7 Kategoride 2016’nın En İyi Akıllı Telefonları

Her yıl yeni telefonlar çıkıyor. Farklı konseptlerde, farklı amaçlar ile farklı kitlelere seslenen telefonlar. Günlük bakımda en fazla kullandığımız teknoloji telefonlar. En fazla özen gösterdiğimiz, her şeyine dikkat ettiğimiz. Fakat nedense telefon seçerken özelliklerinden ve kendi ihtiyaçlarımızdan çok reklama ve de etrafımızda olan insanların ne kullandığına bakıyoruz.

Gelin şimdi birlikte 2016 yılında çıkan telefonlara bakalım, inceleyelim. Güzel ve kötü yanları ile değerlendirelim. Bu yazıda hangi katagoride hangi telefon en iyi sizlerle paylaşmaya calışacağım.

Büyük Telefonlar

Her yıl telefonlar nedense dahada büyüyor. Bundan birkaç yıl önceye kadar ortalama 4 inch telefonlar varken şuan 6,4 inch bulabiliyoruz.

Büyük telefonlar arasında Samsung Galaxy S7 Edge listemde birinciliği alıyor. 2016’da çıkan S7 Edge’in özellikleri Note serisi ile hemen hemen aynı diyebiliriz. Harika bir kameraya sahip ve 5,5 inch kavisli QHD Amoled Ekranı ile gözlerimizi yanıltabiliyor. Bazı telefonlar sadece büyük oluyor fakat S7 Edge büyük olmakla kalmıyor ve ekranına farklı özellikler ekleyerek kullanabilimekte. Stylus olmamasına rağmen Çift Pencere gibi özellikler desteği ile kullanıcılara büyük rahatlıklar sunuyor.

İkinciliği ise LG V20 alıyor. V20 malesef hak ettiği değeri bulamadı pek fazla. 5,7 inch ekrana sahip olmasının yanında ikincil ekranada sahip. LG’nin burada attığı adımın fark edilip tebrik edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Apple’ın yaptığı gibi yapmıyor. Büyük telefon üretmekle kalmayıp ön tarafını mümkün olduğunca ekran ile kaplamaya çalışıyor. Bunun yanında tamamen metal bir kasaya sahip olmakla birlikte dayanıklılık testlerinde oldukça başarılı sonuçlar çıkarıyor ortaya. LG arka kapağı çıkan telefon üreten son markalardan birisi. Özellikle 2016’nın başından itibaren çıkan telefonlarda SnapDragon 810 ve üzeri bulunduğu için vede minimum 3 GB ram’e sahip olduğu için çoğu telefon performans bakımından sorun yaşamıyor.

V20’yi diğer telefonlardan ayıran üç olay var

Arkada çift kamera olup tamamen manuel ayar desteği vermesi.

Bataryayı istediğiniz zaman değiştirebiliyorsunuz.

LG ve Snapdragon ilişkileri çok iyi olduğu için işletim sistemlerini optimize etmek konusunda gerçekten harikalar.

Eğer büyük bir telefon almayı düşünüyorsanız, bu iki cihaz güzel seçimler.

Bir telefon daha var aslında bu katagoride. Patlamalar yaşanması nedeniyle malesef bunu tavsiye edemeceğim ama sorun yaşamasa birçok katagoride ödül alacak bir telefon, Samsung Galaxy Note 7.

Harika bir kamera, yüksek kapasiteli bir batarya, büyük ve mükemmel bir ekran, birçok yazılım özellikleri, stylus vede iris scanner (Göz Taraması) ile birlikte hepimizin dikkatini çekti fakat satıştan çekilmesinden ötürü bunun hakkında pek bahsetmeyeceğim.

Küçük Telefonlar

Telefonlarda büyüme trendi devam ettikçe küçük ve güzel telefon bulmak dahada zorlaşıyor.

Bu katagoride birincilik iPhone 7’ye gidiyor. iPhone 7 Apple’ın şuana kadar ürettiği en iyi telefon olduğunu hepimiz biliyoruz özellikler bakımından. Suya dayanıklı olmanın yanında hızlı ve güzel bir kamera, hızlı depolama, hızlı bir işlemci ve arayüzüne sahip.

