Dünyaya Eğitim Veren Bir Türk Girişimci- Udemy Kurucusu Eren Bali Kimdir?


Udemy günümüzde çok kullanılan ücretli veya ücretsiz birçok eğitim imkanının olduğu bir online eğitim platformu.

Birçoğumuz bu girişimin bir Türk girişimci tarafından yapıldığını bilmiyor olabilir. Henüz 35 yaşında olan Eren Bali bu girişim sayesinde milyon dolarlık ilk Türk internet şirketi kurucusu olarak adından sıkça bahsettiriyor. Tabii ki başarıya giden bu yolda yaşadıkları da birçok genç girişimciye ilham niteliğinde.

 Şimdi hem Eren Bali’yi yakından tanıyalım hem de Udemy’nin başarı hikayesinden ilham alalım.

Eren Bali Kimdir?

Anne ve babası öğretmen olan Eren BALİ Malatya’da doğdu. İlkokul ve liseyi burada okuduktan sonra lisede girdiği Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında derece yaptığı için MIT ve Harvard’dan üniversite için teklif aldı. Fakat ablasından da etkilenerek üniversite olarak ODTÜ Bilgisayar Mühendisliğini tercih etti. Matemetik bölümünden de çift anadal yaptı. ODTÜ’de okurken ortaokul arkadaşı Oktar ÇAĞLAR ile beraber proje halinde olan binaların 3D maketini gösteren bir internet sitesi kurdular. Bu da girişimcilik macerasının başlamasını sağladı.

ODTÜ’de okurken arkadaşı Oktar Çağlar ile beraber, okullarına yurt dışından gelen eğitmenlere bu eğitimleri online bir platforma taşımayı ve oradan devam etmelerini teklif ettiler. Bu fikir yenilikçi ve farklı bir fikirdi. Eğitmenlerin birçoğu da bu fikri destekledi. Sonrasında bu fikri uygulamaya dönüştürdüler ve başarılı olduğunu gördüler. Fakat Bali bu uygulamayı daha da geliştirmek istiyordu. Bunun üzerine iki genç girişimci Silikon Vadisi’ne hayallerindeki girişimi gerçekleştirmeye gitti. Finansman konusunda oldukça desteğe ihtiyaçları vardı. Bu zorlu süreç yaşanırken çalışma izni alamamaları gibi birçok engelle savaştılar. Fakat girişimlerine çok güvendikleri için çalışmayı bırakmadılar. Gece gündüz demeden çalıştılar birçok uykusuz gece geçirdiler. Fakat hayallerine giden bu yolda gösterdikleri bu çaba onları büyük bir başarıya götürdü.

Bir süre sonra sıra yatırımcı bulmaya geldi. Bu en önemli engellerden biriydi. Fikri hayata geçirmeleri için yatırımcı bulmaları şarttı. Ancak 6 ay içinde 57 farklı yatırımcıdan ret cevabı aldılar. Çünkü tüm yatırımcılar sertifika verilmeyen eğitim programlarının tercih edilmeyeceğini düşünüyorlardı. Bali’nin hayali ise hayat boyu sürecek bir eğitim ortamı oluşturmaktı.

Bu düşüncelere rağmen pes etmeyen genç girişimci Eren Bali kendisine inanan bir yatırımcı buldu. Dave McClure adlı bir melek yatırımcı sayesinde tam bir milyon dolar fon toplamayı başardılar.

İlk yatırımcısı McClure, Forbes’a şöyle demiş: “Platformun kullanım yaygınlığı nedeniyle, rahatlıkla milyar doları gördüğünü söyleyebilirim.”

En başından beri inandıkları girişimin sonunda başarıya ulaştığını görmek genç girişimcileri çok mutlu etti. Böylece adını sıkça duyacağımız ve tarihe geçecek projenin ilk adımı atılmış oldu.

Udemy günümüzde dünyada en büyük ve en yaygın online eğitim platformudur.

En son 2014’te 32 milyon dolar, 2015’te 65 milyon dolar, 2016 Haziran’da 60 milyon dolar yatırım aldı. Piyasa değeri ise Forbes’e göre 710 milyon dolar değerinde belirtilmiş.

Udemy, 2019 itibariyle 40 milyon öğrenci ve 50 bin eğitmen ile çok kapsamlı bir hale geldi. Neredeyse tüm alanlarda eğitim bulmak mümkün. 60+ dilde 130 bin eğitim kaydıyla hizmet vermeye devam ediyor.

Udemy tüm stratejisini “hayat boyu öğrenme” kavramı üzerine kurguluyor. En önemli nokta ise fırsat eşitliği. Herkesin eşit bir şekilde kendini geliştirebileceği eğitimlere ulaşması ve bu eğitimleri alanında uzman kişilerden alması da en büyük ayrıcalıklarından biri olarak görülüyor.

“Herkes kurs açabilir, herkes öğrenebilir, satın alınan kursa ömür boyu erişilir, eğitmenle gelir adil biçimde paylaşılır, aylık aidat alınmaz, kişiye göre kurs fiyatlarında farklılık olmaz.”

