18.000 Adanın Birleştiği Ülke: Malezya

18.000’den fazla adanın birleşmesi ile oluşan, Doğu ve Batı olarak iki parçaya ayrılmış Malezya Güneydoğu Asya’nın en büyük ülkelerinden biridir.  Kuzeyinde Tayland, Güneyinde Endonezya, doğusunda Celebes Denizi, batısında ise Hint Okyanusu bulunmaktadır. Yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin yarısından biraz daha az bir büyüklüğe sahip olan Malezya’nın nüfusu ise 33 milyondur. Malezya’nın nüfusunun yarısından fazlasını Malaylar oluştururken %25’ini Çinliler, %10’luk kısmını ise Hintiler oluşturmaktadır. Bunlar dışında az sayıda da farklı etnik kökenden kişiler bulunmaktadaır. Doğu ve Batı iki ayrı parçadan oluşan Malezya’da, 11 tanesi batısında 2 tanesi doğusunda olmak üzere 13 eyalet ve 2 federal bölge bulunmaktadır. Malezya’nın başkenti ise Petronas Kulelerinin bulunduğu Kuala Lumpur’dur. Federal Anayasal Monarşi ile yönetilen Malezya’da hükümdarlar yöneticiler tarafından seçilir. Fakat hükümdar bulunsa da Malezya’daki siyasi partiler hükümdardan daha önemli konumda bulunmaktadır.  Birçok farklı etnik grup ve kültür bulunduğundan dolayı Malezya’da din bütünlüğü bulunmamakla beraber halkın %55’i Müslüman %20’si Budist’tir.  Farklı etnik grup ve kültürlerin bulunması Malezya’nın bayrağına da yansımıştır. Malezya bayrağına baktığınız zaman zeminde kırmızı ve beyaz 14 şeritten oluşur. Tasarımında ABD bayrağını temel almışlardır fakat bununla beraber şeritlerin üzerinde bulunan sarı bir hilal ile 14 köşeli sarı bir yıldız İslamiyeti vurgulamaktadır. Milli marşları ise 9 yaşında olan Mimar Mohamed Hamza tarafından yazılan “Negaraku“dur.  Güneydoğu Asya’nın ada ülkesi olan Malezya’nın genel hatlarını ifade etmeye çalıştık. Bu ada ülkesini biraz daha yakından tanımak için gelin festivallerine, mutfağına, ekonomisi ve eğitimine bakalım.

FESTİVALLERİ :

Birçok kültürü kendi içerisinde barındıran Malezya’da yıl içerisinde farklı gruplar tarafından gerçekleştirilen birçok festival vardır. Bunlardan bir tanesi her yıl 14 Ocak tarihinde gerçekleştirilen Thai Pongal’dır. Thai Pongal,  ocak ayını yılın en şanslı ayı olarak kabul eden Hindular tarafından kutlanan hasat festivalidir. Hindular’ın kutladığı bu festival Hindu Thai Ayının başladığını gösterir.  Bu festivalde Hindu rahipler bir tapınakta geleneksel festival yemeği olan pirinç pişirirler.  Ayrıca 1974 yılında Başkent Kuala Lumpur’un federal eyalet olmasının anısına şubat ayının ilk günü de kutlanır. 1 Şubat resmi tatil ilan edilir ve ülke genelinde kutlanır. Bu festivallerde birçok farklı kültürel faaliyet gerçekleştirirler. Yazının başında da bahsettiğimiz gibi Malezya’da birçok farklı etnik unsur bulunmasından dolayı birçok festival yapılıyor bunlardan bir tanesi de nüfusun %20’sini oluşturan Çinliler tarafından şubat ayının ilk gününde başlayıp 15 gün boyunca kutlanan Çin Yeni Yılı’dır. Çin Yeni Yılı Malezya dışında Güneydoğu Asya ülkelerinin hemen hemen hepsinde kutlanan bir festivaldir. Bu festivalde birçok farklı kültürel etkinlik gerçekleşir. Özellikle caddelerde renkli ejderha ve aslanlardan oluşan geçit töreni düzenlenir. Budanın doğumu, Mega Alışveriş Karnavalı , Wesak Day Festivali,  Yağmur Ormanları Dünya Müzik Festivali gibi birçok farklı festival gerçekleşmektedir. Son olarak da hız tutkunlarının vazgeçilmez adresi olan Formula 1’in Güneydoğu Asya’daki en büyük etkinliği de Malezya’da gerçekleşmektedir.

