Gerçek Liderin 20 Özelliği


Liderlik üzerine sayısız kaynak var; yüzlerce kitap, binlerce internet linki… Birçoğu birbirinden değerli bilgiler sunmakta. Ben bu yazıda, çok da “süslü” kelimelere yer vermeden, Gerçek Lider kimdir sorusunun üzerine fikirlerimi 20 kriter ile ortaya koymaya çalışacağım.

Bu kriterleri kendinizi ya da Organizasyonunuzdaki liderleri değerlendirmek için de kullanabilirsiniz. Hepsine evet cevabı veriyorsanız, her açıdan (böyle bir Lider ile çalıştığınız ve/veya böyle birisi olduğunuz için) kendiniz için şanslısınız demektir…

Gerçek Lider;

 1. Vizyona sahiptir; ortak bir amaca doğru beraberinde çalıştığı kişileri sürükleyebilir.
 2. İşine tutkuyla bağlıdır, ve bu tutkuyu her işinde görmenizi sağlayabilir.
 3. Çalıştığı insanlara önem ve değer verir. “İnsanlar en önemli varlığımızdır” klişesini tekrarlamaz; insanlara gerçekten inanır, sahip çıkar, korur ve arkasında durmayı vazife bilir.
 4. Gelişimi sürükler ve öğrenmenin sonu olmadığını bilir. Çalışanlara gelişim fırsatı verilmesi gerektiğinin farkındadır.
 5. En önemli özelliğin kişisel farkındalık olduğunu bilir, kendi gelişim alanlarını görür ve kendisine yatırım yapmayı amaç edinir.
 6. Hata yapılmasını teşvik eder, tolere eder. Hata yapılıyorsa, bir sonuç alabilmek için aksiyon alındığının farkındadır.
 7. Çalışanları için rol model olmanın bilincindedir ve her türlü iletişim olanaklarını son derece etkin bir şekilde kullanır.
 8. Sonuç odaklıdır; Organizasyonun başarısı için en zor kararları tereddütsüz alabilir.
 9. Korkak değildir, aksine cesurdur. Zor zamanlarda, “sorumluluk benim” diyebilme becerisine sahiptir.
 10. Alçakgönüllüdür, nereden geldiğini, Lider olabilmek için ne gibi zorluklara göğüs gerdiğini asla unutmaz.
 11. Kapısı bir derdi olana her zaman açıktır. Sadece kendisine doğrudan bağlı tepe yönetimin değil, bir Organizasyonun her kademesinden çalışanın Lideri olduğunu bilir ve ona göre davranır.
 12. Dürüsttür, bir düşüncesi varsa bunu rahatlıkla karşısındakine ifade eder; arkadan konuşmaz, iş çevirmez, çatışma ortamı yaratmaz.
 13. Güçlüdür, her Organizasyonda başarılı Liderleri çekemeyen “Lidercikler” vardır; bunların farkına varır ve her türlü oyunlara karşı dimdik ayakta durabilir.
 14. Beraberinde çalışan kişilere ilham verir, her zaman daha iyiyi aramaya teşvik eder.
 15. Farklı bakış açılarına açıktır, ve her kademeden gelen yenilikçi fikirleri, Organizasyona katma değer yaratacaksa, hayata geçirmeyi dener.
 16. Aileye önem verir, iş-yaşam dengesini korumaya gayret eder; ailenin başarıda temel faktörlerden biri olduğunu unutmaz, çevresindekilere de unutturmamaya çalışır.
 17. İyi bir koçtur, dinler, çözüm bulmanıza yardımcı olur.
 18. Takipçidir, bir iş sonuçlanıncaya kadar, en temel adımları ve atılması gereken adımları not alır ve takip eder.
 19. İşte eğlenmeyi, gülmeyi, güldürmeyi bilir; iş ortamını eğlence ortamına çevirebilme yeteneğine sahiptir.
 20. Doğru karardan önce, her kanalı dinler, değerlendirir ve ortak karar vermeye çalışır. Her zaman “en son söz benimdir” demez.

Tüm bu kriterler ışığında, sorgulama yapınız… Hepsine Evet diyebiliyorsanız Gerçek Lider siz ya da sizin Lider’iniz demektir. Bana sorarsanız, ben hepsine Evet diyemem ama bu listeye göre ilerliyorum. Fakat  benim şansım, yukarıda parantez içerisinde söylediğim ilk kısım sebebiyle….

Gerçek Liderlerin kıymetlerinin bilindiği, unutulmadıkları bir İş Dünyası dileğiyle…

Kaynak:Emre Kavukçuoğlu