En Zengin 10 Kişi Hangi Üniversitelerde Okudu?

Aşağıdaki listede dünyanın en zengin 10 insanı ve 25 Şubat itibariyle servetleri yer almakta. Bu liste şu aralar oldukça hareketli. 10 yıl öncesine kadar en zenginler listesinde büyük değişiklikler olmamasına rağmen özellikle son birkaç yılda büyük değişiklikler oldu ve olmaya devam edecek gibi görünüyor da.

Dünyanın En zengin 10 Adamı

1. Jeff Bezos182 milyar dolar
2. Elon musk167 milyar dolar
3. Bernard Arnault ve Ailesi155 milyar dolar
4. Bill Gates124 milyar dolar
5. Mark Zuckerberg  95 milyar dolar
6. Warren Buffett   93 milyar dolar
7. Larry Ellison  90 milyar dolar
8. Larry Page  89 milyar dolar
9. Sergey Brin  87 milyar dolar
10. Mukesh Ambani  84 milyar dolar

Bu çok zengin 10 adamın hikayelerine özellikle eğitim hayatlarına baktığımızda neler görebiliriz gelin hep beraber bakalım. Dünyanın en zengin insanları hangi üniversitelerde okudular, dünyanın en zenginleri hangi bölümleri okudular? Başlayalım;

Jeff Bezos: Amazon.com’un kurucusu işinsanı. 1999 yılında ünlü Time dergisi tarafından yılın kişisi seçildiğinde henüz 35 yaşındaydı. Jeff, dünyanın en itibarlı üniversitelerinin başlarında gelen ve başkanların yetiştiği okul olarak bilinen Princeton Üniversitesi’nden mezun. Oyun teorisi kuramının filizlendiği aynı zamanda atom bombasının da bulunduğu ve Ivy League mensubu olan Princeton’da elektrik ve bilgisayar bilimi mühendisliği bölümünden 4,2 ortalamayla mezun oldu Jeff Bezos.

Elon Musk: SpaceX, Tesla, SolarCity, PayPal onun başarı hikayelerinden en bilinenleri. Kardeşiyle birlikte kurduğu Zip2’yi Compaq’a 1999 yılında sattığında henüz 28 yaşındaydı. Bugünlerde Bitcoin yatırımcılığyla da gündem olan Musk’ın çok çeşitli ve güçlü bir üniversite eğitimi geçmişi var. Genç Elon doğduğu Güney Afrika’da Pretoria Üniversitesi’nde eğitimine başladı. Amacı Kanada’da Queens Üniversitesi’nde okumaktı ve bunun için Kanada’ya taşındı. 2 yıl sonra Queens’ten Pennsylvania Üniversitesi’ne geçti ve burada Wharton School’dan ekonomi ve fizik alanında mezuniyet dereceleri aldı. Daha sonra da Stanford Üniversitesi’nde uygulamalı fizik ve malzeme bilimi üzerine yüksek lisans yaptı.

Bernard Arnault: Louis Vuitton, TAG Heuer, Zenith, Bulgari, Dior, De Beers, Kenzo, Givenchy, Donna Karan gibi bir çok markayı içinde barındıran lüks tüketim swvi LVMH’nin sahibi Arnault üniversite eğitimi almamıştır, 1949 doğumludur.

Bill Gates: Okul arkadaşıyla birlikte 1972’de ilk şirketini kurduğunda henüz 17 yaşındaydı.  38 yaşına geldiğinde, 1993 yılında şirketi 36 milyar dolarlık cirosuyla piyasa lideriydi. Uzun yıllar dünyanın en zengin kişisi unvanını elinde bulundurdu. 1973 yılında babasının yönlendirmesiyle başladığı Harvard Üniversitesi Hukuk bölümünden 3. sınıftayken kendi isteği ile ayrıldı.

Mark Zuckerberg: Üniversite arkadaşlarıyla Facebook’u 2004 yılında kurdu. 2010 yılında Time dergisi tarafından yılın kişisi seçildiğinde henüz 26 yaşındaydı. Başarılı lise eğitiminin ardından Harvard Üniversitesi’ne girdi. Aslında ilk kurduğu site Facebook değildi. Üniversitenin en yakışıklı ve en güzel öğrencilerinin seçildiği facemash isimli siteyi kurdu. Harvard’ın tüm öğrencilerinin resimlerinin olduğu bu siteyi kurmak için okulun veritabanını hacklemişti. Bu ortaya çıkınca disipline verildi ve 2004 yılında Harvard’ı bıraktı. Facebook’u da o yıl Harvard’dan girişimci arkadaşlarıyla birlikte kurdu.

