2018 İçin Etkili Influencer Marketing Trendleri

2017 yılının Şubat ayında Influencer Marketing nedir diye uzunca konuşmuştuk. Sitemizi yeni ziyaret edenler ilgili yazıya buradan Dijital Dünyada Ezber Bozan Trendler: Influencer Marketing ve Dahası ulaşabilir.

Evet, pazarlamada etkileşim 2017 yılında zirvelere oynamayı başardı. Markalar, ürünlerini ve hizmetlerini ilgili kitlelere –müşterilerine- satmak için etkileyici kişiler ki biz buna fenomen diyoruz ile çalışmalara başladı. Influencer marketingin geçici olduğunu düşünüyorsanız gerçekten yanılıyorsunuz. Pazarlama, 2018’de de kitlelerini büyütmek ve sosyal medya yoluyla satışları artırmak isteyen markalar için influencer marketingi bir itici güç olarak kullanmaya devam edecek.

Asıl soru şu: Bu yıl influencer marketingden en iyi sonucu almak için ne yapabilirsiniz? 2017’deki taktikler 2018’de sona erecek mi?

Bütün soruların cevaplarını 2018 trendleriyle birlikte açıklayacağız. Hazırsanız başlıyoruz!

Influencer Marketing için FTC Rehberini izleyin

Her şeyden önce, 2018’de influencer için bekleyebileceğiniz en büyük eğilimlerden biri, ortaklıklar hakkında daha şeffaf olan markalar ve etkileşimlerdir. Sosyal medyadaki influencer marketing, en sevdiğiniz sosyal medya yıldızları veya ünlülerin bazılarıyla çalışmakla ilgili verilecek ‘’doğru’’ karar ile gerçekleştirilmektedir. Vereceğiniz karar sonrasında anlaştığınız fenomenin yaşayacağı küçük bir sorun bile markanızı çok ciddi etkileyecektir.

 

Temel olarak, etkilenen birçok kişi Instagram yayınlarını, YouTube videolarını ve ürünlerini tanıtan diğer içerikler için ödeme kısmına çok bastırmadan anlatmayı tercih ediyor.

FTC, 2017’de ayakları yere basan projeler sundu ve sponsor içerikte birlikte çalışırken markaların ve etkilenenlerin ne yapmaları gerektiğini açıkladı. Her türlü yasal sıkıntıyı önlemek istiyorsanız, birlikte çalıştıklarınızın markanın tanıtımını yapan etiketler koymalarına özen gösterin çünkü tüketiciyi birçok alıcıyla buluşturmak satın alma eğilimini arttıracaktır.  Ayrıca Instagram, markalı içerik seçeneği ile işlemi daha da kolaylaştırdı. Bu özellik sayesinde, paylaştıkları bir yazı ile bir marka ortaklığının parçası olduğunda kolayca ve açıkça anlaşılıyor. Instagram’da etkileyici pazarlama yapıyorsanız bu size çok büyük fayda sağlayacaktır. Gördüğünüz gibi, ınfluencer marketing 2018 yılında daha düzenlenecek, bu nedenle markanızın hazırlandığından emin olmakta fayda var.

Influencer Marketing Sadece Instagramdan İbaret Değil

Birçok marka ve pazarlamacı otomatik olarak influencerı yalnızca Instagram ile ilişkilendirir. Aslında, bir araştırma, Instagram’ın 2017’de  kullanıcıların %92’sini etkilediğini açıklamıştı.

Instagram’ın listenin başında olması muhtemel olsa da, bu, diğer tüm kanalları görmezden gelmeniz anlamına gelmez. Aynı anket, etkileyicilerin Facebook, Snapchat, Twitter, YouTube ve Pinterest’te de aktif olduğunu gösteriyor.

İşte bu yüzden markanıza çekici gelmeli. Etkilenenlerin çoğu fiyatlamalarını aşağıdaki hususlara, angajmana ve talebe dayandırır. Instagram yayınlarında markaları tanıtmak için bir sürü teklif alıyorsa, algılanan değer yüzünden fiyatlarını artıracaktır. Ancak aynı etki yaratan kişi, Pinterest veya Snapchat’ta reklam izni talebinde bulunacak kadar büyük bir talebe sahip olmayabilir. Sonuç olarak, bu ağlardaki fiyatlandırmaları, Instagram’da birlikte çalışmanız için ücretlendirileceklerinden çok daha düşük olacaktır. 2018’de, diğer markaların etkisiz kişilerle çalıştıklarını, diğer markaların görmezden gelebileceğini düşünün. Instagram’daki gibi aynı sayıda insana ulaşamayacak olsanız da, daha az ödeme yapıyorsanız ve daha iyi dönüşüm elde ederseniz daha iyi bir YG elde edebilirsiniz. Ayrıca, tüm etkilenenlerin Instagram ve YouTube’da olmadığını unutmayın. Ortaya, Pinterest’e (Pinfluencers), bloglara ve hedef kitlenizin takılabileceği diğer platformlara bakın.

