E- Pazarlama Yeni Kapılar Açıyor


Pazarlamacıların ve pazarlamayla ilgili okuduğunuz bütün içeriklerin içinde sıklıkla rastladığınız gelişen teknolojinin getirileri silsilesi devam ediyor. Kızmayın ama değişimi sağlayan en büyük etken globalleşme ve kesinlikle gelişen teknolojiden oluşuyor. Gelişen teknoloji, beraberinde birçok yenilik de getirdi. İnternetin hayatımıza bu denli girmesi büyük işletmelerin de interaktifliğini arttırmaya doğru kaydırdı. İş hayatında internetin sık kullanılması pazarlamayı da bu alana doğru itti. Tamam bunları biliyoruz, elbet biliyoruz ama ana hatlarıyla biliyoruz. Şimdi çerçevenin içine doğru girmeye başlıyoruz. E pazarlama nedir, nasıl kullanılır ve yine nereden çıktı bu değişim diye soruyorsanız başlıyoruz.

Pazarlama nedir diye bir beyin fırtınasıyla başlayacak olursak bu işe müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını ürün, fiyat, dağıtım, tutundurma yani 4P ile birlikte yerine getirmek ve satış sonrası hizmetlerle desteklemektir. Son 10 yılda pazarlama dünyasında çok fazla şey değişti. Şirketler marka ürün ve servisler hakkında bilgi vermek için e pazarlama yöntemini seçmekteler. Elbette pazarlama için yapılması gereken işler ile e pazarlama için yapılması gerekenler birbirinden farklı olacaktır. Müşteriler için satın almalar esnasında yüz yüze iletişim oldukça önemlidir. Hatta öyle ki yüz yüze pazarlama payı birkaç yıl öncesinde getirisi en çok olan tekniklerden biriydi. Müşteri görmeden, denemeden kesinlikle satın almaz deniliyordu. Ancak globalleşen dünyada satın almalarda teknolojinin getirileri gibi bir hayli değişim yaşadı.

E pazarlama tam anlamıyla online siparişi sağlanan, siparişi online kanaldan veren ödemeyi ise ya online yada nakit olarak sağlayan bir süreçten meydana gelmektedir. Türkiye’de online alışverişin sağlanmasıyla birlikte 2015 yılı getirisi 25 milyon TL iken 2016 yılında bunu ikiye katlayabilmiştir. Yani ülkemizde ciddi derecede artış sağlanmış, müşteri adapte edilmeye başlanmıştır. Hatta öyle ki ünlü bir marka mağazalarını hem ekonomik sebeplerle hem de e alışverişi arttırmak için mağazalarını azaltıp müşterilerini internet sitesinden alışveriş yapmaya teşvik etmektedir. Bazı büyük markalar da internet üzerinden alışveriş getirisini arttırmak amacıyla müşterilerini mağaza alışverişlerinde kuponlar hediye ederek online alışverişe teşvik etmek istemektedir. Yine büyük bir marka zinciri de popüler yaz ve kış indirimlerini öncelikle online sitelerinden gerçekleştirerek online sitelere rekabet arttırmayı hedeflemektedir. Büyük markalar bu işi oldukça iyi yapıyor. İşte sizlere kullanılan yöntemlerle e pazarlamaya adapte olma yollarını açıklıyoruz.

E pazarlama için yapılması gerekenlerde öncelikle web sitesi oldukça önemlidir.

 • Web sitesi oluştururken global düşünün.
 • Girmek istediğiniz ana pazarları belirleyin.
 • Hedef pazarınızdaki anahtar kelimeleri araştırın.
 • Web sitenizin yapısını belirleyin.
 • İçeriklerinizi tek dil yerine birçok dil kullanarak hazırlayın.
 • Yerel görseller kullanın.
 • Konum belirlemek için üst veri kullanın.

Yukarıda verilen 7 temel bileşim sizin için web sitesinin kurulum aşaması sonrasında büyük yardımı olan aynı zamanda size yol gösterecek olan bileşimlerdir. Ancak kuracağınız web sitesinde ana hatlarla neler olmalı diye merak ediyorsanız;

Kuracağınız web sitesinde kesinlikle görsel ve video kullanımına ağırlık verin. Renkler çok önemlidir ve renklerin dili vardır. Sizde renklerin dilini kullanın.  Renkler satın almayı etkilemektedir. Satın almaların %85 inde ürün veya ürün sunumunda kullanılan renklerle ilişkisinin olduğu kanıtlandı.  Bir başka araştırmaya göre kullanıcıların %42’si e ticaretle ilgili web sitelerinin renklerine göre değerlendiriyor. Zaman kısıtı (aciliyet hissi)oldukça önemlidir ve her sitede de mevcuttur. Sebebi ise oldukça basit zaman kısıtı olan ürünler psikolojik olarak daha hızlı tercih ediliyor.  Değerlendirme birimleri kullanın ki bu değerlendirmeler sizin yolunuzu çizmenizde yardımcı olsun. Hem anında geri dönüş almak hem de müşteriyi elde tutmak için kullanılan güzel bir yöntemdir. Kullanıcıların %90’ı bir siteden alışveriş yapmadan önce değerlendirmelere önem veriyor, yorumları okuyarak seçim yapıyor. Güven hala en temel unsur. Ki gelişim ve değişimle birlikte daha da önemi artmaya başladı. Bu sebepten kesinlikle kişisel bilgilerinizi paylaşın.  Bu basit ve etkin ipuçları ile e ticaret sitenizin etkileşimini hemen arttıracak aksiyon planınızı oluşturmanızda destek olacaktır.

E pazarlamanın avantajlarına gelecek olursak liste oldukça kabarık gözüküyor.

 • Zamandan kazanma
 • Müşteriyle daha yakın ilişki kurabilme
 • Masraflarda azalma
 • Büyük bir kitleye ulaşabilme imkanı
 • Uzak mesafelere hızlı ve kolay ulaşabilme
 • İnterneti fark eden yöneticiler bütçelerinde e pazarlamaya yer vermeye başladılar.

E pazarlamada kullanılan yöntemler:

 • E posta
 • Satışa uygun web siteleri
 • Bağlılık, referans ve üyelik programları
 • Arama motorları
 • Banner gibi internet reklamları

Doğru pazarlama stratejisinin ulaşılabileceği müşteri potansiyeli çok yüksektir. E pazarlama gelecekte bugünden daha çok artan bir değer olacaktır. Şirketlerin karında kısa sürede artışlarını ikiye katlamasının en büyük sebebi olan e pazarlama gelecekte daha da artarak devam edecektir.

PAYLAŞ
Selin Pektaş
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisi. Pazarlama alanıyla ilgilenen ve bu alanda kariyer odaklı çalışan, yazdığı yazılarla kendisi gibi ilgili insanları bilgilendirmeyi hedefleyen işletmeli adayı.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here