Küreselleşen Dünyada Lojistiğin Önemi

Dünyada ve ülkemizde lojistik sektörü gün geçtikçe daha da büyümekte ve sektörün potansiyeli zamanla daha iyi anlaşılmaktadır. 21. YY’da rekabetin kızıştığı küresel pazarlarda müşteriler aldıkları ürünleri doğru zamanda, doğru yerde iyi kalitede ve daha düşük fiyatta aramaktadırlar. Bu isteklere karşılık olarak lojistik; ürünlerin tedarikinden müşteriye ulaştırılmasına kadar geçen süreçte çok önemli bir paya sahiptir.

                                          

Lojistik kelimesinin tarihçesine baktığımız zaman ilk zamanlarda askeri alanlarda yapılan taşıma işlemlerinde kullanılmıştır. Bugünlerde ise lojistik kelimesi çok fazla anlama karşılık gelmektedir. Genel bir tanımlama da bulunmak gerekirse lojistik; insanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere ürünlerin ve hizmetlerin üretiminden teslimatına kadar gerçekleşen olaylar bütünüdür.

Lojistik faaliyetlerini sadece taşımadan oluştuğunu düşünmek ise sektöre yapılacak en büyük ön yargı olacaktır. Çünkü lojistik, üretimden ürün teslimatına kadar gerçekleşen aşamalardan oluşmaktadır. Ama lojistiğin en önemli aşaması ve en bilinen aşaması taşımacılıktır.

Günümüzde taşımacılık işlemi 5 farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar; demir yolu, deniz yolu, hava yolu, kara yolu ve boru hattı taşımacılığıdır. Kara yolu taşımacılığı en yaygın olarak kullanılan taşımacılık türüdür. Kara yolu taşımacılığı taşıma süresi konusunda hava yoluna göre daha uzun sürmesine rağmen hava yoluna nispeten daha ekonomik olması kara yolu taşımacılığını cazip kılmaktadır.  Düşük miktarlı yüklerde kullanılması mantıklıdır. Deniz yolu taşımacılığı ise taşıma türleri arasında en ucuz olanıdır. Bu özelliğinden dolayı büyük hacimli ürünlerin taşımasında kullanılır. Deniz yolu taşımacılığın en kötü yanı ise hızıdır. Diğer taşıma türlerine göre oldukça yavaştır fakat günümüzde küresel piyasada yer alan firmaların mal hacimleri oldukça fazla olduğu için deniz yolu taşımacılığını kullanırlar.

                                 

Küresel piyasalarda yer alan firmalar deniz yolu taşımacılığını kullanırken en çok uğradıkları şehirlerden birisi de İstanbul’dur. İstanbul boğazından yılda ortalama 60.000 gemi geçiyor. Montrö Boğazlar sözleşmesinden dolayı bu geçişlerden ülkemiz herhangi bir ücret talep edemiyor. Fakat küresel piyasada yer alan firmalar İstanbul boğazının öneminden ötürü ülkemize her yıl büyük yatırımlarda bulunuyor. Küreselleşmenin gün geçtikçe daha da arttığını göz önünde bulundurursak dünyada ki büyük yatırımcıların ilerleyen yıllarda ki en büyük gözdesi İstanbul olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here