Warren Buffett: İlk parasını kazanmaya başladığında yıl 1936 idi ve o henüz 6 yaşındaydı. Dedesinin bakkalından aldığı altılı kolaların her birini üzerine 5 cent kar koyarak satıyordu küçük Buffett. 11 yaşındayken ilk hisse senetlerini alan Buffett liseyi bitirdikten sonra üniversiteye gitmek istemiyordu. Babasının ısrarıyla Pennsylvania Üniversitesi’ne bağlı Wharton School’da iki yıl geçirdi. Daha sonra babasının kongre seçimlerini kaybetmesiyle şehir değiştirdiler ve o da Nebraska Üniversitesinde eğitimini tamamladı. Yüksek lisans için Harvard Business School’a başvurdu fakat çok genç olduğu için alınmadı. O da Columbia Business School’da yüksek lisansını tamamladı. 

Larry Ellison: Bill Gates’in en önemli rakibi olarak bilinmesine rağmen Gates gibi küçükken bilgisayarla ilgilenmemiştir. Belki de bunda Gates’ten 11 yaş büyük olmasının ve onun kadar düzenli bir aile ve dingin bir çocukluğa sahip olmaması etkili olmuştur. Üniversite eğitimini Illinois Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi’nde geçirdi fakat mezun olmadı. Oracle’ın kurucusu Ellison bugünlerde yaşlanmaya karşı yapılan araştırmalara destek oluyor ve servetinin %95’ini hayır kurumlarına bağışlamaya karar vermiş durumda.

Larry Page: Neredeyse dünyadaki tüm bilginin içinde yer aldığı Google’nin kurucusu ne eğitimi almıştır her halde en çok o merak edilir bu listede. Michigan Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olan Page, Stanford’da yüksek lisansı yapmış ve doktorasına başlamıştır. Tam da bu süreçte yani her ikisi de doktora öğrencisi iken Sergey Brin ile birlikte Google’yi kurmuştur. Doktorasını tamamlamamış ama dünyanın en büyük arama motorunu kurmuştur.

Sergey Brin: Google’nin diğer kurucusu olan Sergey Brin, 1998 yılında Larry Page ile Google’yi kurduğunda kendisi de ortağı da 25 yaşındaydı ve ikisi de Stanford’ta doktora öğrencisiydiler. Brin, büyükbabası ve babasının izinden gitmiş ve Maryland Üniversitesi’nde matematik ve bilgisayar bilimi eğitimi almıştır. O da sevgili ortağı gibi doktora eğitimini askıya aldı.

Mukesh Ambani: Ambani babasının vefatından sonra kardeşleriyle birlikte aile şirketlerinin yönetimine geçmiştir 2002 yılında, 45 yaşındayken. Bombay Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği eğitimi alan Ambani, Stanford Business School’da master derecesi almıştır.

Evet listemizi bitirdik. Listede okurlarımızın da dikkatini çektiğini düşündüğümüz bazı noktalar var. Listemizde Harvard’ın ismi bolca geçti, sonra Pennsylvania ve Columbia da gözümüze takıldı. Ivy League mensubu üniversitelerdi bunlar. Yine Stanford dikkatimizi çekti muhakkak.

Ama daha önemli bir nokta vardı yazımızda öne çıkan bizce. Yeni nesil teknoloji şirketi kurucularından Zuckerberg, Page, Brin, Musk lisans eğitimiyle yetinmemişler ve yüksek lisans yapmışlardı. Facebook da Google da üniversite sıralarında kurulmuştu. Kurucular, ortaklar aynı zamanda üniversite arkadaşı olan kişilerdi.

Ne demişti o ünlü düşünür? “Üniversite hayata hazırlık değil hayatın ta kendisidir!” Bu nedenle siz siz olun başarı hikayenizin ilk adımlarını üniversite eğitiminiz sırasında atın. Üniversite arkadaşlarınızı sevin onların değerini bilin ama aynı zamanda onlarla nasıl işler yapabileceğinize dair az da olsa kafa yorun…

PAYLAŞ
Amfiweb
Amfiweb, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı web sitesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here