Dijital Dünyada Ezber Bozan Trendler: Influencer Marketing ve Dahası

Dijitalleşme ve global dünya son yıllarda sıkça kullandığımız ve yaşanan gelişmeler ışığında işaret ettiğimiz gelişim olarak karşımıza çıkıyor. Hal böyle olunca bu gelişim devamında birçok yenilik ve değişim getirirken kullanılan kaynaklarında tamamen yol değişimine sebep oldu. Yeni meslekler ortaya çıkarırken olan meslek gruplarından bazılarının niteliğinin azalmasına sebep oldu.

Attıkları bir tweet, çektikleri birkaç saniyelik bir video, yazdıkları bir yazı ya da paylaşılan fotoğraflar ile milyonları harekete geçiriyor, sosyal medyanın gündemini belirliyorlar. Sosyal medyanın önemi bu kadar artınca onlarla işbirliği yapan markaların sayısı da gün geçtikçe arttı ve influencer marketing adı verilen adı verilen yeni bir model ortaya çıkarken aynı zamanda pazarlama dünyasında büyük bir kitleye hakim oldular.

Fenomen, blogger ve vlogger nedir diye irdelemeden önce influencer marketing nedir gelin bir buna bakalım.

Dijital çağın tüketicileri, bir ürün ya da hizmet satın almadan önce bloglar da dahil olmak üzere birçok sosyal medya kanalından diğer kullanıcıların deneyim ve düşüncelerine önem veriyor. Bu durum markaları, potansiyel müşterilerinin bulunduğu bu kanallarda yer alarak satış kararlarını etkilemeye yönlendiriliyor. Dijital ortamlarda hatırlı diyebileceğimiz birçok takipçisi olan kişiler toplulukları yönlendirebiliyor. Markaların bu doğrultuda çalıştığı kişiler  ortak pazarlama çalışmasına ise influencer marketing yani hatırlı pazarlama deniyor.

Influencer marketing aslında yeni oluşan bir kavram değil. Markalar bir süredir bloggerlar, vloggerlar, Twitter fenomenleri, Instagram fenomenleri ve daha birçok platformda bulunan kullanıcılar yer alıyor. Ancak artan rekabet dijitalleşmede de oldukça fazla hissediliyor. Bu rekabetin dijitalleşmede ve sosyal medyada hissedilmesiyle birlikte ınfluencer marketing önemi de gün geçtikçe artıyor.  Bu sebeple 2016 yılının dijital pazarlama trendleri arasında ismine sıkça rastladık.

Peki, neden önemli diyecek olursak,

Gelişen teknolojiyle birlikte bilinçli tüketici sayısı gün geçtikçe artış gösteriyor. Bu sebeple potansiyel müşteriler artık satın alma eğilimi öncesi araştırmaya başlıyor.  İnternet araştırmalarında da özellikle göz önünde olan ve ayıklamalar ile elde edilen ünlü, fenomen, blogger hesaplarına yöneliyor. Bu sebeple artık potansiyel müşteriye ulaşmanız üretici firma açısından daha kolay hale geliyor. Potansiyel müşteriye yönelirken en önemli unsur hedef kitleleri belirli gruplara ayırmak olarak karşımıza çıkıyor. Bunun içindir ki markalar veri madenciliğini altyapısını kullanarak müşteri hedef kitlesini mercek altına alıyor.

18-35 yaş arası en çok kullanılan kozmetik ürünlerine yönelik araştırmasından önce yaş aralığının en çok takip ettiği fenomen, blogger, vlogger ya da ünlü kişilere bakılarak karar veriliyor. Sosyal medya ve özellikle Twitter’da anlık olarak yapılan anket, soru-cevap vb. uygulamalara rastlamışsınızdır. İlk başta bu ödüllü anket ya da soru-cevap kısmını marka kendisi paylaşıyor ses getirme olasılığına birkaç saat içinde karar verilip hemen devreye fenomenleri dahil edebiliyorlar. Bu uygulanabileceği gibi olayın başında direkt fenomenler yardımıyla reklam düzenleyebiliyorlar.

