Galatasaray Lisesi Mezunu Tanınmış Kişiler

Vedat Milor

Prof. Dr. Vedat Milor, Türk öğretim üyesi, yemek ve şarap eleştirmendir. Tadı Damağımda adlı programın sunuculuğunu yapmaktadır. Dünya çapında takip edilen Gastromondiale adlı gastronomi sitesinin başarılı kurucu editörüdür.

Metin Toker

İsmet İnönü’nün damadı olduğu için “Millî Damat” lakabıyla da anılırdı.  Türk gazetecilik tarihinin en önemli isimlerinden birisidir. Aynı zamanda birçok kitabı da bulunmaktadır.

Reşat Nuri Güntekin

Reşat Nuri deyince aklımızda hemen bir Çalıkuşu belirir.  Bir zamanların öğretmen olmaya en özendiren romanının yazarıdır. Cumhuriyet dönemi edebiyatında çok önemli eserler vermiştir. Müfettişlik görevi ile Anadolu’da gezdiği için Anadolu insanını yakından tanımıştır. Türk edebiyatının olmazsa olmazlarını bizlere kazandırmıştır.

Haldun Dormen

Usta oyuncudur. 90’lı yıllarda onu Dadı ile tanıdık belki de çoğumuz. Ancak bilmediğimiz onlarca tiyatroyu da o yönetmiştir. Sahneye ilk defa Galatasaray Lisesi’nde çıkmıştır.

Rasim Öztekin

Profesyonel tiyarto oyuncusudur, tiyatronun yanı sıra, sinema ve dizi filmlerde de rol almıştır. Aynı zamanda  TRT’ye program metin yazarlığı ve bir dönem Akşam gazetesinde köşe yazarlığı yaptığı gibi, kendi web sayfasında çeşitli konularda yazılar yazmaktadır. Oyuncu Pelin Öztekin’in de babasıdır.

Erol Günaydın

Tiyatroya Galatasaray Lisesi’nde başlamıştır. Haldun Dormen Cep Tiyatrosunda “Papaz Kaçtı” adlı oyun ile profesyonel aktörlük hayatına başlamış daha sonra günümüzün en tanınan ve kıdemli aktörlerinden biri hâline gelmiştir.  Seslendirme de yapmıştır.

 Ali Sami Yen

Edebiyatçı Şemsettin Sami’nin ikinci oğlu olan Ali Sami, Galatasaray’ın bir numaralı kurucusudur.  Eski futbolcudur ve teknik direktörlük yapmıştır.  Türkiye’deki ilk spor müzesi olan Galatasaray Müzesi’ni kurmuştur.

Ali Sami Yen’in adı, takımın maçlarını oynadığı stada verilmiştir. 

Mehmet Ali Birand

32. Gün programıyla çoğumuz onu tanıdık. Zor ve tehlikeli şartlarda yaptığı röportajlarla başarısını kanıtladı ve dünyanın sayılı gazetecileri arasında yer aldı.

Candan Erçetin

 “Halley” şarkısıyla Türkiye’yi 1986 Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil eden Klips ve Onlar grubunun bir üyesi olarak yarışmaya dahil oldu. Türkiye, o zamana kadarki en iyi dereceyi alarak yarışmada dokuzuncu oldu. Yaptığı çalışmalarla birçok ödüle layık görülmüştür. Aynı zamanda müzik öğretmenliği de yapmaktadır.

Abdi İpekçi

Çeşitli gazetelerde spor muhabiri, sayfa sekreteri ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Basın Enstitüsü Başkanlığı, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti ve Uluslararası Basın Enstitüsü’nün ikinci başkanlığı, Basın Şeref Divanı genel sekreterliği görevlerinde bulunmuştur.

PAYLAŞ
Amfiweb
Amfiweb, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı web sitesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here