Başarılı Mobil Uygulamaların 6 Özelliği

İyi bir mobil uygulama nedir?

Cevap oldukça basit: Kullanıcının ihtiyaçlarını tam olarak yerine getiren ve sorunlara çok sayıda kanalla birlikte hızlı ve etkili bir şekilde cevap veren bir sistemdir. Tek bir şey yapabilir, ancak bunu son derece iyi yapması gerekir.

Yani, bir uygulamayı iyi yapan, hatta onu klasmanının en iyisi yapan şey nedir?

Akıcı bir isim ve görsel kimlik dışında. Hadi bakalım…

1)HIZ

Her türlü mobil teknolojiye gelince, hız önemli. Kullanıcıların bir uygulama hakkında not ettikleri ilk şeylerden biri, tamamen yüklenmesi ne kadar sürer. Örneğin, açılış ekranı 10 saniye veya daha fazla süreyle görünür kalırsa, bir kişinin çıkması muhtemeldir. Uygulamalardaki kullanıcı etkileşimi süresi her zaman kısaydı ve Apple Watch (WatchKit uygulamaları) ve diğer giyilebilir cihazların gelmesiyle birlikte daha da kısaldı. Yavaş olan bir uygulama kullanıcıyı o uygulamadan soğutur.

2)GÜNCELLEME

Mobil uygulama şirketlerinin neden (popüler, başarılı olanlar da dahil olmak üzere) uygulamalarına periyodik güncellemeler sunduğunu merak ettiniz mi? Sebebi basit: Uygulamalarının geride kalmasını istemiyorlar. Hata düzeltmelerinin yanı sıra (gerekirse) yükseltmeler genelde ilginç yeni özellikler ve özellikler taşır. Bir uygulama, yüksek başlangıç ​​indirmeleri oluşturmuş olabilir, ancak yıllarca yeni sürüme geçmemiş uygulamalar yavaşlamaya ve rahatsız etmeye başlar, bu durumda kullanıcılar uygulamadan zamanla vazgeçmeye başlayacaktır.

3)GÜVENLİK

Hepimiz uygulama kullanıcılarının genel gizliliğinin önemini biliyoruz. Apple Pay gibi mobil ödeme ağ geçitlerinin gittikçe yaygınlaşan popülerliğiyle birlikte, Google Cüzdan’ın sabit kullanıcı tabanı ve Samsung Pay ile birlikte veri güvenliği, mobil alışveriş uygulamalarında bir diğer zorunluluk faktörü olarak ortaya çıktı. Genel freemium uygulamaları (yani, uygulama içi satın alma seçeneklerine sahip indirilmek üzere ücretsiz uygulamalar) bile, kullanıcıların işlem / finansal / hesap verilerinin güvenli bir şekilde nasıl saklanacağını açıklamak zorundadır. Bir uygulamanın güvenlik unsuru şüpheli görünüyorsa, insanlar ondan yaklaşık bir mil uzak duracaktır.4)AMACA YÖNELİK OLMALI

Uygulamalar belirli bir amaca yönelik olmalıdır mesela bir sorunu çözebilir, mobil bir oyun olabilir, çocuklar için bir eğitim uygulaması olabilir, mobil bir sosyal ağ aracı olabilir, bir haber bülten uygulaması olabilir. En önemlisi, bir uygulamanın belirli bir amacı olması gerekir. Kavramsallaştırılmalı ve kullanıcıların kesin gereksinimlerini karşılayacak bir şekilde oluşturulmalıdır (ve evet, zamanın da geçilmesi şarttır). Her türlü alanda hizmet vermeye çalışan genel uygulamalar kullanıcılarıyla çok fazla etkileşimde bulunamaz.

5)GÖRSEL OLARAK ÇEKİCİ OLMALIDIR

UI / UX tasarımı, yalnızca uzman grafik sanatçıları ve animatörler için ayrılmış bir alan olan uzmanlaşmış bir alandır. Yaratıcı ekip üyeleri; ilginç açılış ekranları, simgeler, düğmeler, metin ve bir uygulamanın diğer görsel ögelerini ortaya çıkarmak zorundadır. Bir uygulama için güzel bir ad seçmek de önemli bir görevdir. Mobil bir oyun yapmak için profesyonel bir animatörün hizmete alınması şarttır. Sıkıcı bir uygulama asla çalışmaz ne kadar kullanışlı olursa olsun.

6)KULLANICI GİZLİLİĞİNİN KORUNMASI

Bir kullanıcı tarafından özel olarak istenmedikçe, bir mobil uygulama kendi adını, yerini, adresini veya başka herhangi bir kişisel bilgiyi açıklamamalıdır. Bu faktör, çocuklar için Android veya iPhone uygulamaları hakkında konuşurken daha da önemlidir. İnsanlar istedikleri kadar kendi bilgisine kadar (veya az miktarda) bilgi paylaşabilmelidir. Bir uygulama çok müdahaleci (örneğin her zaman mobil GPS ile birlikte çalışan) olarak karşımıza çıkarsa, insanlar bu durumdan rahatsız olur ve o uygulamadan uzak dururlar.

Uygulamalarınızda, kullanıcıları “sürpriz” (birinci sınıf animasyonlar, ek işlevler, vb.) – uygulamanın harika faktörü olarak gören bazı ögeler ekleyin. Geliştiriciler, genel olarak başarı şanslarını en üst düzeye çıkarmak için hem iOS hem de Android platformlarında mobil uygulamalar oluşturmayı önerir. İnsanlar varlığının farkında değillerse, mükemmel bir uygulama başarısız olabilir!

Yukarıdaki tüm özelliklere sahip bir uygulamanın başarılı olacağı garanti edilemez lütfen unutmayın. Bununla birlikte, uygulama geliştiricileri, muhtemelen ilk denemede harika bir uygulama ortaya koyamaz. Elbette başarısız olacak ve böylece başaralı olma yolunda adımlarını daha sağlam atacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here