H&M’ye Irkçılık Suçlaması

Perakende sektörünün öncülerinden biri olan H&M, online alışveriş sitesinde erkek çocuk bölümünde yer alan bir görsel kısa sürede sosyal medyadan çok tepki çekti.

Yandaki görselde görüldüğü gibi siyahi bir çocuk, üzerinde ‘’coolest monkey in the jungle’’ ( ormandaki en havalı maymun) yazılı bir ürünle yer alıyordu.

New York Times yazarlarından Charles M. Blow’un durumu fark etmesi üzerine sosyal medyadan H&M ırkçılık söylemleriyle suçlanmaya başladı.

Birçok Twitter kullanıcısı, markayı tweetlere boğdu. Kısa süre sonra H&M’den özür açıklaması geldi ve görsel siteden silindi.

Gelelim son yıllarda artan ırkçılık suçlamalarına;

Her yıl en az 50- 60 kez farklı markalar bu tarz haberlerle linç edilmeye çalışılıyor. Ajansların, pazarlamacıların konuştuğu bazı linç girişimlerin ‘’zorlama’’ olduğu.

Özellikle H&M, son yıllarda ırkçılıkla sıklıkla mücadele ediyor. Sektörde en çok dili yanan markalardan biri desek hiç yanlış olmaz bizce.

Böyle tipik durumlarda stratejik ilerlemek, stratejik ajanslarla yola devam etmek ve ajansı amaç değil araç olarak kullanmak markanın bu tip olaylarla anılmasını engelleyecektir.

Bazılarına göre ‘’basit’’ gelen bu tip örnekler özellikle Amerika’da oldukça hassas bir konu. Bu sebeple özellikle bu denli büyük markalar global yerine lokal olmayı başarabilirse linç girişimlerini kısa sürede eliminize edebilecektir.

Sevgili H&M,

Starbucks gibi cool marka olamıyorsan, üzgünüz  buna uymak zorundasın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here