Bulut Bilişim Nedir?

Bulut Bilişim en sade açıklaması ile kuruluma ihtiyaç duymadan gerçekleştirilen online depolama hizmeti olarak tanımlanmaktadır.  Bir diğer ismi bulut bilişim olarak bilinen bu teknoloji; çeşitli teknolojik cihazların zaman veya mekân açısından sınırlanma gerektirmeden veri paylaşım fırsatı sunan online depolama hizmetidir. Kullanan kişilere iş ve normal hayatlarında basitlik sunarak, donanımsal engellerden kurtulma imkânı vermektedir.

Dropbox, Yandex Disk, Google Drive, Mega benzeri çeşitli bulut teknolojisi hizmetlerinden herhangi birine katılarak, sunulan disk alanı kadar istediğiniz dosyayı yükleme fırsatı elde edebilirsiniz. Yüklediğiniz dosyalar oldukça ileri seviyede olan veri tabanları aracılığı ile saklanacaktır. Bu yüzden kaybolma veya kendiliğinden silinme gibi problemlerle karşı karşıya kalmanız söz konusu olmayacaktır. Böylece teknolojik cihazınızda yaşanacak arızalar sonucunda dosyalarınızı kaybetme endişenizi ortadan kaldırabilirsiniz. Aynı zamanda başkalarına erişime kapadığınız müddetçe 3.şahıslar aracılığı ile de paylaşılmayacaktır. Bulut teknolojisinin tarihinden bahsetmek gerekirse; bulut bilişim ismini duyuralı yaklaşık 3 yıl olmuştur. Bu süreçten sonra neredeyse online yaşamın olmazsa olmazları arasında yerini almıştır. Bu olanağı ise Google Play ve AppStore gibi platformların sunduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bulut Bilişim Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bulut teknoloji ortaya çıkmadan önce dosyalarımızı 2.5 veya 3.5 İNÇ’lik HDD’ler üstünde backup gerçekleştirerek saklıyorduk. Bireysel açıdan verilerimiz GB türünde yer kaplasa dahi günümüzde yüksek rakamlar üzerinden dosyalarımızı saklayabiliyoruz. Bunun yanında kurumsal firmalar, holdingler adına fikir yürütecek olursak; düşünemeyeceğimiz boyutlarda dosya boyutları ile çalışan firmalar bulunmaktadır. Bulut teknolojisi bu fırsatı bizlere sunmaktadır. Kısacası fiziksel manada kullanılan HDD’lerden oldukça fazla saklama alanı, hızlı dosya aktarımı ve yedeklemeniz üzerinde maddi açıdan tasarruf edebilirsiniz. Hız açısından kullanım kolaylığı bulut ve bilgisayarın etkileşimine onay veren, bilgisayar ve bilgisayar kullanıcısı arasındaki bağın gerçekleştiği gibi ara yüz ve bağlantı kurulmaktadır.

Bulut Bilişim Avantajları

Maddi açıdan tasarruf: Bulut bilişimin eski bilişimden ayrı olarak getirdiği en büyük avantaj maliyet olmaktadır. Malumat işlem adımlarınızı bulut bilişim üzerinden gerçekleştirmek; veri merkezi oluşturma, donanım ve yazılım sahibi olma gibi birçok yatırım giderleri ve altyapıya vereceğiniz yüklü paralar gibi sorunları yok etmektedir. Türkiye Bilişim Derneği kamuda bulut bilişim 2012 raporuna göre ise başlıca maliyet kazanımları şu şekilde olmaktadır:

  1. Şirket sunucularını çalışması veya durması konusunda gerekli eleman maliyeti
  2. Sunucuyla alakalı altyapı sınırını takip edecek gerekli eleman maliyeti
  3. Sunucuları çalıştırmak adına gereken elektrik ve soğutma maliyeti
  4. Sunucu kurulumları açısından gereken donanım ve yazılım maliyetleri
  5. Sunucuların duracağı veri merkezlerinin yönetim maliyetleri

Hız

Yapmak istediğiniz aktarım veya kurulum işlemleri dakikalar içerisinde gerçekleşir ve aynı zamanda işletmelere kapasite planlama, esneklik ve hız açısından fırsat sunar.

Bulut Bilişim

Sınırsız esneklik

Şirketler, kapasitelerini çoğaltmak istediklerinde yeni sunucuları, depolama birimleri ve farklı farklı yazılımlar sahiplenmek zorunda kalmaktadır. Bunun yanında da planlama adına geçen zaman kavramı da bulunmaktadır. Bulut bilişim hizmeti sayesinde firmalar bu durumlardan basitçe kurtulabilmektedir.  Esneklik; iş yükü değişiklik gösteren birçok kurum ve kuruluş içinde fayda sağlamaktadır. Örneğin ÖSYM, Bulut teknoloji kaynaklarını bulut bilişim hizmet modeli ile kullanmaktadır. Yoğun kullanımlara göre yatırım gerçekleştirmeden, yoğunluğun yükseleceği durumlarda ihtiyaç kadar sunucu kapasitesini satın alabilecek ve sair dönemlerde de elinden çıkarabilmektedir.

