Akademik Kariyer İçin İzlenmesi Gereken Yollar

Akademik Kariyer Üniversitede lisans eğitiminden mezun olduktan sonra herkesin hayalleri farklıdır. Kimi kpss’ye hazırlanır kimi özel sektörde yoluna devam eder. Kimi ise belli bir konuda uzmanlaşmak için yüksek lisans yapar. Bugün benim gibi akademisyen olmak isteyenlerin nasıl bir yol izleyeceği hakkında konuşacağız. Gelin hep beraber bu serüvenin en başından itibaren başlayalım.

Yüksek lisans nedir?

İlk aşamamız yüksek lisanstan geçiyor. Tezli ve tezsiz olarak ikiye ayrılıyor. Akademisyen olmak isteyen kişiler tezli yüksek lisansa başvurmak zorundadır. Çoğu üniversite bu aşamada sizden iki şey isteyecektir: Ales ve yds.
İki sınavdan da okulun istediği belli bir puanı almak zorundasınız. Bu taban puanı aldıktan sonra ilgili bölüme lisans diplomanız, ales, yds sonucunuz, transkriptiniz ve istenilen belgeler ile başvuruyorsunuz. Başvuranlar arasından kabul edilmeniz durumunda yüksek lisansa başlamış bulunuyorsunuz.
Tabi bu arada eğitiminize devam ederken çalışma olanağına sahipsiniz. İsterseniz özel sektörde çalışabilirsiniz. Ayrıca bazı üniversitelerde araştırma görevlisi olarakta çalışmanız mümkün. Burada yine ales ve yds sonucunuz ile başvurduktan sonra, kabul edilmeniz durumunda mülakata çağırıyorlar. Bu değerlendirmenin ardından ise belli yüzdelikler ile ales,yds, agnonuz ve mülakat sonuçlarınız toplanıp bir liste oluşturuluyor. En yüksek puandan aşağı doğru giden bu listede kabul edilmeniz durumunda öğretim üyeliğinin ilk aşaması olan araştırma görevlisi unvanı ile başlıyorsunuz.
Bir dikkat çekmek istediğim bir konuda ales sonucunuz 3 yıl boyunca geçerli olabilen bir sınav. Yani lisans eğitiminizdeyken sınava girme olanağına sahipsiniz. Aynı şekilde yds’de 5 yıl geçerliliğe sahip.
3-4 yarıyıl süren yüksek lisans eğitimi, kişinin eğitim aldığı branşta uzmanlaşması ve bu durumu bilimsel bir makaleyle (tezle) ispat etmesiyle tamamlanır.

Doktora nedir?

Doktora en az 4 yıl sürer. Amacı öğrenciye bağımsız bir şekilde araştırma yapabilme, bilimsel konuları derin bir şekilde inceleyip yorum yapabilme ve yeni sonuçlar elde edebilmek için yöntemler belirleyebilme yeteneği kazandırmasıdır. Doktora programının başarıyla tamamlanmasından sonra öğrenci doktora diploması ve “Doktor” ünvanı kazanır.

DOKTORA SONRASI 

Başarıyla tamamlanan doktoradan sonra yardımcı doçent, doçent ve profesör olmak üzere aşama aşama unvanınız yükselir. Belli dergilerde yayımlanan makaleriniz, araştırmalarınız sizi yükseltebilen faktörlerdir.

TEŞEKKÜRLERİMLE

Fikrimce iyi bir akademisyen olmak tek başına yeterli bir parametre değildir. Öğrencileriniz ile kurduğunuz iletişim, onların hayatlarına etki edebilme potansiyeliniz gerçekten önemli bir faktör. Bana da bu yolda ilham verdikleri için, Ahmet Gökhan Acar ve Ahmet Kerem Özdemir hocalarıma teşekkürlerimle.

3 YORUMLAR

  1. Gökhan Acar’ın bu konuda tam bir ilham kaynağı olduğu doğrudur👌🏼 akademisyen olmak isteyenler için yol haritasını net anlatmışsın emeğine sağlık ☺️

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here