Her Dil Yeni Bir Hayat: Yurt Dışı Dil Eğitimi


Her geçen gün teknolojinin geliştiği, kültürlerin birbiriyle yakınlaştığı, iletişimin hızla ilerlediği dünyada yabancı dil öğrenmemin önemi tartışılamaz. Siz de bu yazıyı okuduğunuza göre bu konuda hem fikiriz demektir.

 İş hayatına adım atarken üniversite eğitimimiz kadar yabancı dilimizin de ne kadar önemli bir ölçüt olduğu bilinen bir gerçek. Çoğumuz öğrencilik hayatımız boyunca okulumuzun imkânları ve kendi imkânlarımızla yabancı dilimizi geliştirmek için uğraşıyoruz. Peki, ana dilimizi konuştuğumuz ülkemizde bu ne kadar mümkün? Yurt dışı dil eğitimi hakkında neler biliyoruz?

 Pratik açıdan istenilen seviyede yabancı dil konuşmak yurt dışı eğitimi yaşamadan neredeyse imkânsız. Bu nedenle yurt dışında alınacak iyi bir dil eğitimi size önünüze çıkan kapıları açmanızda yardımcı olacaktır. Kendinize yapacağınız bu büyük yatırım için öncelikle derin bir araştırma yaparak başlayabilirsiniz. Kendinizi iyi tanımalı ve beklentilerinize karar vermelisiniz.

 Yurt dışı dil eğitimi macerasına başlamadan önce bu alanda deneyimi olan kişilerden bilgi almalısınız. Yurt dışında dil eğitimi almış insanlar sizin için iyi birer yol gösterici olabilirler. Aynı zamanda bu alanda uzman şirketlerle beraber hareket etmeniz çok önemli. Yurt dışı eğitim konusunda uzman danışmanlar sizin istekleriniz doğrultusunda sizin için en iyi eğitimi verecek dil okulları hakkında sizi yönlendireceklerdir. Siz de ilgilinizi çeken okullar hakkında okulların kendi internet sitelerinden araştırmalar yapabilirsiniz. Bu süreçte her şeyin şeffaf olmasına lütfen özen gösterin. Daha önce gitmediğiniz bir ülkeye gitmeden önce aklınızdaki bütün soruların cevabını almış olmalısınız. Alacağınız eğitimden emin olursanız bu sürecin sizin için daha verimli alacağınızdan şüpheniz olmasın.

 Gitmek istediğiniz ülkeye karar vermeden önce kendi bütçenizi de göz önünde bulundurmalısınız. Ülkelerin para birimlerinden kaynaklı kur farklılıkları, hayat standartları sizin için uygun olan ülkeye karar vermenizde önemli kriterler. Yurt dışında istediğiniz dile göre ana dili olan ülkeye giderek eğitim alabilirsiniz. Fakat birçok dil için ana dili olan ülkeye gitmek zorunda değilsiniz. Mesela aklınızda İngilizce gibi tüm dünyada geçerlilik kazanmış bir dil varsa çok farklı seçenekleriniz var demektir.

Dil eğitimi konusunda akla ilk gelen ülkelerden bahsedecek olursak;

 İngiltere akla gelen ilk ülke olmakla beraber dil eğitimi alanında oldukça köklü, başarılı okullara sahiptir. Ülkenin ana dilinin İngilizce olması sebebiyle hem dili hem de kültürü en verimli şekilde öğrenebilirsiniz. Dil okullarının birçoğu Londra, Cambridge, Oxford, Brighton ve Bournemouth başta olmak üzere ülke geneline yayılmış durumdadır. Fakat İngiltere para birimi, sosyal hayat faktörleriyle masrafları diğer ülkelere göre daha fazla olan bir ülkedir. Karar verilmeden önce kendi bütçenize uygun olup olmadığı göz önünde bulundurmalısınız.

 Ve Amerika; birçok farklı ülkeden, ulustan, dinden insana özgürlüğü vaat ederek kucak açmış ve sunmuş olduğu alternatifler, içinde barındırdığı çeşitli kültürlerle keşfedilmesi gereken bir fırsatlar ülkesi…

İstisnalar olmakla birlikte hemen hemen her insanın Amerika’yı görme hayali vardır. Siz bu hayali dil eğitiminizi alırken gerçekleştirebilirsiniz. Köklü dil okullarıyla hem yabancı dilinizi geliştirebilir hem de çok farklı kültürlerle tanışabilirsiniz. Seçeceğiniz bölgeye göre dil eğitimi maliyetiniz değişiklik gösterecektir. New York, Boston, Chicago, Miami, North Lauderdale, Washington, Seattle, Orlando, Los Angeles dil eğitiminde öne çıksa da siz istediğiniz ve merak ettiğiniz farklı bir bölgede de dil eğitiminizi alabilirsiniz.

 Kanada ise ülkede konuşulan ikinci ana dilin Fransızca olması sebebiyle çoklu dil öğrenmek isteyen kişiler için ilk sırada gelmektedir. Ayrıca Amerikan sınav sistemi olan TOEFL ve İngiliz sınav sistemi olan IELTS sınav hazırlık kurslarının bir arada bulunduğu bir ülkedir. Öğrenci nüfusu daha çok Toronto, Vancouver, Montreal ve Calgary’de toplanmıştır. Dil eğitimi akabinde lisans veya yüksek lisans eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler için de Kanada önemli bir yere sahiptir. Siz de bu alanlarda eğitiminize devam etmek isterseniz Kanada
hakkında bir düşünmenizi tavsiye ederim.

tumblr_static_4mqpoekgx8o4488k8w40gckkk_640_v2

 Bu ülkeler dışında Avustralya dil eğitimi olanaklarıyla öne çıkmaktadır. Az nüfusu, sosyal imkânlarıyla dünya üzerinde yaşamak için en ideal yerlerden biridir. Bunun dışında Türk öğrencilere verdiği haftalık 20 saatlik yasal çalışma izniyle bütçeniz için de faydalı olabilir.  Bu izinle hem harçlığınızı çıkartabilir hem de günlük hayattaki dilinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca Avustralya’daki eğitim giderleri de diğer ülkelere göre daha azdır.