Influencer marketingi önemli kılan sebeplerden biri de; kullanıcıların gerçek deneyime önem vermesidir. Markanız adına açılan blogda önerdiğiniz ürün kullanıcıların ilgisini çekmezken;  sözüne önem verilen kişilerin ürünü önermesi düşünceleri tamamen değiştiriyor. Bunun için özellikle vloggerlar ön planda gözüküyor. Son dönemde YouTube’ de artan vlogger popülâsyonu bunun bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Markalar ayrıca influencer marketing ile satın alma niyeti olmayan kullanıcıları da etkileyebiliyor, toplulukları ürün ve hizmetleri hakkında konuşmaya yöneltebiliyor. Dolayısıyla başarılı bir influencer marketing çalışması, çok büyük maliyetli bir PR kampanyasından daha etkili olabiliyor.

Aynı zamanda başarılı bir influencer marketing için doğru bir araştırma yaparak işe başlayabilirsiniz. Bu araştırma sonuçlarına yönelik fikirlere ve yeniliklere açık olun. Unutmayalım ki yeni kuşak için yenilik ve değişim oldukça ön planda gözüküyor. Daha sonra sonuçları değerlendirin ve influencer marketing gücünden yararlanırken doğru kullanıma özen gösterin.

Vine adı verilen bir uygulamanın hayatımıza girmesiyle birlikte fenomen adı verilen bir kitle oluşmaya başladı. Bu kitlenin hayran ve takipçi sayısı gün geçtikçe artmaya başladı. İlk başta uygulamada verilen reklamlardan büyük ses getireceğine inandılar ancak beklenilenin tam tersi oldu. Bu durum üzerinde yapılan çalışmalar geri çekildi. Daha sonra fenomenlerin diğer sosyal mecralarda aktif bir kitle oluşturmasıyla birlikte pazarlama simsarları bu durumu avantaja çevirdiler. Müşteri kitlesine anında ulaşılabiliyor olması birçok reklam ajansının gelirlerini düşürdü.

Fenomenlerle birlikte ortaya çıkan ve çığır açan diğer kitle ise bloggerlar oldu. Bloggerların faal olması birçok markanın sadece tanıtım amaçlı kullanımının yanında blogger üzerinden kullanımları da önemli ölçüde etkilediğini gösteriyor.

Son dönemlerde özellikle küreselleşmenin etkisiyle yazmaktan okumaktan uzaklaşan hatta zor gelen bir nesile doğru ilerlediğimiz dönemde bloggerlarda bir yenilik getirerek vlogger olmaya doğru yönelişe geçtiler. Ayrıca bu popülasyon kısa sürede çok uzun kitlelere ulaşırken herkes kendine yönelik bir sayfa açıp paylaşımlarda bulunuyor. Bununla birlikte ortaya çıkan bilgi kirliliğine rastlamak oldukça mümkün. Bu sebeple seçtiğiniz bilgi kanallarına oldukça dikkat edin. Zira bu kirlilik sebebiyle hataya düşebilirsiniz. Bunun için yorum kısımlarına bir göz atmadan karar vererek hata yapmanızı engelleyebilirsiniz.

Dijital  dünya ve bize getirileri seçim kanalımızı oldukça çok etkiliyor. Bu etkilemelerde yaratıcılık, en çok takip edilen fenomen ve en çok abonesi olan YouTube kanalları kullanıcıları öne çıkıyor.

Dijitalleşmenin yeni ve sürekli gelişen dünyasında yaratıcılık ve deneyim iki ana unsurunu kendi bünyelerinin yapı taşı haline getiren üretici firmaların diğer firmalardan önde olduğunu her birimiz fark edebiliyoruz.

Bu gelişim ve dijitalleşme bizi daha nelerle karşılaştırır bilemeyiz ama hep birlikte beklemede olacağız.

Yaratıcı günlere ..

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here