Gerilla Pazarlama

Gerilla Pazarlama ismi gerilla savaşından türetilmiştir. Aynı şekilde şaşırtıcı taktikler ve dahasıyla dikkati başka yere çekmeyi hedeflemektedir. Bu taktikler şaşırtıcı ve yaratıcı olmalıdır ki hedef kitlenin ilgisini çeksin ve odağına yerleşsin.

  Gerilla Pazarlama terimi ilk kez 1984 yılında Jay Conrad Levinson’un “Guerilla Marketing” kitabında kullanılmıştır. Fikir babası Jay Conrad Levinson’dur. Adobe ve Apple Pazarlama Ortaklığını ve “Guerilla Marketing International” Başkanlığını yapmış olan Levinson tarihin en iyi satan pazarlama serisi “Guerilla Marketing” kitabının ve 30 ayrı kitabın da yazarıdır. Gerilla Pazarlama, en düşük maliyetten en yüksek karı elde etmek için yapılmış olan reklam ve pazarlama stratejisidir.

   Levinson “Bütçesi küçük ama hayalleri büyük markalar için icat edilmiştir” şeklinde Gerilla Pazarlama tanımını yapmıştır. Reklam yapma bakımından kısıtlı bir bütçe bırakan firma veya şirketlerin reklam hızını arttıran bir strateji olarak görülebilir.

GERİLLA PAZARLAMA’NIN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI:

  Düşük bütçeli ve yaratıcı olması elbette avantaj ancak gerilla pazarlamanın yavaş işlemesi dezavantaj olarak nitelendirilebilir. Yapılan standart reklamın hedef kitle açısından ne tür bir geri dönüş aldığı konusunda sabır gerektirdiği gibi gerilla pazarlamanın da hedef kitle tarafından anlaşılması için sabır gerektirir. Gerilla pazarlama her zaman geniş kitlelere erişir ancak her zaman anlaşılamayabilir. İnsanlar doğrudan reklamlara alışkındır ve bir anda yol ortasında veya başka bir yerde ortaya çıkabilecek olan alışılmışın dışında reklamlara pek de alışkın sayılmazlar. Reklamın yaratıcılığından ötürü anlaşılması zor olursa hedef ettiğimiz şey dezavantaja dönüşebilir. Öncelikli olarak dikkate alınması gereken nokta; hedef kitlem nedir, hedef kitlede olan yaş sınırı, vb. nelerdir gibi konulara öncelik vererek yapacağım pazarlama taktiğinin nasıl olacağını düşünmek. Gerilla pazarlamanın viralleşme özelliği vardır ancak etkileyici reklamlar tüm kitleyi bir seferde etkileyip sonrasında etkisini yitirebilir. Ek olarak gerilla pazarlamada bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise reklam sahibinin bilinir olması yani reklama bakıldığında hangi markanın reklam verdiğinin rahatça anlaşılır olması önemlidir. Aksi takdirde kampanya etkileyici olur ancak başarılı olamaz. Ses getiremez ama dikkat çeker, başlanılan iş yarım yapılmış gibi olur.

Gerilla pazarlamanın dezavantajlarının dışında sayabileceğimiz avantajları da muhtemeldir. Peki, nedir bunlar?

1.Alışılamadık Reklamcılık:                              

  Diyebiliriz ki insanlar reklamlara güvenmeye eğilimlidirler. Geleneksel pazarlama, tüketiciyi satın almaya yönlendiren basit bir girişim sayılabilir. Reklamlar tarafından manipüle edildiğini düşünen kütle manipüle edilmek istemez. Bu durum yerine gerilla pazarlama, müşteriye satın alım yapıldığını bildirmeden ürüne dikkat çekmek için basit bir yol sunar.

2.Özgürlük:

  Geleneksel reklamlarda görseller ve kelimeler sınırlı bir alan sunar. Gerilla pazarlama bu konuda tam ve sınır tanımayan bir özgürlük sunar. Reklamı vereceğiniz alan, reklamın nasıl olacağı neler kullanacağınız sözlü ifade yöntemi mi görselliği mi öne çıkaracağınız tamamen hayal gücünüzün özgürlüğü ile sınırlıdır.

3.Viralleşir:

  Gerilla pazarlama da elde edilecek en büyük potansiyel viralleşmedir. İnsanlar dışarıda gördükleri gerilla pazarlama örnekleriyle ilgili fotoğraf veya video paylaşımı yaparsa tanıtmaya çalıştığınız markanız hem ulusal boyuta taşınır hem de gerilla pazarlama içerisinde uluslararası reklam yapmış olursunuz.

Gerilla Pazarlamanın avantajları arasında sayılabilecek özelliklerden biri de bütçe olmalı. Firmanızın veya markanızın hedef kitleye ulaştıracağı reklamlar çeşitli platformlarda yayınlamak reklam için ciddi bir bütçe açmak demektir. Oysa gerilla pazarlama ile ortaya koyacağınız reklam -elbette ki hedef kitlenizin anlayacağı doğrultuda- geleneksel reklamcılıkta olduğu gibi yüksek bir bütçe ayırma gereksinimi ortaya çıkarmaz. Örneğin bir otobüs durağında faaliyete geçireceğiniz gerilla pazarlama örneği için tek seferde bütçe çıkartırsınız aynı zamanda hedef kitleniz tarafından dikkat çekilen bu örnek yine hedef kitleniz sayesinde farklı platformlara ayrı bir bütçe çıkarmadan ulaşmış olur. Levinsons’un da dediği gibi; gerilla pazarlama, bütçesi olmayan ama büyük hayallere sahip olan işletmeler içindir.

Bazı gerilla pazarlama örneklerini sizler için derledik.

Otobüs duraklarında çoğunlukla kullanılan bir örnek
Beşiktaş’a inerken Barbaros Bulvarından geçtiğiniz zaman rahatlıkla dikkatinizi çekebilecek bir Gerilla Pazarlama örneği.
Yine bir markanın çok zararlı bir madde olan sigara içimine dikkat çekmek için yaptığı ”What we see when you smoke” (Sigara içtiğinizde ne görüyoruz) sloganı adı altında bir Gerilla Pazarlama örneği.
Coca Cola markasının ”Feel it” mottosuyla algıyı harekete geçiren gerilla pazarlama örneği. Mankenin elindeki oje rengi ile ürünün gerçek fon rengi arasından rahatça bağlantı kurulabilir.
Yine bir temizlik markasının hedef kitlesine sunmuş olduğu gerilla pazarlama örneği.

PAYLAŞ
Avatar
İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü(Türkçe) 2. Sınıf öğrencisiyim. Pazarlama da dahil işletmeyle ilgili bir çok alanda kendimi geliştirmek ve gelişim sağlarken yazdığım yazıları, sizinle paylaşmak isterim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here