Doğru Meslek Seçiminde En Önemli 2 Etken : Zevk Ve Para


Meslek seçimi insanın hayatında vereceği en önemli kararlardan biridir ve aslına bakarsak bazı insanların ileride ne olacakları daha doğmadan ebeveynleri tarafından karar veriliyor. Ama bu kararlar neye göre veriliyor? İleride ne kadar para getireceğine göre mi yoksa ileride ne kadar mutlu edebileceğine göre mi?

Ben üniversite sınavlarına 4 kere farklı alanlardan girmiş biri olarak bu 4 yılda da çok şey gözlemledim. Önce çevre mühendisliğinden televizyon sinema bölümü için daha sonra da uluslararası ticaret için televizyon sinema bölümünden vazgeçip en sonunda işletme bölümü kazandım. Aslında çevre mühendisliğini tercihlere yazmamdaki en büyük sebep ”mühendislikte para var” algısının kafama yatmasıydı. Peki bu bölümü ne kadar seviyordum? Sanırım hiç sevmiyordum çünkü bölümü daha önce hiç araştırmadığımdan dolayı bu bölüm hakkında pek bir fikir sahibi değildim. Bu sorun aslında etrafımızdaki çoğu insanda da vardır: ”bölümü bilmeden tercihlerimize yazıp o bölümü zorunlu okumak.”

Peki sizce doğru tercih , kişilerin ilgi ve yeteneklerine uygun olarak yaptığı tercih mi yoksa ileride getireceği paraya uygun olarak yaptığı tercih midir? 

Tercihlerimizi yaparken büyüklerimiz tarafından defalarca birtakım öneriler alırız çünkü onlar istedikleri şekilde hareket etmemizi isterler. Ama bizim kendimize ait olan bir hayatı başkalarını mutlu etmek için harcamamamız gerekir.’ Çünkü bu hayatı -doğrularıyla veya yanlışlarıyla- yaşayan sonuçta yine biz olacağız. Bu yol da yaptığımız hatalar ise ilerideki tecrübelerimiz için birer basamak haline gelir ve zaman kaybı olarak düşünülmemelidir. Çevre mühendisliğini bırakmış biri olarak kendimden tekrar örnek verecek olursam ben asla 3 sene kaybettim diye düşünmedim. Çünkü eğer bölümümü yarıda bırakmayıp okusaydım -bölümümü sevmediğimden ve ileride bu mesleğin içinde olacağımdan- asıl o zaman bir ömrümü kaybedebilirdim. Yani bardağın diğer tarafından bakacak olursak ben 3 sene kaybetmeyip aksine bir ömür kazandım da diyebiliriz. 

Bana göre aslında iyi meslek diye bir şey yoktur, mesleğinde iyi olmak vardır. Yani eğer siz sevdiğiniz bir işi yaparsanız başarıyı yakalamamanız için hiçbir neden yoktur. Hatta siz sevdiğiniz iş için mükemmeli yakalamaya uğraşırsanız o zaman başarı zaten sizi kovalayacaktır. Örneğin bugün C.Ronaldo resim yapmaya kalkışsaydı Picasso da kendini futbola verseydi ne olurdu hiç düşündünüz mü? Tam bir kaos. Bir işi herkes yapmaya çalışabilir ama önemli olan devamını getirebilmektir. Bu konu hakkında bir Çin atasözü der ki :Bir iş açmak çok kolaydır , onu açık tutmak ise çok zordur.”

Size bu konuda benim de fikirlerime tercüman olan ve belki de hayata farklı açılardan bakmanızı sağlayacak Amir Khan’ın 3 İdiots filmini şiddetle önerebilirim. Filmde makine mühendisliğini okumaya çalışan 3 farklı insan ele alınmıştır. Bunlardan birisi gerçekten mühendisliği severek okuyan diğer ikisi de annesi ve babasının zoruyla okuyan tiplerdi. Hayalleri peşinde koşan ve çevredeki insanların fikirleri değil de kendinin ne yapmak ve ne istediğine önem veren ve bu yolda mücadele veren Aamir Khan filmde en yakın 2 arkadaşını da etkileyerek onların da gerçekten olmadıkları, istedikleri şeyi olmalarını sağlamada yardımcı oluyor.

Yani eğer bir özet çıkaracak olursak yazımda da önceden de dediğim gibi: İyi meslek diye bir şey yoktur , mesleğinde iyi olmak vardır ve siz de mesleğinizi seveceğinizden dolayı bu yönde de kendinizi ister istemez gerek meraklı araştırmalarla gerekse o işte çalışarak kendinizi gün geçtikçe geliştirirsiniz ve sadece okulun eğitimleriyle donanmış olmazsınız. Hatta bu konunun önemini Jım Rohn da şu sözleriyle vurgulamıştır: “Klasik eğitim geçinmenizi sağlar , kendinizi eğitmeniz ise bir servet kazandırır.” 

Yani siz siz olun para için yapabildiklerinizden vazgeçmeyin. Zaten sevip yapabildiğimiz her şey bize para ve en önemlisi mutluluk getirecektir.

Yazımı Yakup Kiraz’ın meslek seçiminin önemiyle ilgili şu mısralarıyla noktalamak istiyorum.

Öğrencleri Nasıl Harcadık, Nasıl Harcandık?

En iyi problem çözeni doktor yaptık
İçinde insan sevgisi var mı diye bakmadık
En iyi ezber yapanı hukukçu yaptık
Kalbinde adalet duygusu var mı diye sormadık
En iyi matematik bileni mühendis yaptık
Kul hakkından korkanını bulmadık

İşte bu yüzden;
Merhametli pek çok çocuk problem çözemediği için;
Adil pek çok çocuk ezber yapamadığı için;
Namuslu pek çok çocuk sınavda hata yaptığı için;
Doktor,hukukçu,mühendis olamadı

Paran kadar sağlık varsa,
Adamına göre hukuk varsa,
Çöküyorsa en yeni binalar…
İşte bu yüzden!
İşte bu yüzden!

Yakup Kiraz

2 YORUMLAR

  1. Tebrik ederim. Kendi hayatından yaptığın çıkarımları, bu konu hakkındaki alıntılarla desteklemen ve bizlerle paylaşman çok hoş olmuş. Yazılarının devamını merakla bekliyorum Alicim 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here