İstanbul İşletme’den Mezun Olan Ünlüler

Ülkemizin ilk işletme fakültesi olarak 1968 yılında kurulan İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi ilklerin fakültesi olarak tanınıyor. Sahip olduğu AACSB akreditasyonuyla uluslar arası arenada da güçlü bir yeri olan bir işletme okulu olan fakültenin her alanda çok başarılı ve tanınmış mezunları var. Öyle ki şu an kabinedeki 16 bakanın 3 tanesi İstanbul İşletme’den mezun.

Kuruluşunda Harvard Üniversitesi ve Ford Vakfı ile de işbirliği yapılan fakültenin mezun sayısı 20 bini bulmuş durumda. İstanbul Üniversitesi’nde üç farklı İşletme bölümü var. İstanbul İşletme olarak bilinen okul ise İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi. Fakültenin çok güçlü bir akademisyen kadrosu (37 profesör) var ve sadece tek bölümü olması nedeniyle her yıl işletme bölümüne yüksek sayıda öğrenci alıyor. İstanbul İşletme her yıl yüksek sayıda öğrenci aldığı için de puanları bazı işletme bölümlerine göre düşük. Fakat bilinçli işletme tercihi yapan birçok öğrenci yüksek puanlarla İstanbul İşletme’yi tercih ediyor. Fakültenin puanının çok üstünde puanla yerleşen öğrenciler biz işletmecilik eğitiminin merkezine geldik diye açıklama yapıyorlar.   

İstanbul İşletme’nin ünlü mezunları arasında bakın kimler var:

Numan Kurtulmuş

4 yıl süreyle Başbakan Yardımcılığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve 3 dönem milletvekilliği yapmış olan Prof. Numan Kurtulmuş, şu an Ak Parti Genel Başkan Vekilidir. Dedesi Kurtuluş Savaşımızda çok önemli çabaları olan Gazi unvanına sahip Binbaşı Numan Kurtulmuş’tur. Babası ise hayırsever Dr. İsmail Niyazi kurtulmuş olan Prof. Kurtulmuş aynı zamanda hocaların hocası olarak anılan Sabahattin Zaim’in asistanlığını yapmıştır.

Süleyman Soylu

4 yıldır İçişleri bakanı olan Süleyman soylu, daha önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da yapmıştır. 3 dönem milletvekilliği de yapan Süleyman Soylu, öğrencilik yıllarında okul arkadaşlarıyla kurduğu bir şirketle ticari hayata atılmıştır.

Berat Albayrak

3 yıl Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yapan Dr. Berat Albayrak, 10 Temmuz 2018 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti ekonomisinin başına geçmiş ve Hazine ve Maliye Bakanı olmuştur. 3 dönem milletvekilliği yapan Dr. Albayrak, özel sektörde üst düzey görevlerde bulunmuş ve bankacılık ve finans alanında ders de vermiştir.

Mehmet Nuri Ersoy

10 Temmuz 2018 yılında Kültür ve Turizm Bakanı olan Mehmet Nuri Ersoy bakanlık görevini yine İstanbul İşletme’den mezun olan Prof. Numan Kurtulmuş’tan devralmıştır. Ülkemiz turizm sektörünün öncü şirketi olan ETS’nin kurucusudur. Ticari hayata atılması üniversite eğitimi sırasında olmuştur.

Ekrem İmamoğlu

23 Haziran 2019’da İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı olmuştur. Daha önce de Beylikdüzü Belediye Başkanlığı yapan Ekrem İmamoğlu öğrencilik yıllarında iş hayatının içinde olmuştur. İnşaat sektöründe yer alan ailesi Beylikdüzü’ndeki ilk arsalarını, Ekrem İmamoğlu  (Beylikdüzü’ne komşu olan) Avcılar’da yer alan İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde öğrenciliğine başladığında, almışlardır. İmamoğlu İstanbul İşletme’de okurken ticari hayatın içinde olmuştur.

Ümit Leblebici

2013 yılından beri Türk Ekonomi Bankası Genel Müdürü olan Ümit Leblebici aynı zamanda Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesidir. Ülkemizde ekonomi, finans, bankacılık konularında yorumları en çok ilgi çeken profesyonel yöneticilerin başında gelen Ümit Leblebici; özellikle gençlerin inovasyon ve girişimcilik konularında mesafe kat etmesi için birçok projenin öncüsü olmuştur ve olmaktadır. 

Cuneyd Zapsu

Dünya Ekonomik Forumu’nun Türkiye’deki birkaç üyesinden biri olan Hasan Cuneyd Zapsu, ülkemizin en büyük 10 şirketinden birisi olan BİM’in kurucusudur. Cuneyd Zapsu uluslararası etkinliği çok yüksek bir işadamı olması yanında Coca Cola, Axel Springer, Deloitte Global gibi farklı sektörlerde dev şirketlerin yanı sıra dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden, fonlarından Capital Group, Texas Pasific Group, Barclays Capital’in kıdemli danışmanlığını yapmıştır. Uluslararası Ağaç Yemişleri Konseyi’nin (INC) ilk Türk başkanı olan Cuneyd Zapsu İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Mezunları Derneği Danışma Kurulu Başkanıdır.

Fatih Portakal

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra bir süre Avustralya’da kalmış ve burada bir restoran işletmiştir. Habercilik kariyerine 1997 yılında Star TV’de başlamış 8 yıl sonra Kanal D’ye transfer olmuştur. Kanal D’de 5 yıl çalıştıktan sonra 2010 yılında Fox TV’ye transfer olmuştur. 2013 yılında Fox Ana Haber’i sunmaya başlamıştır. Ülkemizin en tanınan anchorman’i olan Portakal, Altın Kelebek Ödülü sahibidir.

