Kimler Üniversite Öğrenim Ücreti ve Katkı Payı Ödeyecek?

Hand of businessman with money buying a graduation cap and diploma scroll isolated on blue background

Bakanlar kurulu, Resmi Gazete’de yayımlanan karar doğrultusunda DGS, lisans eğitimi ve yabancı uyruklu öğrencilerin öğrenci katkı payı, öğrenim ücretleri ve ücret ödeme bilgileri yer alıyor. Bu kapsamda birinci öğretim ve açık öğretim programlarına devam eden veya yeni kayıt yaptıranlar öğrencilerden herhangi bir katkı payı alınmayacak.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) uyruklu olan öğrencilerin, ÖSYM merkezi yerleştirme sınavıyla lisans eğitim kazananlar birinci öğretim ve açık öğrenim için katkı payı, ikinci öğretimler ise kanunda yer alan koşullara göre ücrete tabi tutulacak.

Eğitimini bırakıp, kaldıkları yerden devam öğrenciler ise öğrenci katkı payını af sonrası ilk kaydın yapıldığı dönemden önceki dönemler çıkarılarak hesaplanılacak. Dikey geçiş ile lisans eğitimine başlayan öğrenciler öğrenci katkı payını, kayıt yaptırdığı dönemden önceki dönemler düşülerek hesaplanacak.

Erasmus ve Mevlana Değişim Programları ile gelen ve giden öğrenciler bağlı bulunduğu yüksek öğretim kurumunun mevzuatına uyacak. Suriyeli ve diğer yabancı uyruklu öğrenciler öğrenim ücreti bakımından ikinci öğretim alanlar öğrenim ücreti katkı payına tabi olacak. Öğrenci katkı payı ve öğrenim ücretlerini yatırmayanlar eğitim alamayacaklar.

Kaynak: Mymemur

PAYLAŞ
Amfiweb
Amfiweb, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı web sitesidir.