AR–GE BİRİMLERİNDE ÇALIŞANLAR İÇİN YÜKSEK LİSANS BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Lisans mezunlarının kariyer planlamalarında yüksek lisans eğitimi ayrı bir yer tutuyor. Bir yandan çalışma hayatına devam ederken, öte yandan yüksek lisans yaparak mevcut bilginin üzerine yenileri eklemek, yeni yöntemler öğrenmek ve uygulamak ciddi avantajlar sağlıyor.

Yüksek lisans programlarının iş yaşantısına devam eden kişilere kendilerini daha iyi geliştirme imkanı sunduğunu belirten Kadir Has Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Zeki Ayağ, “Hangi branştan mezun olunduğu önemli değil. Lisans mezunları iş yaşamına adım attıklarında eğitim anlamında bilinçlenme yaşıyor. Sektörü görüp genel lisans eğitiminin yeterli olmadığını fark ediyor. Örneğin endüstri mühendisliği lisans eğitimini tamamlayıp endüstri mühendisi olarak çalışan, ancak yönetici pozisyonunda olan biri Finans alanında yüksek lisans yapıp yönetim bilgi ve becerilerini geliştirmek isteyebiliyor. Ya da salt mühendislik görevini yürütüyorsa, eksikliklerini tamamlamak, teorik bilgisini arttırmak için yine lisans eğitimi aldığı mühendislik alanında yüksek lisans yapmak isteyebiliyor. Alan seçimi bireyin çalıştığı sektörün durumu ve şartlarıyla ilintili olarak şekilleniyor. İki farklı tercihin de iş hayatında orta ve uzun vadede büyük avantajları var” şeklinde konuştu.

İş hayatında her zaman bir adım önde almak, daha ileriye gitmek için yüksek lisans eğitiminin şart olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ayağ, “Özellikle Ar – Ge ve ürün geliştirme departmanlarında çalışanlar için yüksek lisans ve doktora programlarını bitirmek büyük önem taşıyor. Gelişen teknolojiyi takip etmek, dünyadaki uygulamalardan haberdar olmak ve uygulamak açısından bu alanlar için lisansüstü eğitim şart denebilir” açıklamasında bulundu.

PAYLAŞ
Amfiweb
Amfiweb, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı web sitesidir.