Udemy’nin en güçlü yönlerinden biri Udemy for Business

Goldman Sachs, PayPal, Booking.com gibi çok sayıda sektörünün lideri firma, eğitimleri için Udemy kullanmaktadır.

Udemy şu an 170 milyon dolar iş hacmine ulaşmış online eğitim alanının en önemli 5 girişiminden biri olarak birçok başarı elde ediyor. Tam 57 yatırımcının ‘bu fikirden bir şey olmaz’ dedikleri girişimin bu noktalara gelmesi ise bu başarı hikayesini daha da ilgi çekici kılıyor. Çıkarılması gereken en büyük ders ise inandığımız şeylerin peşinden koşmamız gerektiği. Çünkü ancak çok çalışarak ve inanarak büyük başarılar elde edilir.

Eren Bali 2010-2019 yılları arasında şirketin CEO’luğunu yaptı. Fakat yeni projelere yoğunlaşmaya karar verdiği için 2019 yılında CEO’luk görevini bıraktı. Şubat 2019 tarihinden beri de Udemy’nin CEO’su Gergg Coccari’dir.

Eren Bali’nin başarısı ve girişim alanları da online eğitimle sınırlı kalmıyor. Şu sıralar doktor tetkiki ve tedavi süreçleriyle ilgili yeni girişimi Carbon Health üzerinde çalışmaktadır. Bu konu hakkında ise bu ifadeleri kullanmış;

“Her sene bir zamanı Malatya’da köyde geçiriyorum. Oranın geçim kaynağı kayısı. Köylüler fiyat oynaklığından ciddi zarar görüyor. Fiyattan çok sonra haberdar oldukları için,  tüccarlar asıl kazancı elde ediyor. Bu sorunu çözebilirim. Ayrıca tarım ve enerji alanlarında bir şeyler yapmak istiyorum. Ancak hepsiyle ilgili şirketler kuramam. Bir ya da iki tane belki kendim yaparım, sonrasında hem yatırımcı olacağım, hem de aktif çalışacağım 4-5 iş planlıyorum”.

Carbon Health ciddi bir hizmet açığını online klinikleriyle kapatacak gibi görünüyor. Bu girişim aynı zamanda kullanıcılara herhangi bir üyelik modeli sunmuyor. Yani tamamen ücretsiz bir hizmet söz konusu. Bu yeni yatırım şimdiden ortaklıklarıyla dikkat çekiyor.

Carbon Health, Brookfield Growth Partners liderliğinde gerçekleşen B serisi yatırım turunda 30 milyon dolar yatırım aldı. Önümüzdeki on yıl boyunca ise yeni kliniklerini ABD’nin her yerinde yaygınlaştırmayı planlıyor.

Aslında Türkiye’de de sağlık bakanlığı tarafından hazırlanan eNabız adında bir uygulama var fakat bu uygulamada yapabileceğimiz şeyler oldukça sınırlı ve Carbon’un çok gerisinde kalan bir teknolojiye sahip.

Türkiye’de 500 Startups’ın İstanbul fonundan yatırım aldı. Aslanoba Capital de Carbon’un Aralık 2015’teki ilk turuna 500 bin dolarlık yatırımla katıldı.

Girişimcilik ekosisteminde hırslı adımlarla ilerleyen ve ismini duyuran Eren Bali’nin zaman içerisinde birçok başarı daha elde edeceğini öngörebiliriz. İlk girişimindeki bu başarısıyla girişimcilik dünyasında bir Türk girişimci olarak yerini alan Eren Bali şu an yaşamına Amerika’da devam etmekte.

Son olarak ise Forbes dergisinde yayınlanan röportajında 6-12 ay içerisinde eğitim teknolojileri pazarının nasıl bir yol izleyeceği hakkındaki soruya verdiği yanıtla bitiriyoruz. Bu yanıt da bu alanda girişimi olan gençlere fikir verebilir.

Eren Bali: Eğitim teknolojileri pazarını önümüzdeki aylarda şekillendirecek üç büyük trend görüyoruz. Mobil öğrenme, büyük veri, kişiselleştirme ve yetenek temelli öğrenme gözden kaçırmamanız gereken trendler. Milyonlarca insan bilgisayar erişimi olmasa bile artık kendi becerilerini kendi istedikleri gibi geliştirmeye özgürlüğüne sahipler. Eğitimin büyük bir kısmının gelecek birkaç yıl içerisinde mobil cihazlara kayacağını düşünüyoruz. Büyük veri; eğitim metotları ve öğrenci davranışlarına dair anlayışımızı geliştirecek bir başka trend. Öğrenme konusundaki matematiksel analizler ise farklı tipteki öğrenciler için öğrenme deneyimini kişiselleştirmemizi sağlıyor. Bir diğer trend ise yetenek temelli, interaktif ve isteğe bağlı öğrenme şekli. Bazı pazarlarda oldukça iyi iş çıkartan bu trendin daha da büyüyeceğini düşünüyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here