite diploması ile alacağınız maaş aynı değil. Bunun katkısını düşünürsek kendisini harika bir şekilde karşıladığını söyleyebiliriz.

Üniversiteye nasıl baktığınız vede okuduğunuz bölümün hayatınızı yönlendirme konusunda çok büyük bir etkisi var. Üniversiteye liseye baktığınız gibi bakmamalısınız. Bu eğitim kurumları sizleri hayata hazırlıyor gibi görünebilir fakat aslında size hayatın kendisini yaşatıyor. Size sunduğu farklı ortam ve insanlarla gerçek hayatta karşılaşacağınız olayları şimdiden gösteriyor diyebiliriz.

PAYLAŞ
Merhabalar. İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi öğrencisiyim. Çok farklı konulara ilgim var ve bunlar hakkında bilgilerimi mümkün olduğunca sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

3 YORUMLAR

Yorum Yap. Sesini Herkese Duyur!