Gaziantep Üniversitesi Dünyanın En İyi Üniversiteleri Listesine Girdi

Büyük, kaliteli, uluslar arası üniversite hedefine emin adımlarla ilerleyen Gaziantep Üniversitesi, ABD merkezli bilgi ve haber yayıncısı US News’in ‘Dünya’nın En İyi Bin Üniversitesi’ arasına girmeyi başardı.
Uluslar arası değerlendirme kuruluşlarının referans olarak kabul ettiği kurumlar arasında yer alan US News, Thomson Reuters ile işbirliği yaparak üniversiteleri global ve bölgesel araştırmalarda saygınlık, yayın, Kitap, konferans sayıları, yayınların aldığı toplam atıf, doktora mezun sayısı ve uluslar arası işbirliği gibi 12 kriterde değerlendirerek, 65 ülkeden bin üniversite sıralamaya aldı. 20 Türk üniversitesinin de yer almayı başardığı listede, Boğaziçi Üniversitesi 166, ODTÜ 231, İTÜ ise 257. oldu. Gaziantep Üniversitesi ise 831. sırada yer alarak ‘Dünyanın En İyi Üniversiteleri’ sıralamasına girme başarısını elde etti.

Hedef üst sıralar
Gaziantep Üniversitesi’nin dünyanın birçok üniversitesi ile işbirliği içinde olduğunu, dünyanın 98 ülkesinden yaklaşık 3 bin 700 uluslar arası öğrencisinin bulunduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Ali Gür, “Dünyanın 65 ülkesinde yaklaşık 20 bin üniversite var. Bu üniversitelerden ilk bin arasında yer almak son derece önemli. Zira, gelişmekte olan ülkelerin üniversitelerinin ilk 500 – 1000 arasına girmeleri uzun zaman alıyor. Ancak, biz bulunduğumuz sırayı yeterli görmüyoruz. Çünkü, güçlü bir akademik kadromuz var. Başta mühendislik ve tıp olmak üzere birçok dalda çok iyi durumdayız. Başarı sıralamasında daha üst sıralarda yer almak için ne gerekiyorsa yapacağız. Üniversitemiz, TÜBİTAK tarafından hazırlanan Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2016 sıralamasında devlet üniversiteleri arasında 9. sıraya yükselirken, tüm üniversitelerde ise geçtiğimiz yıla göre 8 sıra birden yükselerek 16. sıraya yerleşti” dedi.
‘‘Yeni adımlar atacağız’’
Gaziantep Üniversitesi’nin Dünyanın En İyi Bin Üniversitesi Sıralaması’nda daha üst sıralarda yer alabilmesi için birtakım çalışmalar yapılacağını kaydeden Rektör Prof. Dr. Ali Gür, “Önümüzdeki süreçte, öğretim üyelerimizin akademik çalışmalarını desteklemek üzere istatistik ve çeviri bürosu kuracağız. Araştırmayı teşvik için, başarılı öğretim üyelerimizin ödüllendirme yöntemlerinde çeşitlilik sağlayacağız. Bilimsel araştırmaların desteklenme sürecinin daha hızlı işletilmesi için gerekli tedbirleri alacağız. Proje ve patent ofislerinin etkinliklerinin artırılmasına yönelik birtakım adımlar atacağız. Üniversitemiz dışında ortaya çıkan Ar-Ge çalışmaları bünyemizde değerlendireceğiz. Merkezi Araştırma Laboratuarlarına ulusal/uluslararası ilgili kuruluşlar tarafından akreditasyonunu sağlayacağız. Öğretim elemanlarının ulusal ve uluslararası bilimsel etkinliklere katılımları için finansal destek vereceğiz. Öğretim üyelerimizin bireysel çalışma alanlarının teknik ve fiziki altyapılarının modernize edilmesine yönelik çalışmalarda bulunacağız. Ulusal ve uluslararası araştırma işbirliklerinin oluşturulması yolunda yeni adımlar atacağız” diye konuştu.

Kaynak:Milliyet