 MUTFAĞI

Festivallerinde olduğu gibi yemek konusunda da Malezya’da geniş seçenekler bulunmaktadır. Farklı toplumların kendine has yemekleri bulunmasının yanı sıra birbirlerinden etkilenip ortak kültürü yansıtan birçok yemek de bulunmaktadır.  Malezya mutfağındaki en farklı özelliklerinden bir tanesi hemen hemen tüm yemek ve içeceklerinin içine muhakkak şeker atmalarıdır. Malezya ikliminden dolayı iki mevsim yaşadığı için sebze ve meyveler genellikle yıl boyunca taze bir şekilde bulunur. Coğrafi konumundan dolayı da birçok balık çeşidi bulunmaktadır. Bundan dolayı Malezya’da balık çok miktarda tüketilir. Söz konusu, Asya kıtasında bir ülke olduğu için takdir edersiniz ki Malezya’daki halk için en çok tercih edilen yemekleri pilavdır. En çok sevilen bir başka yemekleri ise “Satay”dır. Koyun ya da sığır etinin şişe takılarak pişirilmesi ile yapılan bu yemek Malezyalılar tarafından çokça tüketilmektedir. Bunlar dışında en popüler yemekleri ise hiç kuşku yok ki “char kway teow” dur.  Yüksek ateşte kızartılan soya sosu ve pulbiber ile harmanlanmış noodle’ın içine midye, karides, soğan ve yumurta eklenmesi ile yapılan bir yemektir. Malezya’da çorba olarak en çok tercih edilen  “Laksa”dır. Karides, midye ve balık dilimleri ile karıştırılarak hazırlanır. Tavuklu pirinç, naşi briyani gibi daha birçok lezzetli yemeği Malezya mutfağında görebiliriz.

EKONOMİSİ

İlerleyen zamanlarda başka bir yazıdmda geniş bir şekilde değerlendirmeyi istediğim Malezya ekonomisi hakkında bu yazıda çok genel bir çerçevede bilgi vereceğim.  Ekonomik açıdan kendi kendine yeten Malezya, Güneydoğu Asya’daki yıllık kalkınma oranı en yüksek ülkelerden biridir. 1980’li yıllara kadar kauçuk ve kalaya bağlı ekonomisi varken 1980’den sonra daha farklı alanlarda ekonomik faaliyetlerini yürütmeye başladılar. Her geçen zaman ekonomisini çok daha iyi bir hale getiren Malezya’da kişi başına düşen milli gelir 11.239 dolardır (Kişi Başı GSYİH-Nominal, Dünya Bankası hesaplaması, 2018). Ayrıca enflasyon oranı çok düşüktür ve ülkedeki işsizlik oranı %7’dir.  Sanayi alanında diğer Güneydoğu Asya ülkelerine göre çok daha ileride olan Malezya’da petrol arıtma tesislerinin yanı sıra dayanıklı tüketim malları, otomobil gibi birçok alanda da ekonomik faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Bankacılık sektöründe birçok faaliyet ortaya koyan Malezya bu sektörde de çok ciddi ilerleme göstermektedir. Özellikle faizsiz finas uygulamaları sayesinde İngiltere, Türkiye gibi birçok ülkenin dikkatlerini üzerine toplamaktadır. Faizsiz finans konusunda uluslararası birçok yenilik yaparak bu konuda dünyadaki en iyi çalışmaları ortaya koyarak sektörel liderliği elde etmek istemektedir.  Bu şekilde özgün ve ihtiyaca uygun çalışmalarının sayısını arttırmaya devam ederse sektördeki liderliği alması kaçınılmaz bir gerçek olarak gözlemlenmektedir.

