Başarılı Bir Mülakat İçin Önemli İpuçları

 

İş görüşmeleri özellikle iş hayatına yeni atılacak insanlar başta olmak üzere birçok kişi için stres kaynağı olmuştur. İş görüşmelerinde kişilerin üzerinde oluşan baskı ve stresi azaltmak bunun yanında verimi ve motivasyonu artırmak için uygulanabilecek birçok çözüm önerisi vardır.

Görüşme sırasında size sorular yönelten insan kaynakları uzmanı aslında alışılagelmişin dışında hitabeti kuvvetli, enerjisi ile fark yaratan adaylara daha yakın oluyor. Kısacası kendisini etkileyen adaylara daha çok odaklanıyor.

Kendine güvenen, sadece soru sorulmasını beklemek dışında arada sorular yönelten, giyimine dikkat etmiş ve bunları güçlü anlatımı ile tamamlayıp ne istediğini bilen bir kişi imajı veren adaylar şüphesiz İK uzmanlarını etkilemekte bir adım önde olacaktır. Fark yaratmak için bu ipuçlarını biraz açacak olursak:

  • Şüphesiz ki ilk izlenimi oluşturan her zaman görünüşümüz olmuştur. Bu yüzden temiz ve düzenli bir görünüş ile İK uzmanının karşısına çıkmak uygun olur. Özellikle kurumsal imaja dikkat etmeli çok abartıya kaçmamaya özen göstermeliyiz
  • Abartılı konuşup gereksiz detaylara girmek yerine daha açık ve net konuşmalı, yönetilen sorular çerçevesinden çıkmamalıyız. Bunlara zıt davranışlar sergilememiz görüşmenizi olumsuz etkileyebilir.
  • Görüşmeye gitmeden önce şirketin misyonu ve vizyonu hakkında ön araştırma yapmak oldukça gereklidir. Bu size İK yetkilisi ile daha olumlu iletişim kurmayı sağlayacaktır. Bunun yanında şirket için neler yapabileceğimiz konusunda yöneltilen sorulara şirketin misyonu ve vizyonuna uygun cevaplar veriyor olmamız ve net cümleler kurmamız görüşmemiz için oldukça olumlu olacaktır.

 

  • Belki de görüşmeyi etkileyecek en önemli ipuçlarından birisi de kendimiz olmaktır. Yapmacık tavırlardan uzak olduğumuz gibi davranıp, davranışları abartmadığımız ve samimiyetimizi hissettirdiğimiz bir ortam oluşturmak bizim elimizde. Bu ortamı yakaladığımız anda da olumlu bir görüşme beraberinde gelecektir.
  • Görüşme esnasında rahatlığımızın itidal dahilinde olması oldukça önemli. Rahatlığımızı sesimize ve vücut dilimize yansıtmak bize önemli bir artı katacaktır. Tabii ki aşırıya kaçmamak şartı ile.
  • Göz teması doğruluk ve öz güvenin bir sembolü olarak görülürken görüşme esnasında da çok önemli yere sahip olmaktadır. Tabii ki her şeyin bir makulü vardır. Karşımızdaki kişiden gözlerimizi hiç ayırmadan konuşmamız görüşmemizi olumsuz etkileyecek, belirli bir süreden sonra bizi doğallıktan ve gerçeklikten uzaklaştıracaktır. Göz teması genellikle dinleme sırasında etkili olurken konuşma esnasında arada birkaç saniye etrafa bakmak aday için daha verimli olacaktır.

 

  • Kuşku yok ki gülümsemeyi unutmamalıyız. Sürekli sırıtmak ya da çok ciddi olmak bize olumsuz dönüt sağlayacaktır. Ancak ara ara gülümsemek bizi hem sempatik hem de öz güvenli gösterecektir.
  • Stres anında kişiler ses seviyesini ayarlayamayabilir. Gerek hızlı konuşurlar gerek alçak gerekse yüksek sesle konuşurken çoğu zaman duraklayabilirler. Ses seviyemizi ayarlamak, akıcı ve yavaş konuşmayı sağlamlamak bize önemli artı sağlayacaktır.
  • Hep cevaplayan taraf olmak yerine ara ara sorular yönelterek meraklı kişiliğimizi ortaya koyabiliriz. Bu durum bize pozitif puan kazandırırken aynı zamanda ortama alışmak için yeterli zamanı kazandıracaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here