 Avustralya gibi Malta Adası da bütçenizi sarsmadan eğitim alabileceğiniz ülkelerden birisidir. Dil eğitimi diğer ülkelere göre oldukça uygundur. Aynı zamanda uzun süre İngiliz sömürgesi olmasından dolayı İngilizce eğitimi için son derece başarılı okulları vardır. Hatta okullar İngiltere’deki okulların devamı olduğu için İngiltere’deki eğitimden farklı bir eğitim almayacaksınız.

 Bu ülkeler İngilizce dil eğitimi denilince akla ilk gelenlerdir. Bunun dışında Fransızca, Almanca, Rusça, İtalyanca, Çince ya da hangi dili öğrenmek isterseniz Dünya’nın birçok yerinde farklı dillerin eğitimini alabilirsiniz.

 Gitmek istediğiniz ülkeyi seçerken dil eğitimi kadar ülkede geçireceğiniz zaman da çok önemlidir. Danışmanınızdan ülkenin koşullarını ayrıntılı olarak öğrenmenizi tavsiye ederim.

Konaklama genelde aile yanında konaklama ya da yurt odasını diğer öğrencilerle paylaşma şeklinde oluyor. Kendi tercihiniz doğrultusunda konaklamanız ayarlayabiliyorsunuz. Her iki seçenekte de farklı kültürden insanlarla vakit geçiriyor olmanız aldığınız dil eğitimini pratik olarak kullanmanızı sağlıyor. Böylece dil eğitimini yurtdışında almanın en önemli faydasını görmüş oluyorsunuz.

 Konaklama ve eğitim dışındaki zamanlarınızda sosyalleşmek için okulun kulüp aktiviteleri, spor aktiviteleri, turistik turlar gibi aktivitelere katılabilme imkânlarınız var. Yurt dışına gitmeden gideceğiniz okulun sosyal imkânlarını, bulunduğu bölgeyi dikkatle incelemenizi ve planlarınızı şimdiden yapmanızı tavsiye ederim.

Ve gelelim alacağınız bu eğitimin maliyetine…

Yurt dışı dil eğitimi her ne kadar geleceğiniz için önemli bir yatırım olsa da elbette bir bütçe gerektirmektedir. Kendi bütçenize en uygun eğitim programını seçerken eğitim takviminizin süresine de karar vermelisiniz. Programlar genel olarak 4.8.12.16.20… hafta olarak devam etmektedir. Yabancı dil alt yapınız, dilinizi ne kadar ilerletmek istediğiniz ve maddi imkânlarınız eğitim sürenizde belirleyici faktörler olacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz ülkeler için bir bütçe oluşturacak olursak;

12 haftalık eğitim; İngiltere’de 2500-3500 GBP, Amerika’da 5000-6000 USD, Kanada’da 3500 CAD,  Malta’da 2700-3700 Euro, Avustralya’da 4000-5000 AUD gibi fiyat aralıklarındadır. Fiyatlara konaklama dâhil değildir. Öğrencilerin tercihine ve bulundukları bölgeye göre farklılık gösterebilmektedir. Siz de eğitim sürenize göre bütçenizi bu doğrultuda şekillendirebilirsiniz.

Yurt dışı eğitiminin maddi imkân gerektiren bir eğitim olduğundan bahsettik. Fakat Yurt dışı eğitiminin yaşamımız boyunca bize katacağı artıları düşündüğümüz zaman bu maliyete değeceğine emin olabilirsiniz. Olanaklarımız doğrultusunda doğru kararı vermek için hemen araştırmalara başlamanızı tavsiye ederim. Üniversite eğitiminiz devam ediyor hatta yeni başlıyorsa daha da şanslısınız! Şimdiden geleceği düşünür ve kendi harçlıklarınızdan bile birikim yaparsanız zamanı geldiğinde bu eğitimi almak o kadar da zor olmayacaktır.

Unutmayın en güzel yatırım, kendinize yaptığınız yatırımdır. Yabancı dil öğrenmek size hiç bilmediğiniz dünyaların, kültürlerin kapılarını açacak, koskoca dünyayı küçücük eviniz yapacaktır. Ne demişler “ Bir dil bir insan, iki dil iki insan.”

Ve son olarak bin tane dil bilsen ne yazar, tatlı dil bilmedikten sonra…

Kaynakça:

http://www.ef.com.tr/

https://www.academix.com.tr

http://www.idealist.com.tr/

4 YORUMLAR

  1. Yeni bir dil öğrenmek yeni bir hayata başlamak gibi uzun ve eğlenceli bir süreç 😍 Ayrıca bu faydalı yazı için teşekkür ederim 👏🏻👍🏿

  2. Internette birçok defa dil eğitimi konusunda araştırma yaptım fakat her seferinde okadar fazla olan bilgi yığınını okumaya üşendim. Gerçekten harika bir şekilde anlaşılabilir bir yazı olmuş. 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here