Corona’dan Korunayım Derken Kendinize Zarar Vermeyin!

Salgından korunmak için insanlar önlem almaya çalışayım derken kendilerine daha büyük zararlar verebiliyorlar.

Akdeniz Üniversitesi’nden Farmakoloji profesörü Coşkun Usta bu konuda Habertürk canlı yayınında çok önemli açıklamalar yaptı. Prof. Usta; insanları öncelikle greyfurt suyuna karşı uyardı, bağışıklığınızı yükseltmek ve C vitamini almak için greyfurt suyu içmekten kaçının dedi. Prof. Usta, greyfurtun C vitamini deposu olsa da karaciğeri etkileyerek kullanılan ilaçların toksik etkisini arttıracağını söyledi. Olur da virüs size bulaşırsa tedavisi almak durumunda kalacaksınız –eğer greyfurt suyu içiyorsanız-  bu ilaçların toksik etkileri artar ve size zarar verir şeklinde açıklamalar yaptı.

Prof. Coşkun Usta, bir konuda daha çok değerli bir uyarı yaptı. İnsanların yoğun bir şekilde dezenfektan, sıvı sabun, alkol, kolonya tüketimini abarttıklarını ve böylece tabiata ve ciltlerine zarar verdiklerini söyleyen Prof. Usta, bu kimyasalların tabiatta etkilerinin çok uzun süreceğini ve sularımızın kirleneceğini ifade etti. Prof. Usta, insanların ellerine sürekli dezenfektan ve alkol sürerek ciltlerini tahriş ettiklerini söyledi. Bu durumun insanların egzama rahatsızlığı yaşamasına kapıyı araladığını, insanların virüsü yok etmek isterken kendi derilerine zarar verebileceğini söyleyen Prof. Usta insanların hijyenlerini tabii ki sağlamaları gerektiğini ama bu durumun yanlış bilgilerle ve abartılarak yapılmaması gerektiği mesajını verdi.

Uzmanlar bir başka konuda da insanları uyarıyor. Coronavirus’ün insanlarda bir fobi haline geldiğini belirten uzmanlar bu durumun psikolojik bir rahatsızlığa dönüşmemesi için paniklemeden hekimlerin söylediği önlemlerin alınması gerektiğini ama bu önlemlerin abartılmaması gerektiğini ifade ediyorlar. Aynı zamanda sürekli bu konudaki haberleri izleyip doğruluğu tartışmalı kaynakların haberlerini okumak da kuşkusuz ruh sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Özellikle sosyal medyada insanların dikkatini çekmeye çalışan kişilerin yanlış bilgilerle ya da bazı haberleri abartarak insanlar arasında infiale sebep verdiğini unutmamamız gerekmekte.

PAYLAŞ
Amfiweb
Amfiweb, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı web sitesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here