Elmasın Pırlantaya Yolculuğu


Serüveni

Dinozorlardan bile çok önce var olduğu bilinen elmas, binlerce yıl yeraltının derinliklerinde yüksek ısı ve basınç altında kristal bir yapıya ulaşmıştır. En genci 900 milyon en yaşlısı ise 3.2 milyar yaşındadır. Bilinen en sert madenden bile elli kat daha sert olduğu iddia edilir. İlk başlarda sihirli bir gücünün var olduğuna inanılan elmas, bilimin getirdiği keşiflerle birlikte mücevher eşyası olarak hayatımızda yer etmiştir. Sahip olduğu sertlik ve sürdüğü meşakkatli yol onu aşkın, sonsuzluğun ve bağlılığın simgesi haline getirmiştir. Pırlanta yüzük hediye etme geleneği nasıl başladı? İlk pırlanta yüzüğü kim hediye etti? Pırlanta yüzük hediye etme geleneği 15. yüzyılda bir Avusturya arşidükünün nişan töreninde nişanlısına elmas yüzük hediye etmesiyle tüm dünyaya yayılmış ve yerleşmiştir.

Pırlantanın Süreci

Elmas bizim bildiğimiz görüntüye ulaşmak için beş aşamadan geçer. İşaretleme, dilimleme, kesme, tıraşlama ve fesataların oluşturulması evresi. Öncelikle ham halde bulunan elmas sahip olduğu ölçü, lekeler ve bunların sayısı hesaba katılarak işaretlenir. Böylece bir parçadan mümkün olan en yüksek verim elde edilir. Bir sonraki aşama için hazırlanmış olunur. Dilimleme işlemi oldukça önemli bir işlemdir. İşaretleme sırasında nereden dilimleneceği belirlenen elmas parçası çizilen çizgi boyunca üzerine vurularak ikiye ayrılır. Yapılan ufak bir hata taşı parçalayabilir. Kesme işlemi disk halinde ince bir bıçakla yapılır. 1 karat elmasın kesimi yaklaşık 5-7 saat sürmektedir. Dönen bir sistemin üzerinde bulunan elmasın başka bir elmasla sürtülmesiyle şekil verilmesi sürecine de tıraşlama denir. En fazla parlaklığın sağlanması için yapılan fesatalama işlemi, ustalık gerektiren, boyutların ayarlanması ve simetrinin korunmasıyla yapılır.

Pırlantanın Aramızdaki Yeri

İlk akla gelen pırlanta yüzükler, kolyeler kadınların vazgeçilmez mücevher tercihleri arasındadır. Değişik tasarımlarıyla her geçen gün kullanımı artan pırlantanın pahalı fiyatının nedeni;  vazgeçilmez mücevher piyasasının dışında elmasın % 75’lik endüstriyel bir talebe sahip olması ve nanoteknolojik kullanımların da gözdesi durumunda olması.

X,Y ve Z Kuşağında Değişen Mücevher Kullanım Alışkanlıkları

X kuşağı 1965-1979 yılları arasında doğan kesimdir. X kuşağının mücevher tercihi çok daha basit ve gösterişsizdir. Kendilerini güvende hissetmek isteyen bu kesim daha çok altın tercih ederler. Y kuşağı diğer adıyla milenyum sakinleri 1979-1999 yılları arasında doğmuş olup teknolojiye çocukluğunda dahil olmuştur, teknolojiyi öğrenerek büyümüştür. X ve Z kuşakları arasında köprü ilişkisi kuran dengeyi sağlayan kesimdir. X kuşağı tarafından asi ve uyumsuz olarak tabir edilir.  Daha çok üniversite çağında ya da yeni mezun-iş arayan kişilerden oluşur. Bu kesim mücevher tercihinde popüler zevkleri takip eder. Pırlanta gibi gösterişli işleri tercih ederler. Hediye alımı bu dönem için çok daha anlamlıdır bu sebeple doğum günlerinde, evlilik teklifleri gibi özel günlerde pırlantayı sık sık tercih ederler. Z kuşağı yani kristal nesil, teknolojinin içinde doğmuştur. 2000-2020 yıllarında doğan bu nesil ebeveynlerinden ve çevresinden gördüğü teknolojiyi bilen ve hayatının her alanında kullanan kesimdir. Y kuşağından da gördükleri mücevher tercihiyle pırlantaya olan ilgi bu kesimde de oldukça yaygındır.