 

İkinci sıra ise Google Pixel’a gidiyor. Bu telefonu birçoğunuz duymamış olabilir. Küçük bir açıklama yapayım. Hepimizin bildiği gibi Android işletim sistemini Google üretiyor. Ve Google her çıkardığı yeni versiyonla birlikte o anda olan en iyi özelliklere sahip bir cihazda çıkarıyor örnek teşkil etmesi için ve bu telefonlar saf Android arayüzü kullanıyor. Şuana kadar Google farklı firmalara Nexus adı altında üretiyordu fakat 2016 yılında kendileri üretim yapmaya başladı vede Pixel adını aldı. Pixel boyutu vede kullanılabilmesi ile birlikte küçük telefonlar arasında ikinciliği alıyor.

 

En İyi Kamera

Son yıllarda telefonlarda bulunan kameralar gerçekten çok iyi bir konuma geldi. Burada bahsedilen hangi telefonu alırsanız alın, harika fotoğraflar çekme şansınız olucak.

En iyi kameraya sahip olan telefona Google Pixel ve Pixel XL diyebiliriz. Snapdragon 821, yeni sensör vede HDR+ ile mükemmel denilebilecek fotoğraflar çekiyor.

 

 

 

İkinci sırayı ise iPhone 7 Plus alıyor. Eğer iPhone parçalarını kimlerin ürettiğini merak ediyorsanız ‘’iPhone Nedir? Kim Üretir?’’ adlı yazımı okuyabilirsiniz. iPhone 7 plus iki kamerası ile birlikte hem fotoğraf konusunda kendisini gösteriyor hemde video çekimi konusunda bence piyasada bulunan en iyi telefon diyebiliriz. OIS sayesinde çoğu telefonun çok iyi yapamadığı 4K video çekimini mükemmel bir şekilde yapıyor.

Üçüncü sırayı ise Galaxy S7 ve S7 Edge alıyor. Hem fotoğraf hemde video konusunda hemen hemen herkesi tatmin edebilecek sonuçlar üretiyor. Geniş Açı ön kamerası ile Selfie çekmek çok daha kolay oluyor. Telefonlar arasında olan en hızlı otomatik odaklanmalardan birine sahip olması bunu sadece dahada iyileştiriyor.

 

 

Fiyat Bazında

Son zamanlarda ucuz telefonlar dahada kaliteleşiyor vede kaliteli telefonlar ucuzluyor.

Fiyat performans bazında şuan herkesin dikkatini çeken birkaç telefon var. Bunları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Oneplus 3T

Oneplus 3T $340 fiyatıyla vede özellikleriyle telefon piyası ile ilgilenen herkesin aklını aldı diyebiliriz. Snapdragon 821, 6GB Lpddr4 ram, 64GB Ufs 2.0 depolama vede mükemmel 5,5 inch ekran, 3400mha batarya ve Dash Charging ile karşımıza çıktı.

Bir telefon şarj olurken prizden gelen enerji AC ile DC arasında dönüşüm yapar. Bu hem enerji kaybına neden olur hemde telefonun ısınmasına sebebiyet verir. Oneplus ise Dash Charging teknolojisi ile bu değişimi şarj adaptörünün içinde yapıp telefonun ısınmasını engelliyor şarj olurken. Bu sayede telefonda oyun oynerken bile hızlı şarj olabiliyor.

Xiomi Mi5s Plus

Fiyat Performans vede özellik bakımından en çok konuşulan telefonlardan biri. Snapdragon 821 işlemci. 6GB Lpddr4 Ram. 128GB Ufs 2.0 depolama. QuickCharge 3.0 özelliği ile bataryanın %83ünü yarım saatte doldurabiliyor. Batarya hakkında bahsetmişken, 3800mha devasa bir bataryası var ki bu iki günü rahat bitirebiliyor. Bunu kendi kullanımımdan biliyorum. Bununla birlikte 5,7 inch 1080p IPS LCD ekranı ile harika bir görüntü koyuyor önümüze.

 

Batarya

Batarya bazında iyi performans gösteren telefonlara bakmak için daha çok ‘’büyük’’ olarak sınıflandırdığımız telefonlara bakmak zorundayız çünkü onların batarya hacimleri dahada yüksek oluyor.

Batarya konusunda en iyi telefonlardan biri Xiomi Mi5s Plus. Hem yüksek batarya kapasitesi ile, hem yarım saatte %83 dolma özelliği ile bu listede birincilik yerini alıyor. Kendi kullanımımdan yola çıkarsak, %100 den %1 e inene kadar 8 saatten daha fazla Screen On Time(SOT) alabiliyorum sürekli bir şekilde. Günde bir insanın ortlama 3-4 saat telefonu kullandığını düşünürsek vede bu cihazın bekleme durumdayken ki güç harcamasını ele aldığımız zaman 2 gün boyunca dayanabiliyor.

