Belediyelerin Sosyal Medya Taktikleri

Bir haftadır tüm haber portallarında sıkça gördüğümüz, kanallarında sürekli son dakika haberleri olarak rastladığımız kar yağışı dün gece itibariyle İstanbul ve tüm Türkiye genelinde etkisini gösterdi.

Özellikle İstanbul’da hayatı oldukça olumsuz etkileyen kar yağışına karşılık belediye ekipleri hummalı bir şekilde çalışmalara başladı. İlçe sakinlerinin sıkıntı çekmemesi için belediye ekipleri çalışmalarında hız kesmedi.

Peki, belediyelerin bu çalışmaları sosyal medyaya nasıl yansıdı?

Beşiktaş Belediyesi, Şişli Belediyesi, Sarıyer Belediyesi, Kadıköy Belediyesi ve Pendik Belediyesi sosyal medya hesaplarından vatandaşlarıyla birebir iletişime geçerek isteklerine anında yanıt vermeye çalıştılar. Aynı zamanda sokak hayvanlarını unutmayan belediye ekipleri vatandaşlarının yüzlerini güldürdü.

Beşiktaş Belediyesi ilk önce meteorolojiden aldığı bilgilerle kar yağışına karşı tedbirli olunması gerektiğini bildirdi. Daha sonradan kar küreme araçları, tuzlama çalışmaları, evsizlere karşı tedbirleri ve sokak hayvanlarına karşı ilgisini sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Sarıyer Belediyesi Twitter’da ilçe sakinlerinin tepkilerine anında yanıt vererek bunu görsellerle destekledi. Aynı zamanda yaptığı çalışmalara karşın eksik olunan noktalarda kriz masasına bildirmeleri için irtibat numarasını paylaştı.

Şişli Belediyesi ise bu çalışmalarının yanında ilçe sakinleri için nöbetçi eczane listelerini de paylaştı. Özellikle sokak hayvanları için paylaşımı ve çalışmaları oldukça ilgi gördü.

Kadıköy Belediyesi uzun süredir sosyal medya hesaplarını en aktif ve esprili kullanan belediyelerin başında geliyor. Yine vatandaşlarıyla iç içe olup isteklere anında geri dönüş yaptı.

Pendik Belediyesi ise hayvanlara olan yardımıyla sosyal medya kullanıcılarından büyük ilgi gördü.

Sosyal medya hesaplarını bu kadar aktif kullanan belediye personelinin amacı sadece vatandaşlarını bilgilendirmek midir?

İlk hedefleri elbette vatandaşlarını durumun gidişatı hakkında bilgilendirmektir. Ancak bu hedeflerin altında yatan gizli küçük detaylarda mevcuttur. Gerçek zamanlı pazarlama taktiği ile vatandaşlarının ilgisini toplayan, memnuniyet derecesini arttırmayı hedefleyen amaçlar listenin başında gelmektedir.

Amaçları neden pazarlama taktiği olsun ki? Sorusu elbette ilk başta kafa karıştırıyor. Belediye ekipleri yıllardır bulundukları bölgenin istihdamını arttırmaya çalışıyor. Aynı zamanda ‘‘sizi önemsiyoruz’’ mottosuyla ilerleyip diğer belediyelerin önüne geçme çabaları da var. Halkın içinden ve halkı önemseyerek çalışmalarına devam etmek büyük ilgi topluyor. Taktiğin amaçlarından biri ve bunu gerilla pazarlama olarak kullanmalarının sebebi ise özellikle İstanbul için örnek semt olmak ve il, ilçe sakinlerinin ilgisini toplayarak ilçenin gelişimine katkı sağlamaktır.

Sosyal medya aktif olarak hayatımıza girdiğinden beri birçok taktik kullanıldı ve kullanılmaya devam ediliyor. Ancak belediyelerin bu çalışmaları, sosyal medya aktifliği bilinçli belediye algısını oluşturarak ilçe sakinleri için ilgi konusu oluyor. Yapılan çalışmaların birinde belediyelerin aktif olarak sosyal medya kullanması, ilçe sakinleri için bir güven unsuru oluşturuyor. Sebebi ise küreselleşen ve teknoloji çağı günümüzde olaylara karşı anında tepki oluşturmak ve bu tepkilerin geri dönüşünü sağlamak. İnsanlar geribildirim aldıklarında sesinin duyulduğunu ve buna karşılık bir tepki geleceğine inanıyor. Bunun sonucunda belediyeler gelişimini sağlarken, vatandaşlar mutlu ve bilinçli bir ilçede yaşamaya devam etmiş oluyor.

Bunlar doğru tespitler ancak belediyelerin bu taktiklerden kazancı sadece bu mu diye soracak olursanız elbette bununla sınırlı değil.

Belediyeler ilçenin gelişmesini sağlıyor. Bunun sonucunda güven unsuru yaratan ve ilçe sakinlerini ilçesine daha da çok bağlayan belediye ilçe esnafının gelişimine katkıda bulunuyor. Örnek ilçe kavramıyla diğer ilçe vatandaşlarının da ilgisini çekip aynı zamanda ilçe esnafının gelişimine katkıda bulunuyor. İlçe esnafının kazancı da belediyenin esnaftan aldığı ödenek ile daha da gelişmesine katkı sağlıyor.

Ancak pazarlama taktikleri dışında elbette ilçelerin yaptığı bu çalışmalar bütün vatandaşlar için oldukça yarar sağlıyor. Bu çalışmaların diğer belediyelerinde ilgisini çekip aynı uygulamaları yapmalarını temenni ediyoruz.

Aynı zamanda bu soğukta evimizin kapılarını sokak hayvanlarına açmamızı, bunu yapamazsak bile belediye ekipleriyle irtibatta geçmenizi temenni ederiz.

Evsiz vatandaşlar için de ALO 153 hattıyla irtibata geçerek duyarlı vatandaş olarak katkıda bulunabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Çok güzel, özellikle sokaktaki hayvanlara yardim edelim. Kediler 7 kopekler de 17 saat ac ve susuz kalirlarsa donarak ölüyorlar 🙁

  2. Belediyelerin sokak hayvanları için yaptığı çalışmaları benim çok dikkatimi çekti, çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here