 Influencer Marketing Araçlarını Kullanmaya Başlayın

Influencer Marketing,  daha popüler hale geldiğinde markaların karşılaştığı en büyük zorluklardan biri etkileyenler bulmak yani popüler kişiler diğeri ise ilişkileri yönetmek oluyor. Gelin şimdi birlikte bunu bir örnek ile açıklayalım. Instagram veya YouTube üzerinden takipçisi bol hesaplar bulalım. E-posta adresini bulabilirseniz onlara bir e posta veya DM gönderin. Ki artık bütün profillerde e- posta hesapları paylaşılıyor. Bir anlaşmaya vardıktan sonra, nüfuz alanının çalışmasını bekleyin. Elbette bunun için bir meblağ ödemeniz gerekecek. Bu iki platform işe yarasa da, hayatınızı kolaylaştırmak için giderek artan sayıda platform ve influencer araçları bulunmaktadır. Sosyal medya pazarlamasıyla gördüğümüze çok benzer. İlk aşamalarında markalar sosyal çabalarını doğrudan Facebook ve Twitter gibi platformlarla yönetiyorlar. Ancak, sosyal pazarlama stratejilerinin ayrılmaz bir parçası haline geldiğinde, süreci kolaylaştırmak için Sprout Social gibi araçlara ihtiyaç duyulabiliyor. 2018 yılında, kampanyalarınız için iş akışı ve süreçler oluşturmak için farklı etki markörü pazarlama araçlarını keşfetmeye başlayın. Sadece zamandan tasarruf sağlamaz, aynı zamanda performansı ölçmenize yardımcı olur. Bu da bizi bir sonraki noktamıza götürür.

Influencer Marketing Geri Dönüşleri

Influencer kampanyaları gerçekten karlıdır ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur mu?

Etkilenen kişilerle çalıştıklarınızı söylemek hoş geldiniz gibi görünse de, sonuçlar üretmiyorsanız gerçekten fazla bir şey ifade etmez.

2018 yılında influencer marketing yapıyorsanız izlemede kalın. Bir etki yaratıcısı tarafından belirtilmek parasal olmayan bir değer olsa da, yanılgıya kapılmayın; gelir etkenlerinin ne kadar getirdiğini takip edebilirsiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, süreç boyunca size yardımcı olacak araçlar var. Ancak en azından başlamak için en temel yollardan biri UTM parametrelerini kullanmaktır. Sitenize yönlendirdikleri her ziyaretçinin eylemlerini izleyebilmeniz için etkileyicilerinize belirli parametreler atayın.

Hedeflerinize bağlı olarak başka bir seçenek, etkilenenlere kitleleri ile paylaşacakları benzersiz promosyon kodları vermektir. Bu şekilde, bir müşteri bir müşterinin özel kodu kullandığı her sefer, geliri o etki uygulayıcısına atayabilirsiniz.

Bir farkındalık oyunu için etiketlemeler ile markanızın bu etiketleri ne denli kullandığı, müşterilerden nsıl geri dönüşler aldığını görebilirsiniz. Basit bir oyunlaştırma ile popülerliğini de arttırabilirsiniz. Son dönemlerde sosyal medyada çok sık bu durumla karşılaşıyoruz. Kozmetik markaları kısa süreli hashtagler ile kitleyi bir anda kendine bağlayabiliyor. Aynı zamanda markanızla çalışan influencerın bir paylaşımı ve etiketi müşterilerinize ulaşmada kolaylık sağlıyor.  Markalı hashtaglerinizi izleyerek etiketlerin kampanyadaki etkisini görebilir ve KPI’leriyle karşılaştırma yapabilirsiniz.

Faydalı İçerik Yaratın, Reklam Değil

 Influencerla ilgili yaygın bir yanılgı, belirli bir şekilde görünmesi gerektiği yönündedir. Örneğin, ünlü sima, ürününüzü markanızı ne kadar sevdiği hakkında genel bir yazı ile bir fotoğraf paylaşıyor. Samimiyet ve özenle seçilen marka temsilcileri her zaman yarar sağlar. Bu sebeple influencerın dürüst olması ve ‘’samimi’’ bir bağ kurması başarıyı da beraberinde getirir.

Influencer kampanyaları 2018’de jenerik reklamlar gibi daha az göze çarpmalı ancak içerik pazarlaması gibi çok daha fazla görünmelidir. Bunu yaparken sadece tek bir mecradan etkilemeye çalışmak yerine birçok sosyal ağı ya da alanı kullanmak hem kitlenizi hem de gelişiminizi etkileyecektir. Buradaki en büyük kural ise taklit olmak yerine doğal bir etkileşim ve orijinal bir gündem oluşturmaktan geçiyor.

