Bir Ülke Nasıl Kurulur?


Hepimiz farklı ülkelerin kurulumları hakkında birazda olsa bilgiye sahibiz fakat kaç kişi bir ülke nasıl kurulur biliyor?

İlk olarak tanımla başlayalım.

‘’Bir ülke nedir’’ sorusuna tek bir cevap bulamayız.  İşte bu yüzden bazı ülkeler diğer ülkelerin varlığını Kabul etmeyebilirler. İşte bu yüzden dünyada olan ülke sayısı 189 ile 196 değişiyor sorduğunuz kişiye göre. Bir ülkenin ülke olmasını gerektiren şartlardan biri, diğer ülkeler tarafından tanınmış olması gerekiyor.

Dünyada bulunan ülkeleri sırayla şarkı eşliğinde sayan bir çizgi film parçası:

Tabi bunların dışında bir ülke kurmak için o kişinin belirli prosedürleri takip etmesi gerekmekte ki uluslararası tanınırlık elde etsin.

1 – Toprak

Bunun ilk yolu tabiki de çalmak fakat bunun için yeterli insan ve silaha gerek var. Bunun insani olarak ne kadar yanlış olduğunu zaten tartışmamıza gerek yok. Yasal sürece bakarsak, o toprak alınsa bile Birleşmiş Milletler’den tanınmışlık alması sırasında sorun çıkartır bu yöntem. Fakat bu yöntem daha önce işe yaradı. Bunlara örnek olarak Amerika Birleşik Devletleri gösterilebilir.

Bunun ikinci yolu ise, daha kolay olanı tabiki de. Egemenliğe sahip olmayan bir toprakta başlatmak. Fakat modern harita sistemleri vede uydular sayesinde bilinmeyen pek fazla ada veya toprak yok. Buna rağmen, egemenliği olmayan topraklar hala mevcut. Bunlara bir örnek olarak;

Liberland son zamanlarda buna harika bir örnek teşkil etmekte. Egemenliğe sahip olmayan bir toprakta kuruldu fakat hiçbir ülke ve BM tarafından tanınmadığı için resmiyette hala bir ülke değil. Her ne kadar Liberland’e ”ait” toprak dünyanın en küçük ülkesine ait olduğu topraktan 17 kat daha büyük olsa da tanınmasının ne kadar önemli bir faktör olduğunu görüyoruz burada. Ve eğer merak edenleriniz varsa, dünyanın en küçük ülkesi Vatikan’dır.

Belki de Filistin bu konuya güzel bir örnek olabilir. 136 ülke Filistin’i bir ülke olarak Kabul ediyor.

Dünyada egemenliğin bulunmadığı en büyük toprak Antartika’dadır. Marie Byrd Land diye bilinen alan kimse tarafından himayesi altına alınmamıştır. Birleşmiş Milletler’in yaptığı bir antlaşmanın bu konu üzerinde büyük bir etkisi var. Antlaşmada maddelerden biri “No new claim, or enlargement of an existing claim, to territorial sovereignty shall be asserted while the present treaty is in force”. Yani özetle, mevcut antlaşma geçerliliğini koruduğu süre boyunca hiçbir alanda egemenlik kurulamaz veya bir ülkenin topraklarının genişletilmesi için kullanılamaz. Bu antlaşmadan önce Antartika’dan toprak aldığını iddia eden bazı ülkeler var fakat bu antlaşma doğrultusunda bu mesele hala tartışılan bir konu.

2 – Yerleşik Toplum

Antartika’da bir ülke kurmanın engellerinden birisi de bu aslında. Bir ülkenin ülke olması için tabiki de yerleşik bir nüfus gerekiyor. Antartika’da bulunan insanlar mutlaka var fakat onlar genellikle Araştırma vede Turizm için gidiyor. ”Uzay Hukuku” adlı yazımda da bahsettiğim gibi, Antartika’da şuana kadar 13 bebek doğdu fakat ailelerinin vatandaşlığını aldı.

Antartika’da bir yaşam oluşturmanın zorlukları arasında düzgün bir ekonomi kurmak ve de tarım yapmak geliyor. Antartika’da petrol olduğu hakkında söylentiler var, eğer bu doğru ise, ileride sağlam ekonomiye sahip bir topluluk oluşabilir. Geçtiğimiz yıllarda Dubai’ye olanları gördük.

Birçok micronation (Mikro Ulus) gibi, Liberland’de oraya yerleşecek insan sorunu çekiyor. Liberland çevresinde bulunan ülkelerin geçişleri sorun yapması Liberland’in yaşamasını daha da zorlaştırıyor.

3 – Devlet Kurmak

Eğer başarılı bir devletin kurulması isteniyorsa, güçlü bir sermayeye muhtaçtır. Eğer 21. Yüz Yılda bir ülke kuruyorsanız, büyük ihtimalle John Locke’un ilkelerine göre kuruyorsunuz demektir. John Locke diyor ki ”Tabiatta herkes hayata, sağlığa, özgürlük ve mülkiyete sahiptir.’’ Locke’a göre, natural bir çevrede eğer devlet yoksa bu haklar yoktur çünkü bu hakların teminatını verecek olan daha yüksekte bir güç yoktur.

