İstanbul’un Kuleleri


Gün geçtikçe binaların kat sayılarının arttığını, devasa boyutlarıyla gökyüzünü kaplamalarına şahit oluyoruz. Bu görüntünün yalnızca beni rahatsız etmediğini düşünüyorum. Zaten şehirler birer beton yığınına dönmüş durumdayken, en azından gökyüzüne hasret kalmayalım. Peki bu durum sadece İstanbul’da mı var yoksa diğer metropol şehirler de aynı durumda mı?

Hamburg’da kurulan Emporis şirketinin yaptığı araştırmaları incelediğimde; İstanbul sahip olduğu 161 gökdelenle dünyada en çok gökdelene sahip şehirleri arasında 21. sırada bulunmakta. İlk sırayı 1400 adet gökdelenle Hong Kong, 2. Sırayı 773 gökdelenle New York alıyor. İhtişamlı yapılarıyla bilinen Dubai ise 327 gökdelenle 6. sırada bulunuyor. Dikkatimi çeken şehirlerden birisi ise Frankfurt. Frankfurt 34 gökdelenle 97. sırada bulunuyor.

EN UZUN GÖKDELENLER

Dünyanın en uzun gökdeleni Burj Khalifa’dır. Dubai’de bulunan Burj Khalifa 2010 yılında inşa edilmiş olup, 828 metre uzunluktadır. 163 kata sahip olmakla beraber 1.5 Milyar dolara mal olmuştur.

Shanghai Tower ise dünyanın en uzun 2. Gökdeleni konumundadır. 2015 yılında inşa edilmiş olup, 632 metre uzunluktadır. 128 kata sahip olmakla beraber 2.4 Milyar dolara mal olmuştur.

Diğer uzun gökdelenleri de aşağıdaki resimde görebiliriz.

EN PAHALI GÖKDELEN- ONE WORLD TRADE CENTER

New York’da bulunan One World Trade Center 2014 de inşa edilmiştir. 541 metre yüksekliğe sahiptir. 104 kat bulunmaktadır. 3.9 Milyar dolara mal olan bu gökdelen dünyanın en pahalı gökdeleni olma unvanını taşıyor.

Peki İstanbul’un gökdelenlerinde durum ne?

Bu sorunun cevabından önce bizim topraklarımızda yüksek katlı binaların kısa hikayesine değinelim. Yazımın kapak resmi Birsen Kılıçkaya Temur tarafından Beykoz’dan çekilmiş.

Cumhuriyetimizin başkenti olan Ankara, yüksek katlı binalarla tanışmamızın da öncüsü oldu. 1965’te biten Kızılay binasıyla 24 katlık bir yükseklikle tanışmış olduk. 1990’ların başından itibaren dünyanın en büyük metropollerinden biri olma yoluna giren İstanbul’un nüfusunun yanında gökdelenlerinin sayısı da hızla arttı. Bunun en güzel

1990’lı yılların hemen başında Maya Center ve Sabancı Center İstanbul’un gökdelenleri olarak görücüye çıktı. 2000’li yıllarda ise İstanbul’da gökdelen inşaatları adeta patladı.

İş Kuleleri 180 metreyi aşan yüksekliği ile İstanbul’un simgelerinden olacaktı ki; Metrocity, Süzer Plaza, Polat Tower, Elit Rezidans, Garanti Genel Müdürlük, Kaya Ramada ve daha nicesi yükselmeye başladı. Bu süreçte İstanbul’un gece kondu semti olarak bilinen Maslak, gökdelen yarışının yeni pisti haline gelmişti. Aradan geçen yıllarda Beybi Giz Plaza, Koza Plaza, Sun Plaza, Kanyon, Astoria, Tat Towers yükseldi. Gökdelenleşme yarışı hız kesmedi, Sapphire, Diamond of İstanbul, Trump Towers, Anthill, Varyap Meridian ve daha nicesi yeni yaşam alanları haline geldi.

Şu an İstanbul’un en yüksek gökdeleni Skyland İstanbul 65 kat ve 285 metre yükseklikle Avrupa’nın en yüksek sekizinci gökdeleni.

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi İng. İşletme 1. sınıf öğrencisiyim. Yazdığım yazılarla kariyer ve kişisel gelişimime katkıda bulunmayı amaçlıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here