Blackberry Sektör Değiştiriyor!

1984 yılında pazara hızlı bir giriş yapan BlackBerry sektörünü ve müşteri kitlesini tamamen değiştirme kararı aldı! Research In Motion adıyla 1984 yılında pazara giren Kanadalı bir telekomünikasyon ve cihaz üreticisi olan firma, BlackBerry marka akıllı telefon ve tabletin üreticisidir. 2005 yılı ortasında Türkiye pazarına giren ve burada kısa sürede büyük pay sahibi olan firma artık telekomünikasyon pazarından çekilip yeni bir sektöre giriş yapıyor.

Pazarda uzun süredir sallantılar yaşayan, gelirleri sürekli düşen firma artık yönünü değiştiriyor.

Bir zamanların gözde markası olan BlackBerry’e ne oldu?

blackberry-bold-9900-1

Türkiye pazarına girdiği andan itibaren beyaz yakalı kesime hitabeden ve aslında bu sayede pazar payını genişleten bir firma haline gelmişti. Müşteri kitlesi için sürekli gelişim göstermeye çalışıp pazarda tutunabilmek için çabalıyordu. Gelişen teknolojiye hem ayak uyduramadı hem de kendi özel tasarımı olan tuşları demode kaldı. Peki, ‘‘ pazara girdiğinde yüksek kazancı nasıl sağladı? ’’ Sorusu hepimizin ilk aklına gelen kısım. Şöyle ki Türkiye pazarına girdiği yıl 2005 ortası ve o dönem Türkiye için yeni gelişim gösteren, teknolojiye uyum sağlamaya çalışan süreçten oluşmaktaydı. Özellikle çalışan kesime hitap eden bir telefon olması –bu hep böyle bilindi- onun için ilk başlarda artılarını hanesine kazandırsa da değişim süreci yaşamamış olması markanın bilinirliğini yitirmesine sebep oldu. Ayrıca 2007 yılında Apple’ın yenilikle pazara girmesi, tuşlu telefondan dokunmatiğin cezbediciliği ve sürekli kendini yenilemesi iş dünyasını da kendi bünyesine dahil etti. Firmanın en büyük sorunu ise dokunmatik telefon üretimine geç başlamış olmasıdır. İş dünyası da sürekli değişim gösteren, teknolojiyle yakından bağlantısı olan bir dünyadır. Öyle ki geldiğimiz noktada teknolojisiz iş yapılmaz hale geldi. İşte tüm bu sebepler BlackBerry’i karanlığın içine sürükledi. Temel faktör markanın değişmemekte ısrarcı olmasıydı. Kendilerini böyle kabul ettirdiklerini ve değişim yaşarlarsa marka bilinirliğinin bir önemi kalmayacağını düşünmeleri markanın sonunu getirdi.

Özellikle teknoloji dünyası içine çeken ve insanoğlunun doyumsuzluğunu kendisi için avantaja çeviren bir dünyadır. BlackBerry gibi değişime ayak uydurmayanların sonu ise açıkça ortadadır.

 

BlackBerry geçtiğimiz Eylül ayı içerisinde telekomünikasyon pazarından çekileceğini duyurmuş, bunun yerine servis yazılımlarına yöneleceğini açıklamıştı. Kanadalı marka şimdi ise BlackBerry markasının global haklarını Çin merkezli şirket TCL’ ye devrettiğini duyurdu. TCL bundan önce bir başka akıllı telefon üreticisi Palm’ı geçtiğimiz Ocak ayında bünyesine dâhil etmişti. BlackBerry ve TLC arasında yapılan anlaşma kapsamında, BlackBerry markalı telefonun tasarımı, üretimi, satışı ve müşteri desteğinden sorumlu olacak. BlackBerry ise Ocak ayında duyurduğu gibi yazılım ve servislerle ilgilenecek. TLC üretimine aslında BlaackBerry’nin son iki modelinde başlamış, bu üretimden bir nebzede olsa olumlu geri dönüşler almıştı.

 

BlackBerry’ ye dönecek olursak, firma için son yıllarda işlerin iyi gitmediğine hepimiz tanık olduk. 2009 yılında global akıllı telefon pazarının %20’lik kısmına sahip olan firma son dönemde pazarın yalnızca %0.1’lik kısmını elinde tutabildi. İşte bu durumlar BlackBerry’nin farklı bir pazara açılmasını beraberinde getirdi.

Sürücüsüz araç teknolojisine yatırım başlıyor!

 

Şirket, BlackBerry QNX Otonom Taşıt İnovasyon Merkezi (AVIC) adını taşıyan araştırma merkezini hayata geçirdi.

Otomotiv sektörünün geleceği olan sürücüsüz araçlar ve gelişmiş sürücü asistanları için araştırma merkezini Kanada’da açan şirket, QNX’ un Ottowa tesisine bağlıdır. Yazılım konusunda 2010 yılında satın aldığı ve kendi işletim sistemi olan BlackBerry 10 mobil OS’ in de temelini oluşturan QNX’ e oldukça güvendiğini ve sürücüsüz otomobillerin hem yazılım hem de donanım kısmını geliştirmek için çalışacak.

Özellikle sensörler ve kameralarla uyum içerisinde çalışabilecek bir yazılım üzerinde yoğunlaşan firma, açtığı yeni merkez ile sürücüsüz araç pazarına dâhil oldu. Bu merkezde sürücüsüz otomobiller için genel bir çerçeve oluşturmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirecek.

Testler için önde gelen otomotiv markası Ford ile anlaşan firma, test aracı olarak da modifiye edilmiş Ford Lincoln modelini kullanacak. Şirket, otonom sürüş kodunu oluşturmak yerine kodun altındaki platformun geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapacak. İlk girişiminde ise Renesas, PolySync ve Waterloo Üniversitesi ile iş birliği içinde yapacağı test sürüşleri için Ontorio yollarında test edilecek bir konsept oluşturacak.

Kanada hükümeti de sürücüsüz otomobil çalışmaları konusuna oldukça sıcak bakıyor. Öyle ki hükümet, ileride sürücüsüz otomobil dünyasının kalbi haline getirmek için önemli bir fırsat olarak görüyor. Aynı zamanda yeni bir iş kolunun merkezi haline gelmek hükümet için oldukça cazip olacak.

 

BlackBerry sürücüsüz otomobil çalışmalarıyla akıllı telefon pazarında zedelenen marka imajını düzeltebilir. Yeni yeni şekillenen pazarda General Motors ve Tesla gibi güçlü rakiplerle aynı platformda yer almayı fırsata çevirebilirse güçlü bir pazar payına sahip olacak. Ancak telekomünikasyonda yaşadığı büyük düşüşün sebebi olan Apple’da Kanada’da araştırma için büyük bir ekip kurmuş durumda. Dolayısıyla BlackBerry’i bu alanda da yalnız bırakmayan Apple için firma yeni şekillenen bu sektörde en başında farklı bir yol izlemek zorunda kalacak gibi gözüküyor.

Eğer BlackBerry başta bir atak gösterip rakiplerinin ve özellikle de Apple’ın önüne geçebilirse önümüzdeki yıl test sürüşlerine başlayabilecek. Bunun için firma öncelikle çalışanlarını elinde tutmayı başarması gerekiyor. Çünkü şimdiden rakip firmalara transfer olan birçok çalışanı mevcuttur. Şirket ayrıca 2021 yılına kadar robot sürüş paylaşım araçlarının filolarını pazarlamak için Detroit merkezli otomobil üreticisi ile doğrudan çalışmak için bir anlaşma imzaladı.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here