Girişimci Şirketlere Özel Ücret ve Yan Haklar Raporu Yayınlandı

Endeavor Türkiye ile girişimci şirketler için insan ve kültür konularında danışmanlık hizmetleri veren Talentmelon’un ortak yürüttüğü Girişimci Şirketlere Özel Ücret ve Yan Haklar Raporu yayınlandı. Araştırma için Türkiye’nin önde gelen 46 şirketinden ve 3.000’den fazla çalışandan veri alındı.

Raporun sonuçlarına göre pandeminin yarattığı olumsuz etkilere rağmen şirketler 2021’de çalışanlarına yatırım yapmayı sürdürecekler. Katılımcıların Yüzde 92’si 2021 için maaş artışı planlarken, yüzde 72’si terfi planlarında bir değişiklik yapmadı. Yüzde 86’sı maaşlarda enflasyonun üzerinde artış yapmayı hedeflerken, 2021 için planlandıkları ortalama maaş artışını yüzde 17 olarak belirttiler.

İşten çıkartma son çare

Şirketler işten çıkartma ya da maaş düşürme opsiyonunu son çare olarak düşünüyorlar. Çalışmaya katılan 46 şirketten sadece 6 tanesi baz maaşlara belirli bir dönem için kesinti uyguladı, bir tanesi ise belirsiz bir dönem kesinti yaptı. Şirketlerin %13ü, işten çıkartma kısıtlamaları öncesinde olan dönemde, işten çıkartma seçeneğini çoğunlukla kritik olmayan pozisyonlarda kullandılar.

Öte yandan salgın şirketlerin üretkenliğini olumlu etkiledi. Katılımcıların yüzde 85’i üretkenliğin salgın öncesi ile aynı ya da daha yüksek olduğunu düşünürken, yüzde 43’ü, pandemi sonrası dönemde de çalışanlarının en az yüzde 60’ına, uzaktan çalışma seçeneği sunmayı planlıyor.

Liderlerin uzaktan çalışma becerilerini geliştirmesi hedefleniyor

Karşılaşılan en kritik sorunlardan biri ise uzaktan çalışma ortamında başarılı olabilecek liderler yetiştirmek. Bu nedenle katılımcıların yüzde 57’si liderlerin uzaktan çalışma ortamındaki liderlik yeteneklerini geliştirmeyi hedefliyor.

Covid 19, işverenlerin esnek çalışma algılarını da değiştirmiş görünüyor. Katılımcıların yüzde 39’u esnek çalışmayı sürekli hale getirmeyi planlarken, yüzde 80’den fazlası ofis alanlarını yeniden gözden geçirmeye başlamış. Bu dönemde uzaktan çalışma kadar esnek çalışma saatleri de önem kazanmış durumda. Şirketlerin yüzde 39’u artan talep doğrultusunda esnek çalışma prensiplerini kalıcı olarak uygulamayı planlıyor. Bunun nedeni ise birçok kişinin bu dönemde iş ve özel hayat dengesini bir arada tutmak için fazladan çaba göstermek durumunda kalması olarak gösteriliyor.

Şirketlerin yüzde 71’i çalışanlarına özel sağlık sigortası sunuyor, bu imkanı sağlamayan şirketlerin yüzde 39’u ise pandeminin etkisiyle özel sağlık sigortasını planlarına almış durumdalar.

Teknolojide kadın çalışan oranı düşük

Cinsiyetler yönünden ele alındığında genel olarak erkekler kadınlardan yüzde 8 oranında daha yüksek ücret alıyorlar. Bu fark giriş seviyesinde yüzde 5 iken üst düzeyde yüzde 10’a kadar çıkabiliyor.

Giriş ve orta seviyede çalışan kadınların oranı yüzde 40 iken, bu oran yönetim kademelerinde yüzde 29’lara kadar düşüyor. Teknolojide ise kadın oranı sadece yüzde 16, bu oran teknoloji yönetim kademelerinde yüzde 5 civarında.

En yüksek maaş yazılım geliştirme ekiplerine

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da yazılım geliştirme en fazla talebin olduğu ve en fazla maaş alan fonksiyon olarak dikkat çekiyor. Yazılım geliştirme ekipleri şirket içindeki diğer ekiplere göre ortalama yüzde 20 daha fazla maaş alıyor.

Giriş seviye yazılımcıların maaş ortalamaları 3.800 tl ile 6.250 tl civarındayken, 1-3 yıl deneyimli yazılımcıların maaşları 6.000 TL ile 8.000 tl arasında değişiyor.

Bütün pozisyonlar değerlendirildiğinde, özellikle kıdemli iOS mobil yazılımcıları diğer pozisyonlara göre daha yüksek maaş alıyorlar. Alt seviyedeki iOS mobil geliştiricilerinin maaşları aylık 5.000TL’den başlarken, daha kıdemlilerde bu rakam 21.000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Araştırmayı değerlendiren Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Aslı Kurul Türkmen, “Endeavor Türkiye ekibi olarak 10 yıldır ScaleUp şirketleri kuran girişimcileri destekliyoruz. Bu süreçte girişimcilerin özellikle maaşlarla ilgili karar alırken veriye ne kadar çok ihtiyaçları olduğunu gözlemledik. Bu raporu da girişimcileri, diğer şirketlerin İK stratejileri konusunda bilgilendirmek ve doğru kararlar almalarını desteklemek amacıyla hazırladık. Pandeminin yarattığı kargaşayı da göz önüne alınca, bu raporun sonuçlarının bu dönemde daha da önemli olduğunu düşünüyoruz. Partnerimiz Talentmelon’a ve verilerini paylaşmak için zaman harcayan tüm şirketlere teşekkür ediyoruz. Bu raporun bütün kuruculara ve Türkiye’deki startup ekosistemine yararlı olmasını diliyoruz” dedi.

Talentmelon Kurucusu Sure Köse Ulutaş da şunu ekledi, Talentmelon ekibi olarak Start-up ve Scale-up şirketlerin başarısı ve büyümesi için en kritik konunun yeteneği çekmek ve elde tutmak olduğunu görüyoruz. Araştırmamızın özellikle pandemi ile artan oranda yetenek konusunda yurtdışı pazarlarla da rekabet etmek zorunda kalan Türk start-uplarına yetenek stratejilerini oluşturma ve tekrar değerlendirme yolunda önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Kendimize misyon edindiğimiz bu yönde daha fazla girişimi ve liderlerini veri paylaşarak gelecek sene bu çalışmanın daha etkili, daha güçlü ve daha yaygın hale getirmeyi umut ediyoruz.

PAYLAŞ
Amfiweb
Amfiweb, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı web sitesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here