İnsan Kaynakları Departmanı Ne İş Yapar? Nedir Bu İK?

“İnsan Kaynakları Departmanı” yani biz ilgililere göre kısaca İK; çoğu kişinin hiç bilmediği, çoğu kişinin ya ne ki bu i-ka diyerek basite indirgediği çoğu kişinin ise gereksiz saydığı ama aslında bir şirket için çok mühim bir departman.

Öncelikle şöyle bir tanımla başlayalım:

İnsan kaynakları; adaylar arasından şirkete en uygun insanı seçen, çalışan profilini belirleyip düzenleyen, işveren ve çalışan arasında bağ olan bir bölümdür.

Konu insan olunca bir şirketi de ayakta tutacak en önemli şey de insan olunca tabiki de İK’cılara büyük bir yük biniyor. Doğru insan, şirkete yararlı insan profili, şirketin istediğini verebilecek insan profili… Bir sürü aday arasından en uygununu seçmek kolay bir iş değildir.

Şirketi ayakta tutacak, ileriye taşıyacak, yükseltecek insan profilini bulmak İK’cının en önemli işi. Bu önemli işte asıl önemli olanın doğru İK’cıyı bulmaktan geçtiğini de gösteriyor bize.

 

Öncelikle işe alınacak bölümün isteklerini iyi bilip ona uygun istenilen insan profilini ilana dökmekle başlıyor İK’cının görevi…

Daha sonra gelen talepler, başvurular özgeçmişler vasıtasıyla inceleniyor. Başvuran kişiler görüşmeye çağrılıyor, tabiki de bu süreçte alınacak bölüme ve şirketin misyonuna uygun sorular belirleniyor. Görüşmeye gelen adaylar arasından özgeçmişler ve sorular yardımıyla şirkete ve personel aranan bölüme en uygun insan/insanlar seçiliyor.

Tabiki de bu departman sadece işe alımlarda sorular sorup özgeçmiş incelemiyor. Görev bu alımdan sonra da devam ediyor. Yeni giren personelin şirkete uyumu, çalışma arkadaşlarına uyumu, yapması gerekenleri yerine getirmesi durumu bu tip işe alımdan sonra geçen süreç de İK’cı için kolay olmuyor. Çalışma arkadaşlarıyla tanıştırma süreci, şirketin kurallarına uyumu sağlamak gibi yeni başlanılan işte zorlandığımız kısımlarda da İK’cının desteği yanımızda.

Bu ağır yüklü departmanın yükü bunlarla kısıtlı değil… Bundan sonra ki süreç ise; hem yeni girenlerin hem diğer çalışanların tatil, izin, avans gibi konularda ki isteklerini ve sorunlarını öğrenip isteklerini karşılama, sorunlarını çözüme kavuşturma.

Eee sadece yeni girenler değil hali hazırda çalışanlarla da ilgilenmek İK’cının görevi. Tek tek çalışanlarla görüşüp performans değerlendirmeleri yapmak, sorunları dinlemek çözüm bulmak, şirketin çalışma standartlarını geliştirmek.

Yani anlayacağınız bir İK’cı hem işvereni memnun etmekle hem çalışanın en iyisini ve doğrusunu seçmekle hem şirketi daha iyiye taşımakla hem de iç huzuru, şirket ruhunu düzenleyip sürdürmekle görevli. Bu demek oluyor ki uzaktan basit bir iş yapıyor gibi duran bir insan kaynakları departmanı aslında şirketin en önemli destekçisi. Bu yazıdan sonra da insanların “ya ne ki bu i-ka” diyerek surat büzdüğünü duymayız umarım…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here