Covid-19 Sonrası E-Ticaret

Korona virüsün dünyada pandemi olarak kabul edilmesiyle beraber aslında hayatımızda birçok şeyin yerini yenileri aldı. Birçok ülke pandemik sürecin daha fazla büyümemesi için birtakım önlemler aldı. Küçük işletmeler tedbir amaçlı kapatıldı; kafeler, spor salonları, berberler… Getirilen kısıtlamalarla beraber küçük işletmeler olumsuz etkilenmiş olsa da e-ticarete olan eğilim arttı. E-ticarette faaliyet gösteren işletmeler, AVM’deki mağazalarının kapatılmasıyla her ne kadar kötü etkilenmiş olsa da,  e-ticarette hizmetlerini doğru yönetenler bu durumu en az zararla atlatanlar içinde yer aldı. Öyle ki; belki de daha önce internetten alışveriş deneyimi olmayan birçok insan artık internetten alışveriş yapar hale geldi. Durum böyle olunca e-ticarette faaliyet göstermeyen işletmeler de bu alana yönelmeye başladı. E-ticarete olan eğilimi ön göremeyen işletmeler, ürün tedariğinde zorluk çektiler. Müşteriler artan kargo bekleme süresine rağmen eskisi kadar bu duruma ses çıkarmadılar.

E-Ticaretin Özellikleri

E-ticaretin pandemi sürecindeki yükselişinde e-ticaretin özelliklerinden söz etmemek doğru olmaz. Nitekim; e -ticaretin birtakım özellikleri pandemide yükselmesini kaçınılmaz hale getirdi. Gelin biraz da e-ticaretin özelliklerinden bahsedelim:

  • Şüphesiz, en önemli özelliklerinden birisi birçok ürün seçeneğinin bir tık uzakta olması.

Öyle bir derya ki ne isterseniz, ekstra çaba sarf etmeden bulabilme imkanınız var! Evden çıkamadığımız, vaka sayılarının artması sebebiyle dışarı çıkmayı tercih etmediğimiz zamanda e-ticaretin sunduğu bu fırsatı değerlendirmek bizim için büyük bir nimet.

  • Karşılaştırma seçeneği sunması

Bir mağazadan diğerine geçip “o mu bu mu?” kararsızlığı, bu karşılaştırmayı sağlayan uygulamalarla en aza iniyor.

  • Zaman

E-ticaretin bize sunduğu en büyük fırsat farkında olmasak da zaman tasarrufu sağlamasıdır. AVM’lerde harcadığımız saatler e-ticaret sayesinde doğru kullanıldığında dakikalara inebiliyor. Çok kısa sürede istediğimiz her şeye sahip olma imkanı sağlaması elbette ki tercih edilirliğini arttırmasına katkı sağlayan önemli bir özelliğidir.

E-Ticaret’e Yönelim Arttı

E-ticaret aslında hayatımızda olmayan bir kavram değildi. Fakat korona virüsün hayatımıza girmesiyle kullanımı arttı ve fiziksel ortamdan dijital ortama geçiş ciddi şekilde hızlanmasını sağladı. Peki bu süreç nasıl gelişti ve son gelinen durum nedir?

Kaynak: E-Ticaret Bilgi Platformu ( www.eticaret.gov.tr)
  • Temel gıda ürünleri gibi özellikli ürünler, bizzat elimizle seçtiğimizde bile: ” Acaba arasına çürük bir elma kaçmış mıdır?” diye düşünürdük. Ama şimdi meyve sebzelerimizi bile dijital ortamlardan alır hale geldik hem de çok kısa sürede elimize ulaşma imkanı ile… Aşağıdaki tablo bu düşüncemi destekler niteliktedir:
Kaynak: blog.ikas.com

Sektörel bazda incelendiğinde özellikle gıda ve süpermarket alışverişlerinde online hizmetler %434 artış gösterdi. Bu artan trend ile birlikte neredeyse tüm süpermarket markaları e-ticaret altyapılarını kurmaya başladı. Öyle ki; Yemeksepeti, Getir ve Migros Sanal Market gibi uygulamalar göz ardı edilemeyecek başarı kaydetti.  

Kaynak: ( www.pexels.com )
  • Pandemi öncesinde, işletmeler tarafından e-ticaretin önemi bilinmekteydi fakat her işletmenin e-ticarete verdiği önem farklıydı. Bu alana yatırım yapmayan birçok işletme şu anda e-ticarete yöneliyor ve hatta sadece işletmeler değil, para kazanmak isteyen birçok insan kendini mağaza açmak yerine e-ticarete yönelmekte buluyor. Durum böyle olunca da e-ticaretin kullanıcı sayısı da bir hayli artmış oldu.
Kaynak: E-Ticaret Bilgi Platformu ( www.eticaret.gov.tr )

  • Kullanıcı sayısının artması rekabeti kızıştırmış ve işletmeleri değişim dönüşüme yönlendirmiştir. X bir markanın bundan 10 ay önceki e-ticaret sitesi ile şu an ki e-ticaret sitesi arasındaki fark da buna güzel bir örnek olabilir.

Hanehalkı bilişim teknolojileri kullanımına ilişkin temel göstergeler, 2009-2020

Kaynak: TÜİK Kurumsal ( data.tuik.gov.tr )
  • E-ticaretteki değişim dönüşüm tüketicileri de değişim dönüşüme itti. Büyük küçük demeden herkes kendini e-ticaret dünyası içinde buldu: Kimisi masanın satıcısı tarafında kimisi masanın alıcısı tarafında…

TÜİK 2020 yılı bilgi teknolojileri kullanım araştırmasının sonuçlarına göre: Cinsiyete göre internet üzerinden mal veya hizmet siparişi verme ya da satın alma oranı, erkeklerde yüzde 40,2 iken kadınlarda yüzde 32,7 oldu. Bu oran, bir önceki yılın aynı döneminde sırası ile yüzde 38,3 ve yüzde 29,9 olarak gözlendi.

Kaynak: ( blog.ikas.com )

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemik kriz, insanların eve kapanmasından kaynaklı olarak e-ticarete yönelimle sonuçlandı. Önceki dönem verileriyle kıyaslandığında Türkiye’de e-ticaret hacminin arttığı gözlendi. Yukarıdaki grafikten de görüldüğü gibi yurtiçi harcamaları 2019’da %81’den 2020 yılında %91’e yükseldi. Türkiye’de e-ticaret hacmi 2020 yılında %64,7 artış gösterdi. Haliyle; globalleşen dünyada, rekabetin böylesine kızıştığı bir ortamda değişmeden kalmak yok olmayı kabullenmekten başka bir şey değildir. Güzel günlerde, sağlıkla, değişmeye dönüşmeye gelişmeye devam etmek dileğiyle…

PAYLAŞ
Avatar
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi 4. sınıf öğrencisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here