Devlet, bir insanı hapise koyduğu zaman özgürlüğünü ve vergi borcu olduğu zaman mülkiyetini alabiliyor fakat aslında tam olarak da bunları korumak için çalışıyor. Bir devletin varlığını sürdürebilmesi için insanların onun arkasında olmaları gerekir.

4 – Anayasa

Tüm ülkelerin anayasaları vardır. Çok ilginç bir şey olmadığı için pek detaya girmeyeceğim. Herhangi bir ülkenin kurulması için mutlaka kurallara ihtiyaç vardır. ”The United States Constitution” buna güzel bir örnek olarak sayılır.

5 – Uluslararası Tanınma

Diğer ülkelerin kurulan ülkeyi tanıması en zor aşama diyebiliriz.

Eğer;

Halkın çoğunluğundan destek varsa,

Bölgede o toprağı isteyen başka partiler yoksa,

Güzel bir şekilde dengeye oturtmuş demokratik bir devlet var ise ortada bu işlem mümkün. Fakat eğer bunlar yoksa, denenmeye gerek bile yok.

6 – Birleşmiş Milletler Onay Süreci

Birleşmiş Milletlerin Onayından Geçmesi gerekiyor son aşamada. BM Güvenlik konseyinden geçmesi için Çin, Fransa, Rusya, İngiltere, ABD vede 10 değişken ülke arasından toplam 15 oydan 10 tanesini alırsa kabul edilmiş sayılıyor.

Eğer çoğu kişi gibi üşengeç değilseniz ve hedefleriniz büyükse, şimdiden kolay gelsin 😀

Eğer bir ülke kurmak isteseniz, adını ne koyardınız?

24 YORUMLAR

 1. Benim bir ülkem var zaten ama daha kurulamadı toprak yok,insan az,ekonomi batık vergi veren 10 kişide 1. Para olmadığı için maaş veremiyoruz.Haa adını sorarsanız”Khayt Monarşik Cumhuriyeti”.

 2. Baska bir ulke kurabilseydim ismini 🌷 SURIYE 🌷koyardim 🌹🌷💞 TÙRKÎYE CUMHURÎYETÎ 💘💖💜💕💓 icindeki suriyeleleri gonderirdim oraya yazik onlara ya ulkeleri darma duman oldu 🌹🌷💞 ALLAH💜💕💓 yardimcilari olsun

 3. Baska bir ùlke daha kurabilseydim en harika ve guzel olanida bu olucakti eminim ismide 🌹🌷💞 TÙRK KÙRT LAZ ALEVÎ CERKEZ ARAP KARDESLÎGÎ BÎRLESÎK CUMHURÎYETÎ DEVLETLERÎ koyardim 😉

 4. Beow Birleşik Cumhuriyetleri koyardım

  Alfabesi:İngilizce A-B-C-D-E-F-G-H-I-J-K-L-M-N-O-P-Q-R-S-T-U-V-W-X

  Yönetim Sistemi:Demokrasi

  Cumhurbaşkanı:Cemil Tuna Çelik

  Başbakan:Bekir Elmas

  Bölge:Batı Avrupa

  Dost Ülkeler:Tüm Dünya (İsrail Hariç)

  İttifak Ülkeler:İngiltere-Türkiye-Azerbaycan-Amerika-Fransa-Almanya-Polonya-Kanada-Rusya-İtalya-Çin

  Güzel mi?

 5. Türk İmparatorluğu

  Hayvan ve İnsana tecavüz ve işkence yapana idam !

  Her Halk Yaşayabilir ama Ana Dil Türkçe başka dil yasak birlik beraberlik olması için

  Hırsızlık yapana en az 20 yıl hapis ve Her ay 2 kitap okuma şartı

  Din seCemiyetirbest

  Vergi vermeme süresi kısıtlı olarak en fazla 3 ay aylık vergi 30 TL

  Para birimi TL

  Ülke Sınırları Kuzey afrikadan Sibiryaya kadar

  Ülke kaynakları : Bor, Petrol, Altın, Cevher, Elmas vb.

  Ülke Sınırları : 45.744.529 km2

  Ve benzeri özellikler .

  İnstagram : tmc.k17 : Türk Milli Cemiyeti

 6. ACILI ADANALILAR OLİGARŞİK KRALLIĞI
  KURULUŞ:01.11.2017
  MARKALAR:ACILI N STARS
  ACILI HASTASIYIZ YAYINEVİ
  FACEBOOK:ACILI CAPS
  HİZMETLER:A ILI KORO
  ACILI BİLİM AKADEMİSİ
  NÜFUS:4-17
  PARA BİRİMİ:ACILI PARA (ACP)
  BAŞVURULAR İÇİN FACEBOOK TA ACILI CAPS İ BEGENİN VE KATILMAK İSTİYORUM DİYE YORUM YAZINNN…

 7. isim ; AK TÜRK
  Bayrak ; üç yan şeritli kırmızı , beyaz , mavi renkler üzerine kırmızı şerite beyaz hilal beyaz şerite mavi kurt ve en son mavi şerite ise kırmızı yıldız
  Yönetim biçimi ; meşruti teograsi
  dil ; türkçe
  Alfabe ; Gök türk alfabesi
  Din ; İslam
  Irk ; türk
  Başkent ; mardin
  Bulunduğu Bölge ; suriye , israil , mezopotamya ve türkiyeni döğu ile güney doğu kesimi
  Para birimi ; ak gayme

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here