İstanbul Üniversitesi Öğrencileri Metrobüste Bir İlke İmza Attı


Hemen hemen her İstanbullunun kullandığı metrobüs hattında Avcılar’da yaklaşık bir aydır büyük bir değişiklik yaşanıyor.

Başlarda sadece sabah ve akşam, yoğunluğun en çok olduğu saatlerde başlayan sıraya girme sistemi şimdilerde saat ve yoğunluk fark etmeksizin her an oluşturuluyor.

Her gün işe gitmek için erken saatlerde başlayan maratona Amfiweb ekibi olarak biz de bir sabah çıkıp şahit olmak istedik. Avcılar Merkez durağında yaşanan sıra sistemini diğer duraklarda da görebilecek miyiz diye yolculuk sırasında bütün durakları dikkatlice inceledik ancak istediğimiz tabloyu Avcılar Merkez durağı dışında hiçbir durakta rastlamadık.

Metrobüste oturarak seyahat etmek isteyenler Avcılar’dan hareket eden metrobüslerin yanaştığı durağın başındaki bekleme noktasında her sabah düzenli kuyruklar oluşturmaya başladı. İstasyonun sonundaki noktaya yanaşan metrobüse ilk binen yolcular arasında yer alarak koltukları oturanların ardından ayakta yolculuk etmeyi göze alanlara yol veriliyor.

Oturarak yolculuk için kuyruğa giren, birkaç metrobüsün geçmesinden sonra amaçlarına ulaşan yolcular, tüm istasyonlarda sıra uygulamasına geçilmesi, bunun için bariyerler oluşturulması halinde izdiham ve ezilme olaylarının kalkacağını savundu. Metrobüste oturarak yolculuk etmek isteyenlerin oluşturduğu kuyruğun önüne geçmek isteyenlerin sıradakiler tarafından sözle uyarılarak engellendiği, nadir de olsa gerginlik görüldüğü ancak bu yeni uygulamanın herkes tarafından takdir edildiği ifade edildi.

En önemi soru ise, bu uygulama nasıl başladı?

Avcılar Merkez istasyonu özellikle İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsüne yakınlığı ile biliniyor. Dolayısıyla istasyonu kullananların çoğu öğrenci olduğu için bu uygulamayı başlatan da öğrenciler oldu.

Adaleti ve hattı kullanan yolcuların yaklaşık bekleme sürelerini dengeleyen bu sistemi biz de çok sevdik. Bu sistemin diğer istasyonlarda uygulanmaya başlanması yaşanan kargaşanın da önüne geçecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here