YÖNETİMİ

Yazımın girişinde de bahsettiğim gibi Malezya, hükümdarlık ile yönetilen ve çok partili demokratik sisteme dayalı bir konfederasyondur.  Ayrıca bahsettiğimiz gibi Malezya’da Batıda 11 Doğuda 2 eyalet bulunmaktadır ve ülke hükümdarı seçileceği zaman batıdaki 11 eyaletten bir hükümdar 4 yıllık görev için seçilir, seçilen bu hükümdara “yüce kral” ismi verilir.  Ülkede uygulanan hukuk düzeni ise 31 Ağustos 1957 tarihinde yürürlüğe koyulan anayasa ile sağlanmaktadır.  Ayrıca Malezya’da iki ayrı meclis bulunmakatadır. Birinci mecliste 69, ikinci mecliste 180 üye bulunmaktadır. Meclislerin üyeleri ülkede yapılan genel seçimler ile belirlenir. Malezya, uluslararası birçok platformda da varlık göstermektedir. Bunlar; Birleşmiş Milletler, D-8, İslam Konferansı Örgütü, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği, İngiliz Milletler Topluluğu ve Uluslararası Para Fonu gibi uluslararası oluşumlardır. 

EĞİTİMİ

Malezya ile alakalı yazdığım bu yazıdaki son başlığımız ise eğitimdir.  Malezya’da eğitim federal hükümetin eğitim bakanı tarafından yürütülür.  Federal yönetim Malezya’daki eğitimin uluslarası standartlara ulaşabilmesi ve daha ilerisine götürebilmek için eğitim kalitesini arttırma amaçlı birçok çalışma gerçekleştirmektedir. Malezya, bu çalışmalarının karşılığını; UNESCO verilerine göre dünya sıralamasında uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği 11. ülke seçilerek almıştır. Malezya’da çocuklar genellikle 3-6 yaş arasında devlet ya da özel işletmelere ait olan anaokullarına gönderilmeye başlanırlar. 6 yıl sürecek olan ilkokul eğitimine ise 7 yaşında başlanılmaktadır. Daha sonra özel okullara gitmek isteyen öğrenciler için ayrı bir sınav yapılarak bu sınava göre liselere gitmektedirler. Devlet okuluna gitmek isteyen öğrenciler herhangi bir sınava tabii tutulmadan okula alınır.  Üniversitedeki eğitim hayatı ise bölümlere göre 3 ila 8 sene arası farklılık göstermektedir. Mühendislik gibi fen, matematik ağırlıklı bölümlerde eğitim dili %80 İngilizce %20 Malayca verilmektedir. Sosyal bilimlerde ise %50 İngilizce %50 Malayca eğitim verilmektedir.  Yüksek lisans ve doktora programlarının tamamında ise İngilizce eğitim gerçekleşmektedir. Ayrıca başkent Kuala Lumpur dünya çapında bir ticaret merkezi olup, öğrencilere eğitimlerinin yanında çalışma hayatında global fırsatlar sunmaktadır

PAYLAŞ
ismailunal
İnsan kaynakları , yönetim ve organizasyon alanlarına ilgi duymakla beraber iktisat tarihi , politik iktisat ve finans alanlarında kendimi geliştirmek için birçok çalışma gerçekleştiriyorum. Amfiweb aracılığıyla da ilgi duyduğum alanlarda yazı yazma imkanı buluyorum. Ayrıca Amfiweb de bulunan farklı konulardaki yazıları takip ederek birçok konuda bilgi sahibi olma imkanı elde ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here