İstanbul İşletme Öğrencileri CFA Türkiye Finalinde!

01CFA Institute Research Challenge, üniversite öğrencilerine finansal analizde danışmanlık ve yoğun eğitim sağlayan yıllık, küresel bir rekabettir. 30 yıldır gerçekleştirilen yarışmada yeni nesil finans analistleri arasında eşitlik araştırmalarında en iyi uygulamaların desteklenmesine yönelik yapılan yarışmada İstanbul İşletme öğrencileri Türkiye Finaline kaldı.

Danışmanlık ve finansal analizde yoğun eğitim alan öğrenci ekipleri halka açık bir şirketi araştırıp analiz eder, satın alıp, satmak veya satmakla vurgulanan bir araştırma raporu yazarak tavsiyede bulunur ve daha sonra bulgularını sektör uzmanlarından oluşan bir panele sunarak savunmasını gerçekleştirir.

Dünya üzerinde 1.500’den fazla üniversite ekibi ve 5.000’in üzerinde öğrenci, 110’dan fazla yerel düzeydeki müsabakaya katılıyor. Bölgesel galipler, bir takımın en sonunda şampiyon seçilmiş olduğu Global Final’e yükselir. Öğrencilerin çoğunluğu atanan şirketlerini araştırmak ve raporlarını toplamak için 100-150 saat harcanıyor.

Araştırmada, 140’tan fazla CFA üye topluluğunun, 3,500 üye gönüllülerin ve 1.000’in üzerinde üniversiteden 5000’in üzerinde öğrenci katılmaktadır. Yerel yarışmalar (topluluklar tarafından düzenlenir) bölgesel finallere kadar yol alır; Bölgesel şampiyonlar küresel final için toplanırlar.

CFA’da İstanbul İşletme öğrencileri Ford firmasını değerledi ve yarışmaya katılan diğer okul grupları arasından ilk 5’e kalmayı başardı.

31 Ocakta açıklanan sonuçlara göre Türkiye Finaline ilk 5 te İstanbul İşletme öğrencileri de var.

İstanbul Üniversitesi finalde Galatasaray Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi ile yarışacak.

İstanbul Üniversitesini İşletme Fakültesinden Doç. Dr. Serra Eren Sarıoğlu önderliğinde doktora öğrencisi ve aynı zamanda ekip lideri Cemile Özgür, Lisans öğrencilerinden Başar Yıldız, Oğuz Atalay Yıldız, Talha Akçan ve Omurbek Mamasaliev temsil ediyor.

Arkadaşlarımızı tebrik eder,15 Şubatta gerçekleştirilecek Final sunumunda başarılar dileriz 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here