2018’de “Büyük Virüs Salgınlarına Dikkat” Demişti!

Öncelikle Pandemi ne demek?

Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel addır. Koronavirüs de bir pandemi ilan edilmiştir.

Şuanda 8 binden fazla ölüm ve 200 binden fazla vaka ile ilerlemeye devam ediyor. Günde yaklaşık 10bin vaka artıyor ve 400-500 kişi de hayatını kaybediyor.

2018′de, Milyarder Bill Gates, “hepimizi ilgilendirmesi” gereken salgın hastalıklara hazırlıklı olmadığımıza dair tüm dünyayı uyarmıştı.

27 Nisan 2018′de Massachusetts Tıp Derneği ve New England Tıp Dergisi’nin (NEJM) ev sahipliğinde düzenlenen bir etkinlikte konuşan Bill Gates, “dünyanın pandemilere savaşa hazırlanır gibi, aynı ciddiyette hazırlanması gerektiğini” söylemişti.

Şuan okullar tatil edildi. Öğrenciler online eğitim görüyorlar. Tiyatrolar, maçlar, toplu yapılan bir çok etkinlik iptal edildi çünkü hepsi halk sağlığını çok ciddi derecede tehdit ediyor.

 Jinjiang’da Wuhan ‘a gittiğini saklayan ve 4 bin kişinin karantina altına alınmasına neden olan bir kişi tutuklandı. Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı corona virüs ile bağlantılı 36 suç belirledi.

Bunları yapanlar idam ile karşı karşıya kalacak.

Ayrıca virüs taşıdığını bilen kişiler bile isteye dışarı çıktıklarında 20 yılı aşkın hapis cezası ile karşı karşıya kalacaklar.

Avrupa’da virüsün ulaşmadığı Karadağ ve Kosova kaldı.

Salgın hastalıklar ülkeler arasında yayıldığında ortaya çıkar ve durdurulamaz bir hal alabilirler. Ve koronavirüs bir salgın olarak kabul edilmese de, bu tür virüslerin yayılması ciddi bir endişe kaynağıdır. Bill Gates, 2009 yılında H1N1 influenza salgınının (domuz gribi olarak adlandırılan) başlangıçta korkulan kadar öldürücü olmadığını fakat buna rağmen dünyanın erken teşhis sağlayacak ve yayılmayı engellemeye yardımcı olacak koordineli bir yaklaşıma sahip olmadığını belirtmişti. Gates ayrıca gelecekteki ölümcül küresel salgınları yeni bir tür “askeri silahla” karşılaştırdı.

Gates, 2017 Münih Güvenlik Konferansı’nda, dünya liderlerinden dünyanın bir yerinde milyonlarca insanı öldürebilen, ekonomileri durdurabilecek ve ülkeleri kaosa sürükleyebilecek yeni bir silah olduğunu hayal etmelerini istediğini hatırlattı.

“Eğer bu askeri bir silah olsaydı, karşı önlemler geliştirmek için mümkün olan her şeyi devletler yapmış olurdu” dedi ve NEJM etkinliğinde biyolojik tehditler söz konusu olduğunda “aciliyet duygusunun eksik olduğunu” da sözlerine ekledi.

Bu sözü bence herkesin ilgisini çekmeli , ”tarih bunu bize öğretiyor çünkü ölümcül bir küresel salgın elbette ki tekrar olacak.”

Ne zaman tahmin edemeyiz, ancak yeni patojenlerin sürekli ortaya çıkması, biyoterörist saldırı riskinin artması göz önüne alındığında, büyük ve ölümcül modern bir salgının olma riski var.” demişti Gates.

Daha iyi hazırlanabilmek için dünya liderlerinin antiviral ilaçlar ve gelecekteki bu hastalıkların yayılması durumu için hızla stoklanabilen veya hızla üretilebilen antikor terapileri gibi yaklaşımlara devletlerin yatırım yapmaları gerektiğini söyledi.

Gates Vakfı Çin müdürü Yinuo Li, China Daily’e yaptığı açıklamada, “Mevcut salgının gelişimi konusunda derin endişe duyuyoruz ve ön cephelerde savaşanlara karşı saygılarımızı sunuyoruz” dedi.

Bizler de bu durumda tedbiri elden bırakmamalıyız.

Corona virüsünden korunmak için alınması gereken aşağıdaki önlemlere dikkat edilmesi son derece önemlidir. Bu 14 kuralı asla ihmal etmeyelim!

 1. Virüs 10 dakika boyunca ellerde yaşar, bu nedenle el hijyenine önem verilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır.
 2. Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır.
 3. Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır.
 4. Tokalaşma, öpüşme ve sarılmadan kaçınılmalıdır.
 5. Olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.
 6. Sınıflar ve iş yerleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır.
 7. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.
 8. Kumaşlara bulaştığında Corona virüsü 9 saat kalır, bu yüzden kıyafetleri yıkamak veya iki saat güneşe maruz bırakmak onu öldürmek için yeterlidir.
 9. Virüs 26-27 derece sıcaklığa maruz kaldığında öldüğü için sıcak bölgelerde yaşayamamaktadır. Ayrıca sıcak su ve sıcak içecekler içmek ve güneşe maruz kalmak yeterince iyidir.
 10. Tuzlu ılık su ile gargara yapmak virüsü bademciklerde iken öldürür ve akciğerlere geçmesini önler.
 11. Antibiyotikler virüslere etki etmez, bu nedenle bilinçsiz antibiyotik kullanımından kaçının.
 12. Evde izolasyon önerilen bir kişiyle aynı odada bulunduğunuz anlarda maskenizi mutlaka takın. Corona virüsü, boyutları büyük bir virüstür, herhangi bir maske bile virüsün girişini engeller
 13. Son 14 gün içerisinde enfeksiyon görülen ülkelerin birinden geldiyseniz cerrahi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.
 14. Eğer öksürüyorsanız, ateşiniz varsa ve nefes almakta zorlanıyorsanız, cerrahi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Diliyoruz ki çok fazla can almadan bir çaresi bulunur ve yayılması durdurulur.

PAYLAŞ
Avatar
İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here