Bu konuda ikincilik sırası iPhone 7 Plus a gidiyor. ‘’Sadece’’ 2900mha bataryaya sahip olmasına rağmen yapılan optimizeler sayesinde diğer telefonlarla kıyaslandığı zaman çok iyi dayandığını söyleyebiliriz.

 

Yapım Kalitesi

Bu katagoride kendisini belli eden birkaç telefon var.

HTC herzaman ki HTC M10 ile karşımıza tamamen metal bir kasa ile çıktı. Kasa kalitesini her dokunuşta belli etmeyi başarıyor. Çoğu telefonu elimize aldığımız zaman dikkatli bir şekilde tutarız fakat bu telefonu tuttuğunuz zaman size bir tank hissiyeti veriyor.

 

 

Samsung ise 2016 yılında karşımıza S7 ve S7 Edge ile çıktı. Hem arkanın hemde önünün kavisli olduğu bu telefon, tempered camı ile her dokunuşta size neyi tuttuğunuzu fark ettirmeyi başarıyor.

 

İnovasyon

Son zamanlarda gördüğümüz telefonların çoğunda bulunan prensip aynı. Farklı markaların farklı özelliklere önem vermesinden dolayı artık denenebilecek çok fazla özellik kalmadı. Fakat Xiaomi burada çok farklı bir adım attı. Xiaomi Mi Mix ile çok farklı mecralara gitmeyi hedefledi vede bir konsept telefonunu hayata geçirdi. Tasarımı gerçekten çok ilgi çekici ve hemen kendisini fark ettiriyor. Ekranının etrafında bezel olmaması nedeniyle Dell’in XPS serisinde yaptığı ‘’İnfinity Display’’ e benziyor biraz. Bu tasarımı yaparken tabikide özellikleri unutmadılar. Hızlı şarj özelliği, 6GB Ram, Snapdragon 821, 256GB depolama hacmi, hızlı vede 18K altın kaplama parmak izi okuyucu. Ekranı telefonun ön yüzünün %91,3’ünü kaplıyor Xiaomi’nin yaptığı açıklamaya göre. Tüm bunları yapıp fiyatı $1000’ın altında tutmaları bence gayet başarılı.

2016’da Neler Oldu?

2016 yılı telefon piyasası için oldukça haraketli bir yıldı. Yeni telefonlar geldi her kategoride. 2016 yılında gerçekleşen ilkler;

Apple iPhone’u ilk defa suya dayanıklı yaptı. 6S hakkında suya dayanıklı olduğu söylentileri vardı fakat bu Apple tarafından doğrulanmamıştı bazı insanların deneyip kanıtlamasına rağmen.

Project Tango hayata geçti. Augmented Reality hayata geçti.

Örneğinin bir ilki olarak Note-7 vakası oldu. Arızalı telefonlar çıktı, değiştirildi ve değiştirilenlerde patladı. Bu yüzden Samsung Note-7’yi tamamen piyasadan çekmek zorunda kaldı.

Oneplus Dash Charge özelliğiyle birlikte diğer markalara bir örnek niteliğine geldi.

Xiaomi, Mi Mix telefonu ile bir konsepti hayata geçirdi vede müşterilerden gelen olumlu sonuçlar sayesinde seri üretime geçti.

Note-7 Iris Scanner teknolojisi ile parmak izinin üstüne birde göz taramasını ekledi.

İlk defa 6GB ram’e sahip olan telefonlar çıktı.

 

2016 yılı telefonlar için çok hareketli bir yıl oldu fakat 2017 yılının dahada canlı olması bekleniyor.

iPhone’un 10. Yılı olması nedeniyle Apple’dan büyük bir sürpriz bekleniyor.

‘’Nokia’nın 2017 de Yeniden Doğuşu’’ adlı yazımda da bahsettiğim gibi Nokia’nın telefon piyasasına tekrardan girmesini bekliyoruz.

Samsung, Note-7 skandalından sonra Note-8 ile karşımıza çıkacak mı sorusu hala merakla beklenen bir soru.

Bunları bu yıl içinde zamanla göreceğiz. Burada çok fazla detaya girmeden anlatmaya çalıştım telefonları, eğer almayı düşündüğünüz veya merak ettiğiniz bir telefon varsa yorum bölümünden sorabilirsiniz, daha detaylı cevap verebilirim 🙂

4 YORUMLAR

  1. Benim için kamera en önemli sey telefonda. Bu ozellikleri goz onunde bulundurucam, google pixel ve tabiki iphone 7 favorilerim arasinda 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here