DÜNYA PERAKENDE SEKTÖRÜNDEN RAKAMLAR

Perakende sektörünün 30 Haziran 2019’da başlayıp 30 Haziran 2020’de biten mali yılda (FY2019) sergilediği performansı incelemek için bu yazıyı hazırladım. Pandeminin bütün dünyada ilk dalgasının yaygın olarak yaşandığı 2020’nin ikinci çeyreğini de kapsayan FY2019’da hepimizin aklına çevrimiçi satışların cirodaki payları gelmekte. Deloitte araştırmasında yayınlanan aşağıdaki grafik bu noktada çok aydınlatıcı.

Deloitte’nin 2021 sektör değerlendirmesinde bu konuda çok çarpıcı ve faydalı değerlendirmeler var fakat ben özellikle rakamlardan bahsetmek istediğim için bu detaylara girmeyeceğim. Fakat sektör için AI yatırımlarının ne kadar önemli olduğunun vurgulanıyor olmasını önemsediğimi sizinle paylaşmak isterim. Perakende sektörü kreatif bakış açısı da olan analitik insanların sektörü bence.

Yatırım demişken karşılıklar ne durumda sorusuna da odaklanmakta fayda var tabi. Aşağıda Deloitte’nin 120 tane Amerikalı perakendeci şirketle yaptığı analize göre sektörün EBIT marjları 2013’ten beri düşmekte. Sektörün EBIT marjlarının yanında kaygıyla baktığı bir başka bir KPI daha var o da GMROII. Sektörün yavaşlayan stok devir hızı tedirgin edici.

Yazımda son olarak benim incelemeyi çok sevdiğim Deloitte tarafından hazırlanan 250 en büyük perakendeci istatistiklerine yer vermek istiyorum. 

Listenin başındaki yerini Walmart yine açık ara korumakta. 500 milyar doların üzerindeki devasa cirosuyla Walmart yer aldı. Dünya Bankasının 2019 nominal GSYİH listesinde yer alan 192 ülkeden sadece 25 tanesinin GSYİH’si Walmart’ın cirosundan yüksek. Gerçekten devasa bir ciro ve büyüklük. Walmart bir perakende kıtası benim için. Ama listenin zirvesindeki asıl dikkat çekici değişim Amazon’un ikinciliği de almış olması. Hepimizin aklında bir gün Walmart’ı geçip geçemeyeceğine dair sorular var tabii. Ama Walmart’ın devasa cirosunun içinde artık çevrimiçi satışlarda yer almakta ve hızla artıyor bu satışlar.

Peki 250 şirketlik global listede kaç tane Türk şirketi var? Ben de en çok bunu merak ediyorum bu listede her sene. Listede iki Türk perakende şirketi var. A101 ve BİM. 250 şirketlik listede BİM, 152. sırada, A101 ise 244. sırada yer alıyor. Genel sıralama listesinden çok daha önemli olan en hızlı büyüyen 50 şirketlik Deloitte listesinde bizim için çok kayda değer bir bilgi var. Bu listede A101 ilk onda, 6. sırada yer alıyor 5 yıllık %35’lik büyümesiyle. BİM ise 11. sırada bu listede %22,7’lik 5 yıllık ortalama büyümesi ile. 

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here