Elmas Madenciliği

Elmas madenciliği, Hindistan’da milattan önce 700’lü yıllarda başlamıştır günümüzde kullanılan modern sistemlere rağmen elmas bulmak oldukça zahmetli bir iştir. Pırlanta bulmak için yerin 120 km altına inilir ve yaklaşık 400 metreküp toprak elenir. Saydam, yarı saydam ve saydamsız halleri bulunan elmasın siyahtan kırmızıya kadar pek çok rengi vardır ancak değerli sayılanların çoğu renksiz ve saydamdır.

Pırlanta ve Elmas Farkı

İkisi de özünde aynı ham maddeden oluşmaktadır: Elmas pırlantanın ham halidir. Pırlanta elmasın özel bir kesim şekline verilen addır. Elmasın farklı kesim yolları vardır. Yuvarlak şeklin yanı sıra zümrüt, kalp, prenses, oval, royal, damla, markiz, gül gibi değişik şekillerde de kesilmektedir ancak ışığı en iyi yansıtanı ve en popüler olanı yuvarlak kesim modelidir. 57 yüzeye sahip bu kesim modeli ise 1919 yılında Marcel Tolkowsky tarafından geliştirildi.

Elmas Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Özellikler: 4C

Cut (kesim şekli): Daha önce bahsettiğimiz gibi yuvarlak, damla, markiz gibi sahip olduğu kesim modeli.

Carat (karat): Kelime anlamı bir ağırlık ölçüsüne dayanır. Gramın beşte biridir. Pırlanta ve benzeri değerli taşların ağırlığını ölçmede kullanılır.

Colour (renk): Ekstra beyaz, beyaz, beyaza yakın, çok açık sarı ve açık sarı renklerinde pırlanta bulmak mümkündür. Renk skalası D-Z arasındaki harflerle ifade edilmektedir. Ekstra beyaz D ile başlar ve açık sarı Z ile biter.

Clarity (berraklık): Pırlanta yüzeyindeki lekelere bakılarak belirlenir.

Çinli Bilim Adamları Yapay Elmas Üretti – 2019

Yapay elmas üretimi yaklaşık kırk yıldır yapılmakta ancak geçtiğimiz yıl Çinli bilimcilerin öncülüğünü yaptığı yeni bir çalışma yöntemi geliştirildi. Yüksek ısı ve buhar altında merkeze alınan küçük elmas tohumu üzerine karbon serpiştirilerek büyütmeyi başardı. Bu süreç uzun uğraşlar sonucunda başarılmış olsa da gerçekte elde edilen elmasla işlevi birebir aynı ve çok daha az maliyete sahip. Bu gelişme ile sanayinin artan elmas talebinin karşılanması amaçlanıyor.

Ultra İnce Malzeme Üretiminde Elmas

Daha önce kömür karbonunun ayrıştırılmasıyla elde edilen ince malzeme “grafen”in ardından şimdi de içinde Türk bilimcinin de bulunduğu bir heyet elmas, altın ve alüminyüm gibi malzemelerle ultra ince malzeme üretimini gerçekleştridi. Nanoteknoloji sektöründe büyük gelişme sayılabilecek bu buluş ilerideki diğer buluşların önünü açtı.

İmitasyon pırlanta ve kullanımı

Şekil olarak benzese de her halinden imitasyon olduğu belli olan parlak olmayan saydam taşlardır. İstatistiksel bilgilere sahip olmasak da azımsanmayacak ölçüde kullanımı mevcuttur. Fiyat olarak pırlantanın değeriyle kıyaslanamaz.

Pırlanta yatırımı

Değeri uzun zamandır sabit sayılabilecek ölçüde seyir eden pırlantaya yatırım yapmak pek mümkün değildir. Satılırken büyük bir kazanç ya da değer kaybı  olmaz. Alındığı takdirde nesilden nesile aktarılabilir ve ancak uzun vadede kar sağlanabilir. Toplanan verilere göre her on kadından altısı pırlanta takıya sahiptir.

Ülkelerin Pırlanta Rezervi

ABD Jeolojik Araştırmalar Enstitüsünün açıkladığı verilere göre en büyük elmas rezervine sahip ülke 210 milyon karatla Avustralya sahiptir. Sıralamayı 150 milyon karatla Afrika Ülkesi Kongo Cumhuriyeti, 130 milyon karat ile Botsvana, 100 milyon ile Rusya ve 70 milyon ile Güney Afrika takip ediyor.

Kaynakça:

www.pirlantafatih.com

www.finansgundem.com

www.hurriyet.com

www.pusulahaber.com

Blog.siriuspirlanta.com

www.posta.com

inkamucevher.com

www.aa.com.tr

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here