İdeal Kariyer Planlaması


Kariyer kelimesi insanlarda değişik anlamlar çağrıştırır. Bana göre kariyer sadece bir meslekken sana göre belirli kadroların doldurulması olabilir hatta kelimenin anlamı bir ilkokul öğrencisine öğretmeni tarafından sorulan “BÜYÜYÜNCE NE OLMAK İSTİYORSUN” sorusunun cevabında yer alabilir. Fransızcadan alıntı olan “kariyer” kelimesi TDK’ye göre bir meslekte zaman ve çalışmayla elde edilen azami başarı ve uzmanlık anlamı taşımaktadır.

Söylenildiğinde sanki yalnızca  özel-serbest iş alanlarıyla ilgiliymiş gibi düşünülse de insanın çalıştığı her iş ortamı için düşündüğü/hayal ettiği bir durumdur bence. Çalışan her kişi çalıştığı alanda başarılı olmak, yükselmek ister. PEKİ NEDEN? Sanırım bunun cevabı insan doğasıyla ilgili çünkü her insan diğer insanlar tarafından takdir görmek, güçlü olmak, beğenilmek ve mutlu olmak ister. Çalıştığı alanda kariyer basamaklarını adım adım çıkan bir kişi bu duyguları da doğal olarak yaşayacaktır elbet.

Kariyer Planlama Sürecini Etkileyen Faktörler

* Sosyal geçmiş

* Kişisel gelişim

* Değerlerin oluşumu

* Beklentiler

* İlgi ve yetenekler

* Cinsiyet

* Kariyer Planlama Adımları

* Karar verme

DÜRÜST OL! KARAR VER.

Kariyer kararını verirken kendini tanıma ve anlamak temel esastır. Karar tamamen sana ait ve kendini en iyi sen tanıyorsun. Ben ne istiyorum? Hangi alan/departman benim işim? Evet,hayaller güzel fakat asıl sorumuz biraz can sıkıcı olacak. Ben bu işi/departmanı istiyorum ama.. dememek için öncelikle sıradaki soruya verecek cevabımızdan emin olmamız gerekir.

-Ben bu iş için gerçekten gerekli bilgi donanıma sahip miyim veya yatkın mıyım? Kariyer planlaması yapacak bir kişi öncelikle deneyimlerine, becerilerine, eğitim ve ilgi alanlarına dikkat etmelidir. Başarılı olduğu ve başarısız olduğu, güçlü-zayıf yanlarının neler olduğunu tespit etmek, yol haritasını oluşturmakta büyük yarar sağlayacaktır. Yani kapsamlı bir öz değerlendirme oluşturduğumuz yol haritamıza tutacağımız ilk fener olmalı.

DEPOMUZ NE KADAR DOLU? BENZİN İSTASYONUNA NASIL ULAŞIRIZ?

 Kariyer planlama sürecimizde bilgi ve becerilerimiz mihenk (odak) taşımızdır. Kendimize öncelikle depomuzdaki sahip olduğumuz yetenek ve bilgilerle kısa vadede yapabileceğimiz hedefler belirlemeliyiz. İkinci aşamada bir sonraki hedef için en yakın benzin istasyonu yani uzun vadedeki hedefimiz için kendimize eklememiz gereken eğitimleri, stajları belirleyip bunlar üzerine yoğunlaşmalıyız .

KARİYER SEÇENEKLERİ

Depomuzdaki benzini doldurduk şimdi elimizdeki benzinle nerelere gidebileceğimizi düşüneceğiz,seçeneklerimizi oluşturacağız .

Günümüz teknolojisi sayesinde basitçe internet üzerinden birçok iş arama sitesinden faydalanabilir ilgilendiğimiz seçenekleri önümüzde sıralanmış bulabiliriz, akabinde bu alanlarda ek yetkinlikler kazanabilir eğitimler ekleyebiliriz.

NETLEŞME (KONUMLANDIRMA)

Konumlandırma netleşmek demektir esasında.

Kim olduğunuzu, şu an nerede olduğunuzu ve kendinizi nerede görmek istediğinizi, sektöre/firmaya ne derece uygun olup olmadığınızı ve olabildiğince objektif olarak uzun vadedeki yerinizi belirlemeniz hedefe daha emin adımlarla ilerlemenize fayda sağlayacaktır.

-Önümüzdeki 5 sene içerisinde neredesin?

HAREKETE GEÇ! (HAREKET PLANI)

Eylem planı Bizlerin belirlenmiş bir amacı gerçekleştirmek için bitirmesi gereken görevlerin tamamıdır. Fakat bir eylem planı, yemek tarifi listesi gibi yapılacaklar alınacaklar listesi demek değildir. Bu planlar anahtar gibidir tek bir hedefin gerçekleştirilmesine odaklanırlar ve kullanışlıdır yani sadece bir kapıyı açarlar.

Belirlediğimiz sektörün uzmanları ile görüşme ve bilgi almak yöneldiğimiz yol üzerinde araştırmalar yapmak ve dünya üzerindeki gelişimini takip etmek oldukça işimize yarayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here