İlginç Tasarımlarıyla Hayran Bırakan Ofisler


Bilindiği üzere bulunulan ortamlar insanların üzerinde psikolojik olarak bir etki bırakmaktadır. Duvarların rengi, ortamın ferahlığı, kullanışlılığı bile o ortamda ki insanlar üzerine olumlu veya olumsuz ruh halleri yansıtmaktadır. Özellikle ofis ortamında çalışan insanlar için ofisin yeri, içinde ki düzen gibi özellikler verimliliğe etkide bulunmaktadır. Çalışanların motivasyonunu arttırmak için farklı imkanlar sunulsa da ofis ortamının da büyük etkisi vardır.

Ofis ortamında yapılan bazı ufak püf noktaları çalışan performansını arttırmanın basit yönlerinden.

Örneğin;

1-Ofis ortamında çalışan insanlar günün en az 8 saatini dört duvar arasında geçirdiğinden dolayı duvarları daha açık renklere boyamak, görseli güzel tablolarla süslemek, ortak bir açık alan oluşturmak performansı arttırmayı etkileyen yollardandır.

2- Ortam sıcaklığı da çok fazla vakit geçirilen bir yer için çok önemlidir. Ortamın ne çok sıcak olup bunaltması ne de çok soğuk olup üşütmesi önerilmez. Hatta araştırmalara göre  ortamın ideal sıcaklığı 21.6 santigrat derece olarak söylenmektedir.

3- Kalabalık ortamların en büyük sorunlarından biri de tabi ki gürültü sorunudur. Gürültü kirliliğini engellemek için kimsenin konuşma özgürlüğüne müdahale etmeden bazı sesi emen mobilyalar kullanarak ve duvarları ses yalıtımlarıyla kaplatarak gürültü en aza indirilebilir.

4-Toplu yaşam alanlarının sorunlarından bir diğeri ise hijyendir. Ne kadar temizlense de kalabalık olan ortamlarda hijyenik alanlar oluşturmak zordur. Bazı hijyenik ofis ürünleri örneğin; toz tutmayan halılar, duvar boyaları kullanmak gerekir. Ortamın ısıtıcısı ve soğutucusu gibi araçların düzenli temizliğini yaptırmakta hijyenik ortama katkı sağlar.

5-Son olarak çalışanların kullandığı ofis mobilyaları da performansı etkileyici güçtedir. Bütün gün bilgisayar başında oturulan işlerde kullanılan sandalye çalışanın psikolojisine yansımaktadır. Bunun içinde konforlu ofis ürünleri tercih edilmelidir. Çalışmaya ara verilen zamanlarda vakit geçirilen ortamlarda rahat dizaynlar ve stres atıcı sosyal aktiviteler performansı etkilemede en önemli faktörlerdendir.

Bazı şirketler bu etkilerden ötürü performansı arttırmak amaçlı ofis dizaynlarında herkesin fazlaca ilgisini çekecek dizaynlarla karşımıza çıkıyor.

Bu şirketlerden bazıları şöyle;

 

1-GOOGLE OFİSİ

Google Dünya’nın birçok yerinde bulunan ofislerinin her birinde ilginç tasarımlarla karşımıza çıkmakta.

2-Selgas Cano Architecture / Madrid – İspanya

Sahiplerinin tasarımıyla ortaya çıkan bu ofis doğadan kopmadan çalışma imkanı sunuyor.

 

Bir tasarım şirketi olan bu şirkette çalışanlar ister bir gemide ister bir ağaç evde ofise sahip olabiliyorlar.

4-Zynga / San Francisco – ABD

Birçok oyunun tasarımcısı olan bu şirket her ofisinde tasarladıkları oyundan bir parçayla eğlenceli bir ortama sahip.

 

 

5-Bahnhof / Stockholm – İsveç

Soğuk savaş yıllarında sığınak olarak inşa edilen bu yer İsviçreli bir mimar tarafından tekrar tasarlanarak ofise dönüştürülmüş.

  

 

6-Pallotta Teamworks / Los Angeles – ABD

Tasarlanan ofisler renkli konteynerler kullanılarak odalara ayrılmış, bu da birçok ödüle layık görülmüş.

7-Etsy / Brooklyn – ABD

İlginç tasarımlı eşyalarla donatılmış olan bu ofis her odasında farklı eşyalarıyla çalışanlarına eğlenceli bir çalışma ortamı sunmakta.

 

Missing Link / Johannesburg – Güney Afrika

Katlar arası geçişin silindirle sağlandığı, rengarenk bir ortamda çalışanların asla sıkılmayacağı ortam sunan bir Video Prodüksiyon şirketi.

 

9-Airbnb / San Francisco – ABD

Çalışanların rahatlığına göre tasarlanan bu şirket ofis ortamından çok uzaklaşılmadan da rahatlığın sağlanabileceğini gösteriyor.

 

10-Yemeksepeti-TÜRKİYE

Dünyanın birçok yerinden derlediğim bu ofislerin en yenisi ve daha çok çalışan odaklı olanı da Türkiye’de açıldı. İnternet üzerinden birçok yemek firmasına ulaşmamızı sağlayan paket servis aracı olan Yemeksepeti şu günlerde yeni yerinde yepyeni bir ofis açtı. Çalışanların konforu, dinlenmesi, çalışırken aynı zamanda da eğlenmesi için tasarlanan bu ofis tasarımıyla tüm dikkatleri üzerine çekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here