Erişim Kolaylığı

Bulut bilişim hizmetiyle personel, firmanın bilişim kaynaklarına istediği zaman istediği yerden ulaşabilmektedir. Nerede olursa olsun firma çalışanlarının BT kaynaklarına ulaşabilmesi konusunda esneklik sağlanmaktadır. Bilhassa global ekonomi ile birlikte dünyanın değişik bölgelerinde bulunan şube veya çalışanlar için avantaj olmaktadır.

Ekolojik Çevreye Etkisi

Bulut bilişimin bir diğer avantajı ise çevre dostu olmasıdır. Şirketler veya son kullanıcılar ihtiyaç duydukları şey için boşa para harcamazlar. Servis sağlayıcısının ortaya koyduğu altyapı ve platform paylaşımlar uyarınca efektif bir şekilde oluşur. Ayrıca boş yere altyapı harcamaları yapmış olmaz.

Yönetim ve Raporlama Kolaylığı

Yönetim ve Raporlama Kolaylığı Bulut sağlayıcıları en efektif kullanma için gereken tüm çalışmaları gerçekleştirmektedir. Bulut teknolojisi sistemlerinde ihtiyaca yönelik donanım- yazılım uyumu oluşturmak sanıldığı kadar kolay değildir. Sebebi ise birden fazla yerde deneme-yanılma gerçekleştirmek olanaksızdır. Bu yüzden hem yapılandırma ihtiyaçlarını belirleyebilmek hem de farklılık gerçekleştirmek karmaşık bir hal alır. Bulut teknolojisi ise bütünüyle lego’dur. Buluta bilişim aracılığıyla istenen yazılımlar kolay bir biçimde sisteme eklenebilir veya çıkartılabilir.

Yedekleme ve Kapasite Gücü

Bulut Bilişim’de dosyaların online depolama ve yedekleme hacimlerinin ne kadar olacağını kişi kendi belirleyerek bu doğrultuda ödeme gerçekleştirmektedir. Servis sağlayıcılara yapılan ödemeler sonucunda neredeyse sınırsız GB boyutları elde edilebilmektedir.

Güvenlik ve Güncelleme

Bulut yapılarının en çok maruz kaldığı risklerden birinin güvenlik olarak bilinmektedir. Fakat buna rağmen bulut bilişim perspektifinin güvenlik gereksinimlerini karşılayabilmek adına ortaya koyduğu yeni yapısı birkaç şirketin normalde olan güvenliğinin artış göstermesinde büyük etkisi olduğu belirtilmektedir. En büyük faydayı az miktarda Bulut teknolojisi mühendisi ve bilgi güvenliği elemanı alan küçük firmalar, altyapılarını bulut bilişime aktararak büyük firmalarda bulunan altyapıya erişerek gerçekleştirebilirler.

Bulut Bilişim Dezavantajları

Son olarak bulut bilişimin dezavantajlarından bahsetmek gerekirse; internet olmadığı zamanlar bulut verilerinize erişmeniz maalesef olası bir durum olmamaktadır. Eğer internetiniz düşük hızda ise veri aktarımlarınızda var olan hıza ayak uydurarak yavaş bir şekilde hareket edecektir.  Bunun yanında bulut erişiminizi eğer 2.kişilere açtıysanız verilerinize erişim sağlamaları gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu durum için bulut erişiminizi sağlam şifreler ile güvence altına alabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz birkaç bulut sisteminden bahsetmek gerekirse;

  • iCloud
  • Google sürücü
  • SkyDrive
  • Dropbox
  • Yandex.Disk

Amazon Bulut Bilişim/ Amazon Web Services (AWS)

Amazon.com dünyanın en büyük online perakendecisi olmaktadır. Bunun yanında büyük bir ortak ekosistem kanalıyla birlikte en fazla sayıda perakende ürünü stokta barındırır. Amazon.com, müşteri taleplerini desteklemek amacıyla Bulut sistemleri ağı kurmuştur. Kurdukları bu ağı tanımlamak gerekirse; Amazon’un bulut bilişim platformları ve programlama ara yüzü ihtiyacını karşılamak için kurulan bir yan kuruluş olmaktadır.

2002 yılının temmuz ayında kurulmuş olmasının yanı sıra kullandıkça öde cümlesinin ışığında kişilere, şirketlere ve hükümetlere bulut bilişim web hizmetleri, farklı ana soyut teknik altyapı ve dağıtılmış bilgi işlem yapı taşları ve araçları temin etmektedir. Amazon Web Services; dünyanın en nitelikli olan ve en yaygın şekilde tercih edilen bulut platformu olmaktadır. Dünya çevresindeki veri merkezlerinden 200’den fazla tam özellikli hizmet sağlar. En hızlı yükselişe geçen startup’lar, önde gelen devlet kurumlarının da içerisinde bulunduğu milyonlarca müşteri; maliyetleri en az seviyeye düşürmek ve daha hızlı inovasyon için AWS’yi tercih etmektedir.

AWS, maliyeti azaltmak, çevikliği artırmak ve inovasyonu hızlandırmak üzere verilerinizi depolamanız, yönetmeniz ve analiz etmeniz için kapsamlı hizmetler sunar.

amazon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here