2017 Nobel Edebiyat ve Barış Ödülü Kimlerin Oldu?

2017 Nobel Edebiyat Ödülü

2017 Nobel edebiyat ödülünü kazanan isim belli oldu. Kazuo Ishiguro. 1954 yılında Japonya’da doğan yazar ailesinin İngiltere’ye taşınması sonucu burada büyüdü.

Kent Üniversitesinden mezun olduktan sonra yaratıcı yazarlık üzerine masterını tamamlayan yazar İngiliz edebiyatının sevilen isimlerinden. Birçok kez Man Booker Prize’a aday gösterildi. 1989 yılında ise bu ödülü The Remains of the Day romanıyla kazandı.

Aynı zamanda 2005 yılında yazdığı Never Let Me Go isimli romanı da daha sonraları Mark Romanek tarafından 2010 yılında beyaz perdeye taşındı.
Eserleri birçok dile çevrilen yazarın Türkçe’ye çevrilen eserleri arasında ‘Öksüzlüğümüz’, ‘Gömülü Dev’, ‘Avunamayanlar’, ‘Beni Asla Bırakma’, ‘Günden Kalanlar’, ‘Çocukluğumu Ararken’ bulunuyor.

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi, İshiguro’nun büyük bir duygusal güce sahip romanlarında dünya ile hayali algı arasındaki uçurumu ortaya çıkardığı için Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldüğünü açıkladı.

2017 Nobel Barış Ödülü

Alfred Nobel’in vasiyeti üzerine her sene ulusların kardeşliği ve barışa yönelik çaba sarfeden kişi, kişiler ve kuruluşlara verilen Nobel Barış Ödülünü 2017 yılında ICAN’a – Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Kampanya – verildi.

Nükleer silahların insanlığın geleceği için bir tehdit olarak algılanması gerektiğini tüm dünyaya duyurulması için çalışmalarına 2007 yılında başlayan ve 60’dan fazla ülkede 200’ün üzerinde örgütle birlikte çalışan ICAN (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons – Nükleer Silahların Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Kampanya) nükleer silahların hiçbir ayırım gözetmeksizin bütün ülkeler için yasaklanmasını öngören bir anlaşmanın imzalanmasını amaçlıyor.

Ödülün verilmesinin ardından açıklama yapan yönetici Beatrice Fihn “ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un nükleer silah kullanmanın yasal olmadığını bilmeliler” dedi.
ICAN’ın kuruluş misyonu şu şekilde: “Bugüne kadar nükleer silahların sayısının azaltılması ya da sınırlandırılması için iki taraflı ya da çok taraflı sayısız anlaşma imzalandı. Ancak bunların hiçbirisi nükleersiz bir dünyanın oluşmasını sağlayamadı. Biz, nükleersiz bir dünyaya giden yolun, sınırlandırma ya da sayı azaltmaktan değil, nükleer silahların hiçbir ayırım gözetmeksizin bütün ülkeler için yasaklanmasından geçtiğine inanıyoruz. Ancak, böylesi bir antlaşmanın imzalanması sivil toplumun, nükleer karşıtlarının katkısı olmaksızın başarılamaz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here