Ergin Ataman

Türk Milli Basketbol takımı başantrenörlüğü görevini de yapan ünlü basketbol koçu şu an Anadolu Efes basketbol takımını çalıştırmaktadır.

Hasan Arat

İş hayatına öğrencilik yıllarında Sultanhamam’da iplik ve kumaş pazarlayarak başlayan Hasan Arat,  henüz 25 yaşındayken ülkemizin en önemli tekstil şirketlerinden olan Arat Tekstil’i kurdu. Başarıları ve öğrencilik yıllarındaki çabası yıllarca İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin bazı hocaları tarafından derslerde anlatılan Hasan Arat, ulusal ve uluslararası birçok kuruluşta başkanlık ve yönetim kurulu üyeliği yaptı.  Olimpiyatların ülkemizde yapılması için büyük çaba göstermiştir aynı zamanda profesyonel basketbolcudur.

Hasan Aslanoba

İstanbul İşletme’deki eğitimini tamamladıktan sonra 1990 yılında aile şirketi Erikli Su’da CEO olarak görev alan Hasan Aslanoba başarılı yönetimiyle Erikli’yi 2005 yılında pazar lideri yaptı. Erikli 2006’da Nestle ile ortaklık kurdu. Bu ortaklık sonrasında Aslanoba CEO’luk görevini yürüttü. 2012 yılında bu görevinden ayrılarak ülkemizin en büyük melek yatırımcısı oldu. Öyle ki; 2013-2015 döneminde ülkemizde start-up’lara yapılan 169 milyon dolar yatırımın %38’ini (64 milyon dolar) tek başına yaptı. Bitaksi, Modanisa, Innial ve Vivense  gibi birçok internet tabanlı girişimin ortağıdır.

Bihlun Tamaylıgil   

5 dönem, 16 yıl süreyle kesintisiz milletvekilliği yapmıştır. 4 yıl süreyle CHP genel sekreterliği görevinde yer almıştır.

Masum Türker

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı yapan Dr. Masum Türker, köşe yazarlığı, Nokta Dergisi genel yayın yönetmenliği yanı sıra 6 yıl süreyle DSP genel başkanlığı da yapmıştır. Öğretim üyesi olan Masum Türker, TÜRMOB genel başkanlığı da yapmıştır.

Ethem Sancak

İş yaşamına gazetecilikle başlayan Ethem Sancak ülkemizin en büyük ilaç dağıtım şirketlerinden Hedef Ecza Deposu’nu kurdu. Bir çok sivil toplum kuruluşunda görevler alan ünlü işadamı 2014 yılında BMC’yi satın almıştır.

Mehmet Sekmen

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mehmet Sekmen daha önce iki dönem Kartal Belediye Başkanlığı ve iki dönem milletvekilliği yapmıştır.

Zafer Kurtul

BNP-Ak Dresdner Bank, Societe Generale Bank, Tekfenbank gibi bankalarda üst düzey görevlerde yer aldı.  10 yıl süreyle Akbank Genel Müdürlüğü ve 7 yıl da Sabancı Holding CEO’luğu ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Şu an Alternatifbank, Polisan, Mersin Liman İşletmeciliği AŞ’nin yönetim kurulu üyesi ve Kadir Has Üniversitesi’nin mütevelli heyeti üyesidir.

Korhan Abay

Oyuncu, yazar, yönetmen, yapımcı ve sunucu. Ülkemizde gerçekleşen en itibarlı ulusal ve uluslararası organizasyonların sunuculuğunu yapan Korhan Abay, ülkemizde bir kez gerçekleşen Eurovision Şarkı Yarışması’nı da sunmuştur. Aynı zamanda ülkemizdeki en deneyimli ve en yüksek uçuş saatine sahip özel uçak pilotlarından olan Korhan Abay doğaçlama olarak Türkçe, Fransızca, İngilizce ve önceden hazırlık yaparak İtalyanca, Rusça, İspanyolca, İsveççe, Almanca yani 8 dilde sunuculuk yapabilen Türkiye’deki tek kişi, dünyada ise çok az sayıdaki kişiden biridir.

Tuğrul Ağırbaş

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olunca Anadolu Efes’te 1990 yılında kariyerine başlayan Tuğrul Ağırbaş şu an Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürüdür.

Tamer Saka

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra fakültede yüksek lisansını ve doktorasını yapan Dr. Tamer Saka, mezun olduğu fakültesinde bir süre akademisyen olarak çalıştıktan sonra özel sektörde görevler aldı. Sabancı Holding Risk Yönetimi departmanını kurmuş ve ülkemizde reel sektördeki ilk risk yönetimi direktörü olmuştur. 4 yıl Kibar Holding’te CEO olarak görev yapan Saka, şu anda Sabancı Holding Çimento Grubu Başkanıdır. Risk Yönetimi’nin ülkemiz ve dünyadaki gelişiminde önemli rolü vardır.

Berrak Tüzünataç

Birçok sinema filmi ve televizyon dizisindeki başarılı performanslarıyla büyük bir hayran kitlesine sahip olan Berrak Tüzünataç en son başrol oynadığı Biz Böyleyiz filminin hikayesini de yazmıştır.

Taner Akçok

Forbes 30 Under 30 listesinde yer almış olan Taner Akçok, kariyerine Microsoft’ta başlamıştır. 2015 yılında kurduğu App Analytics, Business Insider tarafından dünyanın en hızlı büyüyen ikinci B2B girişimi seçilmiştir.

PAYLAŞ
Amfiweb
Amfiweb, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı web sitesidir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here