Büyük içerik eğlendirir, eğitir veya izleyicilerinizden bazı duygu seviyelerini çağırır. Fakat bazı nedenlerden dolayı markalar, etkileyenlerle çalışırken markayı gözden kaçırmaya eğilimlidirler. Bu sebeple öncesinde ne yapmak istediğinizi düşünmek için uzunca bir araştırma yapmanız gerekiyor. Ve aynı zamanda; Nasıl hikaye anlatmak istersiniz?  Mesajınızı yaratıcı bir şekilde nasıl iletirsiniz?  Hedef kitleniz, etki yaratıcı ile birlikte üretmek istediğiniz içeriğinden ne gibi faydalar alıyor? gibi sorulara doğru ve yere basan cevaplar vermeniz gerekmektedir.

YouTube Influencers için Push

Hatırlayacağınız gibi, birkaç büyük marka 2017’de YouTube’dan reklamlarını ya düşürdü ya da tamamen kaldırdı. Bu markaları düşük performanslı reklamlarda milyonlarca dolar tasarruf etmiş olsa da içerik oluşturucuların bazı durumlarda reklamlardan elde edilen geliri% 50’nin üzerine aldığı anlamına geliyordu. Tüm bunlardan dolayı, YouTube’daki içerik oluşturucularının kayıp reklam dolarını telafi etmek için diğer gelir kaynakları aramaları gerekir. Bunu yapmanın bir yolu sponsorlu içerik, ürün incelemeleri ve ortaklık anlaşmaları yoluyla doğrudan markalarla çalışmaktır. Markaların YouTube reklamlarıyla çektiği sorun, içerik oluşturucuların kötü içerikte olması değil. Hatta, reklamlarının hangi videolarda göründüğü hakkında kontrol eksikliği vardı. Reklamınızın gösterilmesi için ödeme yaparken, nerede görüneceğini bilmek faydalı olacaktır. Bağlam içermeyen içerik, riskli bir iştir. Çoğu marka, reklamlarının nefret söylemi ve aşırılık yanlısı olmaya teşvik eden bir videoda görünmesini istemiyor. Ancak YouTube’daki etkileyiciler hâlâ önemli bir yere sahip ve onlarla çalışmak için kazanılabilecek çok şey var. Özellikle daha genç bir nüfusa ulaşmak istiyorsanız  YouTube kesinlikle çok doğru bir platform.

Reklam üretmek yerine doğrudan içerik oluşturucularla çalışmanın getirileri elbette var. Etkileyici, izleyicilerini ve onlara nasıl etki ettiğini bilir. Dolayısıyla, kampanyalarınız daha orijinal görünür. Bununla birlikte, kampanyanızı sıfırdan başkasıyla gerçekleştirme esnekliğiniz de var. YouTube, etkileyicilerle doğrudan çalışan markaların gücünün farkında ve bu nedenle kendi etkilenen pazarlama platformu olan Famebit’i oluşturdu. Famebit ile markalar birlikte çalışacak etkilenenler bulabilir ve etkileyenler sponsorluk fırsatları bulabiliyor.

İşlem İlişkilerine Veda Et

Bu makale boyunca “etkileyici pazarlama kampanyası” ifadesini biraz kullandık. Bununla birlikte, onlara kampanyalar olarak bakmak yerine, bir etkeni ile ilişki kurduğunuz her bağlantıyı bir düşünün. Etkilenen pazarlamadan en iyi sonucu almak için, birlikte çalıştıklarınızı etkileyen faktörlerle uzun vadeli ilişkiler kurmaya odaklanın. Birçok markanın bugün etkileyenlerle çalışması çok işlemelidir. Onlara X miktarı para veriyorsunuz, sizin için X miktarı yayınlıyorlar. Bir kere bittiğinde, devam edin. 2018’de, etkileyici pazarlamayla başarılar sergileyen markalar, etkileyenlere bir araç olmaktan ziyade ortaklar olarak davranan markalar olacak. Etkilenen kişiler onlara yatırım yaptığınızı ve gerçekten ilgilendiğini hissettiğinde, markanıza sadık olma olasılığı daha yüksek olacak ve sizi daha fazla coşku ile teşvik edecektir. Bir etki yaratıcısı, sadece ürünlerinizi ve hizmetlerinizi, onları ödediğiniz için teşvik ediyormuş gibi hissetmesini istemezsiniz. Onların takipçileri etkiyi hemen görecek ve daha az meşgul olacaklardır. Instagram’da yayın paylaşmak için 50.000 takipçisi olan birine sadece ödeme yapmak, otomatik olarak satış dalgalarını getirmez. Etkilenen pazarlamadan en iyi sonucu almak ve gerçek başarıya ulaşmak için yukarıdaki tüm trendlerin üstünde durulması gerektiğini unutmayınız. Zira küreselleşen dünyamızda ayakta kalmak bir iki hamle ile mümkün olmayacaktır. 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here