Başarılı Grup Mülakatı İçin Tavsiyeler

Mülakat bir kişiyi işe almadan önce yapılan bireysel yüz yüze görüşmedir. Bu işlemin birden fazla kişiyle yapılmasına grup mülakatı denir. Birebir mülakatlarda kişiden istenen kendini en iyi ve en doğru şekilde ifade etmesiyken grup mülakatlarında bunun yanına bir de diğer insanlardan farklı olduğunu göstermek ve sivrilmek ekleniyor. Gelin grup mülakatlarını hazırlık aşaması ve nasıl davranılması gerektiğini biraz daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

GRUP MÜLAKATLARINDA HAZIRLIK GEREKLİ MİDİR?

Her şeyde olduğu gibi grup mülakatlarında da elimizden geldiğince hazırlıklı olmamız gerekiyor. Konuşulacak konuları, mülakatta yapılacak işlemlerin neler olduğunu biliyorsak bunlar hakkında gerekli araştırmalarda bulunmalıyız. Eğer böyle bir seçeneğimiz yoksa mülakatı yapacağımız şirketi, şirket çalışanını ve birlikte mülakata gireceğimiz diğer adaylar hakkında bilgi toplayabiliriz. Bu bizi daha rahat hissettirecektir.

GRUP MÜLAKATLARINDA NASIL DAVRANILMALI?

Grup mülakatlarında başarılı olmanın yolları herkesçe farklı bir sıralamaya sahip olsa da ortak kanılar fazlasıyla mümkün. Bunları kısaca özetlemek gerekirse:

  • “Ben olsam kendimi işe alır mıydım?” sorusuna objektifmantıksal ve duygusal açıdan ‘EVET’ diyebiliyorsak bu mülakata gitmeliyiz. Eğer cevabımız farklıysa durup bir düşünmekte fayda var. 
  • Kendin olmak, sakin olmak ve zamanını iyi kullanmak. Eşsiz olduğumuzu unutmamalıyız ve bunu herkese göstermeliyiz.
  • Elimizden geleni yaptıktan sonra kendimize inanmaktan asla vazgeçmemeliyiz. Biz kendimize  inanmıyorken kimsenin bize inanmasını beklememeliyiz.

Hepimiz hayatımız boyunca mülakatlara maruz kalacağız. Bundan bir kaçış olacağını düşünmüyorum. Hepinize bu yolda başarılar diliyorum.