Bitcoin Ne kadar Büyük?

Bitcoin’in önemi kime sorduğunuza göre değişiklik gösterecektir. Bazıları bir para birimi olarak görüyor, bazıları bir varlık, bazıları ise yatırım. Fakat şu anda kesin olan bir şey var; hala hukuksal bir çerçevesinin olmaması. Regülatörler bile bazı noktalarda ne diyeceklerini bilmiyorlar. Bunun hepsine rağmen cryptographic birimlere olan ilgi hızla artmakta.

Kısaca Bitcoin Nedir?

Bitcoin yeni ve güvenilir bir para birimi. Arada hiçbir banka, orta eleman veya devlet politikası olmadan bir hesaptan farklı bir hesaba para gönderebileceğiniz bir mecra. İnsanlar kendi aralarında havaleler gerçekleştirebiliyor. Bu işlemlerin gerçekleşmeleri için çok fazla bilgisayar gücüne ihtiyaç var ve BitCoin hiçbir bilgisayara sahip olmadan bunu becerebiliyor. Eğer evinizde bilgisayar varsa BitCoin mining yapabilirsiniz. Bu kompleks işlemi basit bir şekilde anlatmak gerekirse; işlemlerin gerçekleşmesi için bilgisayarların bazı hesaplamalar yapmaları gerekiyor. Bitcoin ağındaki güvenlik aşırı sıkı olduğundan bu hesaplamaları yapmak daha zor. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar kendi bilgisayarlarında bitcoin mining işlemini yaparak hem kendileri ufak komisyonlar kazanıyorlar hem de işlemlerin gerçekleşmesini sağlıyorlar. Mining, blockchain hakkında bu sitede yazılar bulunmakta ve şahsi olarak bende önümüzdeki dönemlerde daha da detaylı şekilde bu konulara yer vereceğim.

Starbucks’ın Bitcoin Mining Faciası

Noah Dinkin bir gün Starbucks’ta Wifi’ye bağlandığı zaman bilgisayarının soğutma sisteminin olması gerektiğinden daha fazla çalıştığını fark etti. Üzerinde küçük işlemler yapmasına rağmen bilgisayar çok daha ağır programlar çalıştırıyormuş gibi çalışıyordu. Biraz daha araştırdıktan sonra alttaki fotoğrafta bulunan kodu fark etti. Bu kod, Wifi’ye bağlı olan bilgisayarların Bitcoin mining işlemlerinde kullanılmasını sağlıyordu.

Starbucks, yaptığı açıklamada bu güvenlik açığını kapatmak için adım attıklarını açıkladı.

Kaç Bitcoin Var?

Dünyada şuanda sadece 21 milyon Bitcoin var ve bu rakam stabil kalacak. Bu rakamdan sadece 16 milyon adeti şuanda piyasada dönüyor. www.statista.com verilerine göre 2011 yılının Q1 döneminde 5,8 milyon bitcoin piyasada işlem görüyordu. Altta bulunan grafikte çeyreklere göre pazara sürülen bitcoin sayısındaki artışı görmeniz mümkün.

BitCoin Kaç Para?

Hepimizin aklındaki soru bu. Finans ve ekonomi ile ilgilenenler ‘’Bitcoin’in değeri şuanda ne kadar?’’ sorusunu sorarken dedem gelip ‘’Şu bitcoin kaç para alalım birkaç tane çok değerlenecekmiş, haberlerde duydum’’ diyebiliyor. Alttaki grafikte Bitcoin’in aylara göre değerini görebilirsiniz. 2016 yılının Aralık ayında yani tam bir yıl önce 968 dolar iken geçtiğimiz yaz aylarında 2,500 doları aşmıştı değeri. Peki ya şu an nasıl? Şu anda 1 bitcoin 18,737 dolar.

Diğer Şirketlere Kıyasla Ne Kadar Değerli?

Bitcoin’in Pazar değeri Glodman Sachs, Morgan Stanley, BHP, ve Netflix’ten daha fazla.

Diğer şirketler ile kıyaslaması altta ki fotoğrafta.

Gördüğümüz üzere Apple’ın %40’ına, Amazon’un %72’sine tekabül ediyor. Bitcoin’in karşısında en güçlü duran ise altın çünkü bitcoin değeri altın değerinin sadece %3’üne eşit. Bitcoin’in Pazar değeri İrlanda, ve Pakistan’ın GSYH’sinden daha fazla.

Ufak Bir Tarihçe

2009 yılından bu yana Bitcoin hızlı gelişimi ile dünyada 6. en çok dolaşan ‘’para’’ birimi oldu. Tahminlere göre dünyada bitcoin sahibi 14 milyon insan var. Coinbase en büyük bitcoin değişimi yapılan site. Şuanda 13,3 milyon üyeleri var. Ocak ayından bu yana olan verileri incelediğimiz zaman üye sayılarını 3’e katlamışlar. Geçtiğimiz aylar içinde bazı haberlerden sonra günde 200,000’den fazla kullanıcının üye olduğu bildirildi.

İlk Bitcoin Milyarderleri

İlk Bitcoin milyarderleri sizi şaşırtabilir. Winklevoss ikizleri. Bu isim tanıdık gelmiyorsa ufak bir hatırlatma yapabilirim. Mark Zuckerberg, Facebook’u piyasaya sürdükten sonra ‘’fikrimizi çaldın’’ diye dava açan ikizler. 2013 yılında 11 milyon dolar değerinde bitcoin satın almışlardı tanesi 260 dolardan.

 

FED Ne Yapıyor?

FED yakın geçmişte bitcoin hakkında bir yazı paylaştı. Bununla kalmayıp kendi coin ve blockchain sistemlerini çıkartmak için araştırmalara başladıkları açıkladılar.

Bitcoin Bir Balon Mu?

Bu soru çok sorulmaya başladı ve açıkçası benim görüşüm biraz karışık bir durumda. Size 4 insan kategorisinden bahsedeceğim.

  1. 2010 yılında bilgisayarlarını kullanarak para üretmeyi güzel fikir olarak bulan bilgisayar nerd’leri.
  2. Devlet karşısı insanlar. Devletten bağımsız ve denetimsiz bir para birimi fikri hoşuna gidenler.
  3. Suçlular. Neden mi? Çünkü takip edilemiyor : ) Bitcoin’i kullanarak illegal sitelerden silah ve uyuşturucu alabiliyorlardı.
  4. Özgürlükçüler. Bu insanlar sınırlı sayıda bitcoin’in olmasını takdir etti. Merkez bankalarının istedikleri kadar para basabilme fikirlerine karşılardı çünkü.

Zamanla bu insanlar sayesinde farklı insanların öğrenmesiyle ve haberlerde manşet olmasıyla birlikte cent’lerle ölçülen bu birim şuanda 5 rakamlı fiyatlarla ölçülüyor. Baktığımız zaman Haziran’dan bu yana kendisini 5 ay içerisinde 9 a katlamış bir şey ile karşı karşıyayız.

İleriye dönük düşündüğümüz zaman belirsiz bir gelecek ile karşı karşıyayız. İnsanların talebine göre şekillenecek bir birim. Eğer insanlar gereksiz olduğunu düşünürse gereksiz olur fakat ilerisi için mükemmel bir yatırım olarak düşünüldüğü sürece gelecek aylarda fiyatları 100,000 dolar sınırını çok rahat geçip katlayacaktır bile.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here