2018’de “Büyük Virüs Salgınlarına Dikkat” Demişti!


Öncelikle Pandemi ne demek?

Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel addır. Son zamanlarda sıkça duyduğumuz korona virüs de bunlardan biri olmaya adım adım yaklaşıyor gibi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ve sağlık görevlileri , son verilerle birlikte 521 kişiyi öldüren ve dünya çapında yaklaşık 25.000 hasta olan korona virüs salgını ile uğraşmaya devam ediyor. Ve 2018′de, Milyarder Bill Gates, “hepimizi ilgilendirmesi” gereken salgın hastalıklara hazırlıklı olmadığımıza dair tüm dünyayı uyarmıştı.

27 Nisan 2018′de Massachusetts Tıp Derneği ve New England Tıp Dergisi’nin (NEJM) ev sahipliğinde düzenlenen bir etkinlikte konuşan Bill Gates, “dünyanın pandemilere savaşa hazırlanır gibi, aynı ciddiyette hazırlanması gerektiğini” söylemişti.

Şuan Çin’de 200 milyon kişi virüs nedeni ile evden çalışıyor, ve hastalar için 10 gün gibi bir sürede iki hastane inşa edildi. Kentteki yatak kapasitesinin 10 bine ulaşacağı söyleniyor.

Ayrıca Jinjiang’da Wuhan ‘a gittiğini saklayan ve 4 bin kişinin karantina altına alınmasına neden olan bir kişi tutuklandı. Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı corona virüs ile bağlantılı 36 suç belirledi.

Bunları yapanlar idam ile karşı karşıya kalacak.

Virüsün ulaştığı ülkeler;

Salgın hastalıklar ülkeler arasında yayıldığında ortaya çıkar . Ve koronavirüs bir salgın olarak kabul edilmese de, bu tür virüslerin yayılması ciddi bir endişe kaynağıdır.

Bill Gates, 2009 yılında H1N1 influenza salgınının (domuz gribi olarak adlandırılan) başlangıçta korkulan kadar öldürücü olmadığını fakat buna rağmen dünyanın erken teşhis sağlayacak ve yayılmayı engellemeye yardımcı olacak koordineli bir yaklaşıma sahip olmadığını belirtmişti. Gates ayrıca gelecekteki ölümcül küresel salgınları yeni bir tür “askeri silahla” karşılaştırdı.

Gates, 2017 Münih Güvenlik Konferansı’nda, dünya liderlerinden dünyanın bir yerinde milyonlarca insanı öldürebilen, ekonomileri durdurabilecek ve ülkeleri kaosa sürükleyebilecek yeni bir silah olduğunu hayal etmelerini istediğini hatırlattı.

“Eğer bu askeri bir silah olsaydı, karşı önlemler geliştirmek için mümkün olan her şeyi devletler yapmış olurdu” dedi ve NEJM etkinliğinde biyolojik tehditler söz konusu olduğunda “aciliyet duygusunun eksik olduğunu” da sözlerine ekledi.

Bu sözü bence herkesin ilgisini çekmeli , ”tarih bize öğretti çünkü ölümcül bir küresel salgın daha olacak.”

“Ne zaman tahmin edemeyiz, ancak yeni patojenlerin sürekli ortaya çıkması, biyoterörist saldırı riskinin artması göz önüne alındığında, büyük ve ölümcül modern bir salgının olma riski var. ”dedi Gates.

Daha iyi hazırlanabilmek için dünya liderlerinin antiviral ilaçlar ve gelecekteki bu hastalıkların yayılması durumu için hızla stoklanabilen veya hızla üretilebilen antikor terapileri gibi yaklaşımlara devletlerin yatırım yapmaları gerektiğini söyledi.

Gates Vakfı Çin müdürü Yinuo Li, China Daily’e yaptığı açıklamada, “Mevcut salgının gelişimi konusunda derin endişe duyuyoruz ve ön cephelerde savaşanlara karşı saygılarımızı sunuyoruz” dedi.

Bizler de bu durumda tedbiri elden bırakmamalıyız. Virüslere karşı kişisel temizliğimize, beslenmemize dikkat etmeliyiz. Diliyoruz ki çok fazla can almadan bir çaresi bulunur ve yayılması durdurulur.

PAYLAŞ
Avatar
İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here