İstanbul’da Hangi Semtte Ne Yiyelim-2 (Öğrenci Mönüsü)

Sıra Sıra Dizilmiş Süleymaniye Kurufasülyecileri

Süleymaniye Camii’nin giriş kapısının hemen karşısında sıra sıra dizilen kurufasulyecileri göreceksiniz. Hepsinde aşağı yukarı aynı fiyatlar mevcut. Döner olsun ev yemeği olsun her yemekten de mevcut ama asıl öne çıkan yemek kurufasulyedir. Özellikle üniversitenin de yakınında olduğu için öğrenciler tarafından da öğretmenler tarafından da öğle aralarında, molalarda sıkça tercih edilen duraklardan. Benim tercihim ilk sıradaki Ali Baba Lokantası. Özellikle dürüm döner harika. Bir de üstüne tahinli kabak tatlısı iyi gider derim. İstediğiniz gramda yapıyorlar. Tercih sizin.

Tatlı Denilince Sizin de Aklınıza Meşhur Kup Griye Geldi mi?

İstanbul’un en eski pastanesi olarak biliniyor Baylan. Özellikle kup griye tatlısını daha önceden denemediyseniz mutlaka denemelisiniz. Biraz ağır gelebilir ama iki kişi bunun üstesinden gelebilirsiniz 🙂 Bir kup söyleyip iki servis açtırabilirsiniz. Kadıköy’de, Bebek’te şubeleri var. Kup Griye vanilyalı ve karamelli dondurmanın krem şanti, balbadem ve karamel sosuyla karışımından oluşuyor. Fiyatlar öğrenciye göre biraz tuzlu. Ama dediğim gibi iki kişi gittiğinizde eğer bir de öğrenci iseniz daha makule gelecektir. Eğer farklı tatlıları denemeyi seviyorsanız bu tatlı tam size göre.

Tavuklu Pilav Deyince Akla Unkapanı Gelir

Pilav özellikle öğrenciler için cebi yakmayan bir lezzet. Tarihi Unkapanı Pilavcılarını her yerde görebilirsiniz. Unkapanı ismini de bu pilavcıların meşhur ettiği söylenmekte.Özellikle okul çevrelerine yayılmışlar. Seyyarı olur, dükkanı olur mutlaka bu pilavcılara uğrayın derim. Şimdi yeni nesil pilavcılar çıktı, pilavın üstüne her şeyi koyuyorlar, et tavuk fasulye bir nebze. Ama klasikten şaşmamak gerek bence. Tavuklu pilavı tercih edin derim. Az ve tam olarak da veriliyor. Fiyatlar 10 tl civarında. Sade pilavın içinde nohut oluyor genelde, ama nohut da yemiyorsanız söylediğinizde nohutsuz pilav da getireceklerdir. Kimi insan ketçap ve mayonezle yiyor. Bence sade en güzeli. Eğer biber de seviyorsanız değmeyelim keyfinize.

Tarihi Sultanahmet Köftesi..

İşte fotoğraftaki sırayı görüyorsunuz. Hepsi bu müthiş lezzeti tatmak için sıra bekliyor. Vay arkadaş nereye de gitsek köftesi meşhur diyebilirsiniz. Ama bu köfte o köftelerden değil. Görüntüsü bile iştah açıyor. Sultanahmet Köftecisi adı altında her ilde bulabilirsiniz aslında ama asıl köfteci Sultanahmet’te bulunuyor. Ve diğer yerlere de şubelerini açmış bulunmakta. 1920’den beri hizmet veren bu köfteciye mutlaka gidip köfte yemenizi tavsiye ederim, bir yediğinizde sanki bağımlılık yapmış gibi bir his uyandırabilir. Benden söylemesi. 🙂 Şimdiden afiyet olsun.

PAYLAŞ
Avatar
İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here