Amazon Go ve Devrimsel Perakende Mağazacılık Yöntemi

Kısaca amazon.com nedir nasıl bir platformdur, diye bahsedecek olursak: Jeff Bezos  tarafından 1994 yılında  Amerika Birleşik Devletleri‘nın Seattle şehrinde kurulan Amazon.com, işe önce kitap satarak başlayan bir elektronik ticaret öncüsüdür.Dünyanın en yaygın alışveriş sitelerinden biri olan Amazon.com’un logosunda yer alan sarı ok işareti sadece bir gülen surat değildir, aynı zamanda amazon.com adresinde a’dan z’ye kadar her şeyi bulabileceğinizi gösteren gizli bir semboldür aslında.

Online alışveriş devi olan Amazon Go geçtiğimiz aylarda fiziksel perakende satış mağazasını açtı. Deneme amaçlı ilk şubesini ABD’nin Seattle kentinde açtı. Aynı zamanda Amazon’un genel merkezi de Seattle’da bulunmaktadır. Tamamen bilgisayar kontrollü bir dizi sensör ve algoritmayla yönetilen bu mağazaya girişte mobil cihazınızdaki Amazon Go uygulamasını açıp cihaza okutuyorsunuz daha sonra dilediğiniz her şeyi alıyorsunuz ve hiç bir ödeme kasasına uğramadan kapıdan çıkıp gidebiliyorsunuz. Bu uygulama üzerinden ödeme yapan müşteriler kasada sıra bekleme işkencesinden kurtulmuş oluyorlar.  Amazon, bunu “Just Out Walk out Shopping” deneyimi olarak adlandırıyor.

Ödeme yapmak için kasaya gidilmesine gerek bırakmayan bu yeni deneyim için tüketiciler önce telefonlarına Amazon Go uygulamasını indiriyor.Mağazaya girerken QR kodlarını okutuyor. Mağaza içerisinde satın almak istedikleri ürünleri çantasına atan müşterinin alışveriş yaparken sanal alışveriş sepeti güncelleniyor.Alışverişi biten müşteri, deyim yerindeyse elini kolunu sallayarak mağazadan çıkıyor. Amazon ise müşterinin neleri aldığını tespit edip, ödemeyi otomatik olarak çekerek, faturayı müşterinin cep telefonuna gönderiyor.

Teknoloji gerçekten inanılmaz kolay ve cesurca değil mi? Bu sistemde bilgisayarla görü, sensör füzyonu ve derin öğrenme gibi çeşitli teknolojiler kullanıyor. Sadece mobil telefonunuzu okutup mağazaya giriyorsunuz ve bir ürünü raftan alıp çantanıza koyduğunuzda hesabınıza ekleniyor, tekrar eski yerine koyduğunuzda ise hesabınızdan siliniyor. Tabi bu birçok soruyu beraberinde getiriyor.

Tamamen bilgisayar kontrolünde olan mağazada iade değişim işlemleri nasıl olacak ya da  Amazon Go hesabı olmayan kişinin mağazaya girmesi nasıl engellenecek? Diğer taraftan korkularda büyüyor.  Böyle bir fiziksel perakende mağaza konseptinin büyüyüp genele yayılması halinde perakende işinde çalışanlar için bir yıkım olacağı düşünülüyor.

Devrimsel projenin tanıtımında ise şu sözler yer alıyor: “Sırada beklememeniz için dünyanın en gelişmiş alışveriş teknolojisini yaptık. Elini Kolunu Sallayarak Çık deneyiminde, mağazaya girip istediğiniz ürünleri alarak çıkmak için basitçe Amazon Go uygulamasını kullanın. Sıra yok, kasa yok!“.

Amazon gelecek 10 yıl içinde ABD genelinde Amazon Go ile çalışan 2 bin mağaza açmayı planlıyor. Amazon, müşteri tercihlerini öğrenen yapay zekaya dayalı Amazon Go ile kişiye özel reklam ve indirimler de sunmayı amaçlıyor.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here